Legea nr. 2/1968, republicată în 1981/Anexa 1 - Județul Vîlcea

Jump to navigation Jump to search

JUDETUL VILCEA

cu resedinta in municipiul Rimnicu Vilcea

    Municipii  ..................................   1
    Orase  ......................................   7
    Localitati componente ale municipiilor si ale
    oraselor ....................................  41
    Comune ......................................  78
    - din care, suburbane .......................   1
    Sate ........................................ 568
    - din care, apartin oraselor ................  14

    A. MUNICIPII
    Denumirea                           Localitati
    municipiului                        componente
                                        ale municipiului
    1. RIMNICU ViLCEA                   1. RIMNICU ViLCEA 
                                        2. Aranghel
                                        3. Cazanesti
                                        4. Copacelu
                                        5. Dealu Malului
                                        6. Poenari
                                        7. Priba
                                        8. Riureni
                                        9. Stolniceni
                                       10. Troian
                       Comune                            Sate componente
                       suburbane                         ale comunei
                                                         suburbane
                       1. Goranu                         1. Goranu
                                                         2. Feteni
                                                         3. Lespezi
                                                         4. Salistea

    B. ORASE
    Denumirea                          Localitati
    orasului                           componente
                                       ale orasului
    1. BAILE GOVORA                    1. Curaturile
                                       2. Gatejesti
                                       3. Prajila
    2. BAILE OLANESTI                  1. Cheia
                                       2. Comanca
                                       3. Gurguiata
                                       4. Livadia
                                       5. Mosoroasa
                                       6. Olanesti
                                       7. Pietrisu
                                       8. Tisa
                                                       Sate ce apartin
                                                       orasului
    3. BREZOI                                          1. Calinesti
                                                       2. Corbu
                                                       3. Draganesti
                                                       4. Golotreni
                                                       5. Pascoaia
                                                       6. Proieni
                                                       7. Valea lui Stan
                                                       8. Varatica
                                       Localitati
                                       componente
                                       ale orasului
    4. CALIMANESTI                     1. CALIMANESTI
                                       2. Caciulata
                                       3. Jiblea Noua
                                       4. Jiblea Veche
                                       5. Pausa
                                       6. Seaca
    5. DRAGASANI                       1. DRAGASANI
                                       2. Valea Caselor
                                       3. Zarneni
                                       4. Zlatarei
    6. HOREZU                                             1. Ifrimesti
                                                          2. Rimesti
                                                          3. Romanii de Jos
                                                          4. Romanii de Sus
                                                          5. Tanasesti
                                                          6. Ursani
    7. OCNELE MARI                     1. Buda
                                       2. Cosota
                                       3. Facai
                                       4. Gura Suhasului
                                       5. Lunca
                                       6. Ocnita
                                       7. Slatioarele
                                       8. Teica

