Legea nr. 2/1968, republicată în 1981/Anexa 1 - Județul Suceava

Sari la navigare Sari la căutare

JUDETUL SUCEAVA

cu resedinta in municipiul Suceava

    Municipii  ..................................   1
    Orase  ......................................   7
    Localitati componente ale municipiilor si ale
    oraselor ....................................  16
    Comune ......................................  90
    - din care, suburbane .......................   4
    Sate ........................................ 396
    - din care, apartin oraselor ................   1

    A. MUNICIPII
    Denumirea         Comune                              Sate componente
    municipiului      suburbane                           ale comunei
                                                          suburbane
    1. SUCEAVA        1. Ipotesti                       1. Ipotesti
                                                        2. Lisaura
                                                        3. Tisauti
                      2. Mitocu Dragomirnei             1. Mitocu Dragomirnei
                                                        2. Dragomirna
                                                        3. Lipoveni
                                                        4. Mitocasi
                      3. Salcea                         1. Salcea
                                                        2. Mereni
                                                        3. Plopeni
                                                        4. Prelipca
                                                        5. Varatec
                      4. Scheia                         1. Scheia
                                                        2. Florinta
                                                       3. Mihoveni
                                                        4. Sfintu Ilie
                                                        5. Trei Movile
     B. ORASE
    Denumirea                               Localitati
    orasului                                componente
                                            ale orasului
    1. CIMPULUNG
       MOLDOVENESC
    2. FALTICENI                            1. FALTICENI
                                            2. Soldanesti
                                            3. Tarna Mare
    3. GURA HUMORULUI                       1. GURA HUMORULUI
                                            2. Voronet
    4. RADAUTI
    5. SIRET                                1. SIRET
                                            2. Manastioara
                                            3. Padureni
                                                            Sate ce apartin
                                                            orasului   
    6. SOLCA                                                1. Poiama-Solca
    7. VATRA DORNEI                         1. VATRA DORNEI
                                            2. Argestru
                                            3. Rosu
                                            4. Todireni