    C. COMUNE
-----------------------------------------------------
 Nr.    Denumirea             Satele
 crt.   comunei              componente
-----------------------------------------------------
  0        1                    2
-----------------------------------------------------
  1. Alunu                   1. Alunu
                             2. Bodesti
                             3. Coltesti
                             4. Igoiu
                             5. Ilaciu
                             6. Ocracu
                             7. Rosia
  2. Amarasti                1. Amarasti
                             2. Meresesti
                             3. Nemoiu
                             4. Padina
                             5. Palanga
                             6. Teiul
  3. Babeni                  1. Babeni
                             2. Bonciu
                             3. Capu Dealului
                             4. Paduretu
                             5. Romani
                             6. Tatarani
                             7. Valea Mare
  4. Balcesti                1. Balcesti
                             2. Benesti
                             3. Chirculesti
                             4. Cirlogani
                             5. Gorunesti
                             6. Irimesti
                             7. Otetelisu
                             8. Preotesti
                             9. Satu Poieni
  5. Barbatesti              1. Bodesti
                             2. Barbatesti
                             3. Birzesti
                             4. Negrulesti
  6. Berbesti                1. Berbesti
                             2. Damteni
                             3. Dealu Alunis
                             4. Rosioara
                             5. Tirgu Gingulesti
                             6. Valea Mare
  7. Berislavesti            1. Stoenesti
                             2. Berislavesti
                             3. Bradisor
                             4. Dingesti
                             5. Radacinesti
                             6. Robaia
                             7. Scaueni
  8. Boisoara                1. Boisoara
                             2. Bumbuesti
                             3. Gaujani
  9. Budesti                 1. Budesti
                             2. Barza
                             3. Bercioiu
                             4. Birsesti
                             5. Linia
                             6. Piscu Pietrei
                             7. Racovita
                             8. Ruda
 10. Bujoreni                1. Olteni
                             2. Bogdanesti
                             3. Bujoreni
                             4. Gura Vaii
                             5. Lunca
                             6. Malu Alb
                             7. Malu Virtop
 11. Bunesti                 1. Bunesti
                             2. Coasta Mare
                             3. Firesti
                             4. Ripanesti
                             5. Teiusu
                             6. Titireci
 12. Cernisoara              1. Armasesti
                             2. Cernisoara
                             3. Grosi
                             4. Madulari
                             5. Modoia
                             6. Obirsia
                             7. Sarsanesti
 13. Ciineni                 1. Ciinenii Mici
                             2. Ciinenii Mari
                             3. Greblesti
                             4. Priloage
                             5. Riu Vadului
                             6. Robesti
 14. Copaceni                1. Ulmetu
                             2. Balteni
                             3. Bondoci
                             4. Copaceni
                             5. Hotarasa
                             6. Vetelu
 15. Costesti                1. Costesti
                             2. Bistrita
                             3. Pietreni
                             4. Varatici
 16. Creteni                 1. Creteni
                             2. Izvoru
                             3. Mrenesti
                             4. Streminoasa
 17. Daesti                  1. Daesti
                             2. Babuesti
                             3. Fedelesoiu
                             4. Sinbotin
 18. Danicei                 1. Dealu Launele
                             2. Badeni
                             3. Ceretu
                             4. Ciresul
                             5. Dealu Scheiului
                             6. Dobresti
                             7. Dragulesti
                             8. Glodu
                             9. Gura Crucilor
                            10. Launele de Jos
                            11. Linia pe Vale
                            12. Udresti
                            13. Valea Scheiului
 19. Dragoesti               1. Dragoesti
                             2. Buciumeni
                             3. Geamana
 20. Fauresti                1. Milesti
                             2. Babeni-Oltetu
                             3. Budesti
                             4. Bungetani
                             5. Colelia
                             6. Diculesti
                             7. Fauresti
                             8. Gainesti
                             9. Marcusu
 21. Firtatesti              1. Firtatesti
                             2. Afinata
                             3. Becsani
                             4. Catetu
                             5. Cuci
                             6. Dancai
                             7. Dejoi
                             8. Dozesti
                             9. Giulesti
                            10. Giulestii de Sus
                            11. Girnicet
                            12. Maricesti
                            13. Nisipi
                            14. Popesti
                            15. Rusanesti
                            16. Seciu
                            17. Stanculesti
                            18. Sotani
                            19. Tanislavi
                            20. Valea Ursului
 22. Frincesti               1. Frincesti
                             2. Balutoaia
                             3. Cosani
                             4. Dezrobiti
                             5. Genuneni
                             6. Manailesti
                             7. Mosteni
                             8. Surpatele
                             9. Viisoara
 23. Galicea                 1. Galicea
                             2. Bratia din Deal
                             3. Bratia din Vale
                             4. Cocoru
                             5. Cremenari
                             6. Dealu Mare
                             7. Ostroveni
                             8. Teiu
                             9. Valea Riului
 24. Ghioroiu                1. Ghioroiu
                             2. Cazanesti
                             3. Herasti
                             4. Mierea
                             5. Poienari
                             6. Stirbesœi
 25. Glavile                 1. Glavile
                             2. Aninoasa
                             3. Jarostea
                             4. Olteanca
                             5. Voiculeasa
 26. Golesti                 1. Popesti
                             2. Aldesti
                             3. Blidari
                             4. Coasta
                             5. Draganesti
                             6. Gibesti
                             7. Giurgiuveni
                             8. Opatesti
                             9. Poenita
                            10. Tulei-Cimpeni
                            11. Vatasesti
 27. Gradistea               1. Gradistea
                             2. Diaconesti
                             3. Dobricea
                             4. Linia
                             5. Obislavu
                             6. Strachinesti
                             7. Turburea
                             8. Tuturu
                             9. Valea Gradistei
 28. Gusoeni                 1. Gusoeni
                             2. Burdalesti
                             3. Dealu Mare
                             4. Gusoianca
                             5. Magureni
                             6. Spirleni
 29. Ionesti                 1. Ionesti
                             2. Bucsani
                             3. Dealu Mare
                             4. Delureni
                             5. Fiscalia
                             6. Fotesti
                             7. Guguianca
                             8. Marcea
                             9. Prodanesti
 30. Lalosu                  1. Lalosu
                             2. Berbesti
                             3. Ghindari
                             4. Mologesti
                             5. Oltetani
                             6. Portaresti
 31. Ladesti                 1. Ladesti
                             2. Cermegesti
                             3. Chiricesti
                             4. Ciumagi   
                             5. Dealu Corni
                             6. Gageni
                             7. Maldaresti
                             8. Olteanca
                             9. Pasculesti
                            10. Popesti
 32. Lupusata                1. Sarulesti
                             2. Beresti  
                             3. Brosteni
                             4. Mijati
                             5. Scorusu
                             6. Serbanesti
                             7. Zarnesti
 33. Livezi                  1. Livezi
                             2. Parausani
                             3. Piriienii de Jos
                             4. Piriienii de Mijloc
                             5. Piriienii de Sus
                             6. Plesoiu
                             7. Tina   
 34. Lungesti                1. Lungesti
                             2. Carcadiesti  
                             3. Dumbrava
                             4. Fumureni
                             5. Gantulei
                             6. Stanesti-Lunca
 35. Malaia                  1. Malaia
                             2. Ciungetu
                             3. Salistea   
 36. Mateesti                1. Mateesti 
                             2. Greci   
                             3. Turcesti
 37. Maciuca                 1. Oveselu   
                             2. Bocsa
                             3. Botorani
                             4. Ciocanari
                             5. Maciuceni
                             6. Maldaresti
                             7. Popesti
                             8. Stefanesti
                             9. Zavoieni
 38. Madulari                1. Madulari
                             2. Balsoara                     
                             3. Bantesti
                             4. Dimulesti
                             5. Iacovile
                             6. Mamu
 39. Maldaresti              1. Maldaresti
                             2. Maldarestii de Jos
                             3. Roscoveni
                             4. Telechesti
 40. Mihaesti                1. Buleta
                             2. Arsanca
                             3. Birsesti
                             4. Govora
                             5. Gurisoara
                             6. Magura
                             7. Mihaesti
                             8. Munteni
                             9. Negreni
                            10. Rugetu
                            11. Scarisoara
                            12. Stuparei
                            13. Vulpuesti
 41. Milcoiu                 1. Milcoiu
                             2. Cazanesti
                             3. Ciutesti
                             4. Izbasesti
                             5. Suricaru
                             6. Tepsenari
 42. Muereasca               1. Muereasca
                             2. Andreiesti
                             3. Frincesti-Coasta
                             4. Gavanesti
                             5. Hotarele
                             6. Muereasca de Sus
                             7. Pripoara
                             8. Suta
 43. Nicolae Balcescu        1. Rotarasti
                             2. Banesti
                             3. Corbii din Vale
                             4. Dosu Riului
                             5. Ginerica
                             6. Giltofani
                             7. Linia Hanului
                             8. Mazararu
                             9. Mingureni
                            10. Plesoiu
                            11. Popesti
                            12. Predesti
                            13. Schitu
                            14. Serbaneasa
                            15. Tufanii
                            16. Valea Balceasca
                            17. Valea Viei
 44. Olanu                   1. Olanu
                             2. Casa Veche
                             3. Cioboti
                             4. Dragioiu
                             5. Nicolesti
                             6. Stoicanesti
 45. Orlesti                 1. Orlesti
                             2. Auresti
                             3. Procopoaia
                             4. Scaiosi
                             5. Silea
 46. Otesani                 1. Otesani
                             2. Bogdanesti
                             3. Cirstanesti
                             4. Cucesti
                             5. Sub Deal
 47. Pausesti                1. Pausesti
                             2. Barcanele
                             3. Buzdugan
                             4. Cernelele
                             5. Pausesti-Otasau
                             6. Serbanesti
                             7. Solicesti
                             8. Valeni
 48. Pausesti-Maglasi        1. Pausesti-Maglasi
                             2. Coasta
                             3. Pietrari
                             4. Ulmetel
                             5. Valea Cheii
                             6. Vladuceni
 49. Perisani                1. Perisani
                             2. Baiasu
                             3. Bratovesti
                             4. Cucoiu
                             5. Mlaceni
                             6. Podeni
                             7. Poiana
                             8. Pripoare
                             9. Spinu   
                            10. Surdoiu
                            11. Titesti