    C. COMUNE
-----------------------------------------------------
 Nr.    Denumirea             Satele
 crt.   comunei              componente
-----------------------------------------------------
  0        1                    2
-----------------------------------------------------
  1. Adincata                1. Adincata
                             2. Artari
                             3. Beresti
                             4. Calugareni
                             5. Fetesti
                             6. Hantesti
  2. Arbore                  1. Arbore
                             2. Bodnareni
                             3. Clit
  3. Baia                    1. Baia
                             2. Bogata
  4. Balcauti                1. Balcauti
                             2. Gropeni
                             3. Negostina
  5. Bilca                   1. Bilca
  6. Bogdanesti              1. Bogdanesti
  7. Boroaia                 1. Boroaia
                             2. Barasti
                             3. Giulesti
                             4. Moisa
                             5. Sacuta
  8. Bosanci                 1. Bosanci
                             2. Cumparatura
  9. Botosana                1. Botosana
                             2. Comanesti
                             3. Humoreni
 10. Breaza                  1. Breaza
                             2. Breaza de Sus
                             3. Piriu Negrei
 11. Brodina                 1. Brodina
                             2. Brodina de Jos
                             3. Cununschi
                             4. Dubiusca
                             5. Ehreste
                             6. Falcau
                             7. Norocu
                             8. Paltin
                             9. Sadau
                            10. Zalomestra
 12. Brosteni                1. Rrosteni
                             2. Cotirgasi
                             3. Dirmoxa
                             4. Frasin
                             5. Haleasa
                             6. Holda
                             7. Holdita
                             8. Lungeni
                             9. Neagra 
                            10. Pietroasa
 13. Bunesti                 1. Bunesti
                             2. Petia
                             3. Podeni
                             4. Ses
                             5. Uncesti
 14. Cacica                  1. Pirtestii de Sus
                             2. Cacica
                             3. Maidan
                             4. Runcu
                             5. Solonetu Nou
 15. Calafindesti            1. Calafindesti
                             2. Botosanita Mare
                             3. Calinesti
                             4. Serbauti
 16. Cajvana                 1. Cajvana
                             2. Codru
 17. Ciprian Porumbescu      1. Ilisesti
                             2. Balaceana
                             3. Brasca
                             4. Ciprian Porumbescu
 18. Cirlibaba               1. Cirlibaba
                             2. Cirlibaba Noua
                             3. Iedu   
                             4. Sesuri
                             5. Tibau
                             6. Valea Stinei
 19. Cornu Luncii            1. Cornu Luncii
                             2. Baisesti
                             3. Braiesti
                             4. Dumbrava
                             5. Paiseni
                             6. Sasca Mare
                             7. Sasca Mica
                             8. Sasca Noua
                             9. Sinca
 20. Crucea                  1. Crucea
                             2. Chiril
                             3. Cojoci
                             4. Satu Mare
 21. Darmansti               1. Maritei
                             2. Danila
                             3. Darmanesti
                             4. Calinesti
                             5. Calinesti-Vasilache
                             6. Mariteia Mica
 22. Dolhasca                1. Dolhasca
                             2. Budeni
                             3. Gulia
                             4. Poiana
                             5. Poienari
                             6. Probota
                             7. Silistea Noua
                             8. Valea Poienei
 23. Dolhesti                1. Dolhestii Mari
                             2. Dolhestii Mici
                             3. Valea Bourei
 24. Dorna-Arini             1. Cozanesti
                             2. Dorna-Arini
                             3. Gheorghiteni
                             4. Ortoaia
                             5. Rusca
                             6. Sunatori
 25. Dorna Candrenilor       1. Dorna Candrenilor
                             2. Cosna
                             3. Dealu Floreni
                             4. Poiana Negrii
                             5. Podu Cosnei
                             6. Romanesti
                             7. Tesnea
                             8. Valea Bancului
 26. Dornesti                1. Dornesti
                             2. Iaz
 27. Dragoiesti              1. Mazanaesti
                             2. Berchisesti
                             3. Corlata
                             4. Dragoiesti
                             5. Lucacesti
 28. Draguseni               1. Draguseni
                             2. Brosteni
                             3. Gara Leu
 29. Dumbraveni              1. Dumbraveni
                             2. Salageni
 30. Emil Bodnaras           1. Radeuti
                             2. Gara
                             3. Iaslovat
                             4. Lunca
                             5. Milisauti
 31. Fintinele               1. Fintinele
                             2. Banesti
                             3. Cotu Dobei
                             4. Slobozia
                             5. Stamate
 32. Forasti                 1. Forasti
                             2. Antoceni
                             3. Boura
                             4. Manolea
                             5. Oniceni
                             6. Rosiori
                             7. Rusi
                             8. Tolesti
                             9. Uidesti
 33. Frasin                  1. Frasin
                             2. Bucsoaia
                             3. Doroteia
                             4. Plutonita
 34. Fratautii Noi           1. Fratautii Noi
                             2. Costisa
 35. Fratautii Vechi         1. Fratautii Vechi
                             2. Maneuti
 36. Frumosu                 1. Frumosu
                             2. Deia
                             3. Dragosa
 37. Fundu Moldovei          1. Fundu Moldovei
                             2. Botusel
                             3. Botus
                             4. Branistea
                             5. Colacu
                             6. Delnita
                             7. Delut
                             8. Obcina
                             9. Plai
                            10. Smida Ungurenilor
 38. Galanesti               1. Galanesti
                             2. Hurjuieni   
                             3. Voitinel
 39. Gramesti                1. Gramesti
                             2. Balinesti
                             3. Botosanita Mica
                             4. Rudesti
                             5. Verbia
 40. Granicesti              1. Granicesti
                             2. Dumbrava
                             3. Gura Solcii
                             4. Iacobesti
                             5. Romanesti
                             6. Slobozia Sucevei
 41. Horodniceni             1. Horodniceni
                             2. Botesti