 50. Pesceana                1. Pesceana
                             2. Cermegesti
                             3. Lupoaia
                             4. Negraia
                             5. Roesti
                             6. Ursoaia
 51. Pietrari                1. Pietrari
                             2. Pietrarii de Sus
 52. Popesti                 1. Popesti
                             2. Curtea
                             3. Daesti
                             4. Firijba
                             5. Meieni
                             6. Ursi
                             7. Valea Caselor
 53. Prundeni                1. Prundeni
                             2. Barbuceni
                             3. Calina
                             4. Zavideni
 54. Racovita                1. Racovita
                             2. Balota
                             3. Blanoiu
                             4. Bradu-Clocotici
                             5. Copaceni
                             6. Gruiu Lupului
                             7. Tutulesti
 55. Roesti                  1. Roesti
                             2. Baiasa
                             3. Bajenari
                             4. Barbarigeni
                             5. Ciociltei
                             6. Cueni
                             7. Frasina
                             8. Piscu Scoartei
                             9. Ripa Caramizii
                            10. Saioci
 56. Rosiile                 1. Rosiile
                             2. Balaciu
                             3. Cherasti
                             4. Hotaroaia
                             5. Lupuiesti
                             6. Pasarei
                             7. Pertesti
                             8. Plesesti
                             9. Ratalesti
                            10. Romanesti
                            11. Zgubea
 57. Runcu                   1. Runcu
                             2. Caligi
                             3. Gropeni
                             4. Snamana
                             5. Surpati
                             6. Valea Babei
                             7. Varateci
 58. Salatrucel              1. Salatrucel
                             2. Patesti
                             3. Seaca
                             4. Serbanesti
 59. Scundu                  1. Scundu
                             2. Avramesti
                             3. Blejani
                             4. Cringu
 60. Sinesti                 1. Sinesti
                             2. Ciucheti
                             3. Dealu Bisericii
                             4. Mijlocu
                             5. Popesti
                             6. Urzica
 61. Slatioara               1. Slatioara
                             2. Coasta Cerbului
                             3. Gorunesti
                             4. Milostea
                             5. Mogesti
                             6. Rugetu
 62. Stanesti                1. Stanesti
                             2. Barcanesti
                             3. Cioponesti
                             4. Cuculesti
                             5. Girnicetu
                             6. Linia Dealului
                             7. Suiesti
                             8. Valea Lunga
                             9. Virleni
 63. Stoenesti               1. Stoenesti
                             2. Birlogu
                             3. Budurasti
                             4. Deleni
                             5. Dobriceni
                             6. Gruieri
                             7. Gruiu
                             8. Mogosesti
                             9. Neghinesti
                            10. Piscu Mare
                            11. Popesti
                            12. Suseni
                            13. Zmeuratu
 64. Stoilesti               1. Stoilesti
                             2. Balomireasa
                             3. Birsoiu
                             4. Bulagei
                             5. Delureni
                             6. Geamana
                             7. Ghiobesti
                             8. Giuroiu
                             9. Izvoru Rece
                            10. Malu
                            11. Netesti
                            12. Obogeni
                            13. Stanesti
                            14. Ursi
                            15. Vladulesti
 65. Stroesti                1. Stroesti
                             2. Ciresu
                             3. Dianu
                             4. Obrocesti
                             5. Pojogi-Cerna
 66. Sutesti                 1. Sutesti
                             2. Borosesti
                             3. Cetateaua
                             4. Izvorasu
                             5. Mazili
                             6. Mitrofani
                             7. Racu
                             8. Verdea
 67. Sirineasa               1. Sirineasa
                             2. Aricioaia
                             3. Ciorasti
                             4. Slavitesti
                             5. Valea Alunisului
 68. Stefanesti              1. Stefanesti
                             2. Condoiesti
                             3. Dobrusa
                             4. Serbanesti
 69. Susani                  1. Susani
                             2. Rimesti
                             3. Sirbi
                             4. Stoiculesti
                             5. Usurei
 70. Tetoiu                  1. Tetoiu
                             2. Baroiu
                             3. Budele
                             4. Maneasa
                             5. Nenciulesti
                             6. Popesti
                             7. Tepesti
 71. Tomsani                 1. Tomsani
                             2. Baltateni
                             3. Bogdanesti
                             4. Chiceni
                             5. Dumbravesti
                             6. Folestii de Jos
                             7. Folestii de Sus
                             8. Miresti
 72. Vaideeni                1. Vaideeni   
                             2. Cerna
                             3. Cornet
                             4. Izvoru Rece
                             5. Marita
 73. Valea Mare              1. Valea Mare
                             2. Batasani   
                             3. Delureni
                             4. Draganu
                             5. Margineni
                             6. Pietroasa   
 74. Vladesti                1. Vladesti   
                             2. Fundatura   
                             3. Pleasa   
                             4. Priporu   
                             5. Trundin   
 75. Voicesti                1. Voicesti   
                             2. Tighina   
                             3. Voicestii din Vale
 76. Voineasa                1. Voineasa
                             2. Valea Macesului
                             3. Voinesita       
 77. Zatreni                 1. Zatreni   
                             2. Butanu
                             3. Ciortesti
                             4. Contea
                             5. Dealu Glameia
                             6. Dealu Valeni
                             7. Fauresti
                             8. Ganesti
                             9. Lacusteni
                            10. Lacustenii de Jos
                            11. Lacustenii de Sus
                            12. Manicea
                            13. Mecea
                            14. Oltetu
                            15. Sascioara
                            16. Stanomiru
                            17. Valea Valeni
                            18. Valeni
                            19. Zatrenii de Sus