                             3. Bradatel
                             4. Mihaiesti
                             5. Rotopanesti
 42. Horodnic                1. Horodnic de Jos
                             2. Horodnic de Sus
 43. Iacobeni                1. Iacobeni
                             2. Rotos
                             3. Ciocanesti
                             4. Mestecanis
 44. Izvoarele Sucevei       1. Izvoarele Sucevei
                             2. Bobeica
                             3. Brodina
 45. Liteni                  1. Liteni
                             2. Corni
                             3. Roscani
                             4. Rotunda
                             5. Silistea
                             6. Vercicani
 46. Marginea                1. Marginea
 47. Malini                  1. Malini
                             2. Iesle
                             3. Piraie
                             4. Poiana Marului
                             5. Valeni-Stinisoara
 48. Manastirea Humorului    1. Manastirea Humorului
                             2. Plesa
                             3. Poiana Micului
 49. Moara                   1. Moara Nica
                             2. Bulai
                             3. Frumoasa
                             4. Groapa Vladichii
                             5. Liteni
                             6. Moara Carp
                             7. Vornicenii Mari
                             8. Vornicenii Mici
 50. Moldova-Sulita          1. Moldova-Sulita
                             2. Benia
 51. Moldovita               1. Moldovita
                             2. Argel
                             3. Demacusa   
                             4. Rasca
 52. Musenita                1. Bainet
                             2. Bancesti
                             3. Climauti
                             4. Musenita
                             5. Vascauti
                             6. Vicsani
 53. Ostra                   1. Ostra
                             2. Tarnicioara
 54. Panaci                  1. Panaci
                             2. Catrinari
                             3. Coverca
                             4. Dragoiasa
                             5. Glodu
                             6. Paltinis
 55. Paltinoasa              1. Paltinoasa
                             2. Capu Codrului
 56. Pirtestii de Jos        1. Pirtestii de Jos
                             2. Deleni
                             3. Varvata
                             4. Virfu Dealului
 57. Patrauti                1. Patrauti
 58. Poiana Stampei          1. Poiana Stampei
                             2. Casoi
                             3. Dornisoara
                             4. Pilugani
                             5. Praleni
                             6. Tataru
                             7. Tesna
 59. Pojorita                1. Pojorita
                             2. Valea Putnei
 60. Preutesti               1. Preutesti
                             2. Arghira
                             3. Basarabi
                             4. Bahna Arin
                             5. Hirtop
                             6. Husi
                             7. Leucusesti
 61. Putna                   1. Putna
                             2. Gura Putnei
 62. Radaseni                1. Radaseni
                             2. Lamaseni
                             3. Pocoleni
 63. Risca                   1. Risca
                             2. Buda
                             3. Dumbraveni
                             4. Jahalia
                             5. Slatioara
 64. Sadova                  1. Sadova
 65. Satu Mare               1. Satu Mare
                             2. Tibeni
 66. Siminicea               1. Siminicea
                             2. Grigoresti
 67. Slatina                 1. Slatina
                             2. Gainesti   
                             3. Herla
 68. Straja                  1. Straja
 69. Stroiesti               1. Stroiesti
                             2. Vilcelele
                             3. Zaharesti
 70. Stulpicani              1. Stulpicani
                             2. Gemenea
                             3. Negrileasa
                             4. Slatioara
                             5. Vadu Negrilesei
 71. Sucevita                1. Sucevita
                             2. Voievodeasa
 72. Saru Dornei             1. Neagra Sarului
                             2. Gura Haitii
                             3. Plaiu Sarului
                             4. Sarisor
                             5. Sarisoru Mare
                             6. Saru Bucovinei
                             7. Saru Dornei
 73. Todiresti               1. Todiresti
                             2. Costina
                             3. Parhauti
                             4. Sirghiesti
                             5. Solonet
 74. Udesti                  1. Udesti
                             2. Chiliseni
                             3. Luncusoara
                             4. Manastioara
                             5. Plavalari
                             6. Poieni-Suceava
                             7. Racova
                             8. Reuseni
                             9. Rusii-Manastioara
                            10. Securiceni
                            11. Stirbat
 75. Ulma                    1. Ulma
                             2. Costileva
                             3. Lupcina
                             4. Magura
                             5. Nisipitu
 76. Vadu Moldovei           1. Vadu Moldovei
                             2. Camirzani
                             3. Ciumulesti
                             4. Cotu Baii
                             5. Dumbravita
                             6. Fintina Mare
                             7. Ioneasa
                             8. Mesteceni
                             9. Movileni
                            10. Nigotesti
                            11. Praxia
                            12. Spataresti
 77. Valea Moldovei          1. Valea Moldovei
                             2. Capu Cimpului
                             3. Mironu
 78. Vama                    1. Vama
                             2. Molid
                             3. Prisaca Dornei
                             4. Strimtura
 79. Vatra Moldovitei        1. Vatra Moldovitei
                             2. Ciumirna
                             3. Paltinu
 80. Veresti                 1. Veresti
                             2. Bursuceni
                             3. Corocaiesti
                             4. Hancea
 81. Vicovu de Jos           1. Vicovu de Jos
 82. Vicovu de Sus           1. Vicovu de Sus
                             2. Bivolaria
 83. Volovat                 1. Volovat
                             2. Burla
 84. Vulturesti              1. Plesesti
                             2. Giurgesti
                             3. Hreatca
                             4. Jacota
                             5. Meresti
                             6. Osoi
                             7. Valea Glodului
                             8. Vulturesti
 85. Zamostea                1. Zamostea
                             2. Badragi
                             3. Ciomirtan
                             4. Cojocareni
                             5. Corpaci
                             6. Lunca
                             7. Nicani
                             8. Rauteni
                             9. Tautesti
 86. Zvoristea               1. Zvoristea
                             2. Buda            
                             3. Dealu   
                             4. Poiana
                             5. Slobozia   
                             6. Stinca
                             7. Stincuta
                             8. Serbanesti