Legea nr. 2/1968, republicată în 1981/Anexa 1 - Județul Iași

Sari la navigare Sari la căutare

JUDETUL IASI

cu resedinta in municipiul Iasi

    Municipii  ..................................   1
    Orase  ......................................   3
    Localitati componente ale municipiilor si ale
    oraselor ....................................   9
    Comune ......................................  85
    - din care, suburbane .......................   5
    Sate ........................................ 420
    - din care, apartin oraselor ................   1

    A. MUNICIPII
    Denumirea         Comune                             Sate componente
    municipiului      suburbane                          ale comunei
                                                         suburbane
    1. IASI           1. Birnova                         1. Birnova
                                                         2. Cercu
                                                         3. Paun
                                                         4. Pietraria
                                                         5. Todirel
                                                         6. Visan
                      2. Holboca                         1. Holboca
                                                         2. Cristesti
                                                         3. Dancu
                                                         4. Orzeni
                                                         5. Rusenii Noi
                                                         6. Rusenii Vechi
                                                         7. Valea Lunga
                     3. Rediu                            1. Rediu
                                                         2. Breazu
                                                         3. Horlesti
                                                         4. Tautesti
                                                         5. Valea Lupului
                     4. Tomesti                          1. Tomesti
                                                         2. Chicerea
                                                         3. Goruni
                                                         4. Vladiceni
    B. ORASE
    Denumirea                                         Sate ce apartin
    orasului                                          orasului
    1. HIRLAU                                         1. Pircovaci
                                      Localitati
                                      componente
                                      ale orasului
    2. PASCANI                        1. PASCANI
                                      2. Blagesti        
                                      3. Bosteni
                                      4. Gistesti
                                      5. Lunca
                                      6. Sodomeni
    Denumirea          Comune                          Sate componente
    orasului           suburbane                       ale comunei
                                                       orasului  
    3. TIRGU FRUMOS    1. Tirgu Frumos *)              1. Bals
                                                       2. Boureni
                                                       3. Buznea
                                                       4. Coasta Magurii
                                                       5. Costesti
                                                       6. Dadesti
                                                       7. Ganesti
                                                       8. Giurgesti
                                                       9. Ion Neculce
                                                      10. Prigoreni                         
                                                      11. Razboieni
-------------------
    *) Resedinsa comunei suburbane Tirgu Frumos este orasul Tirgu Frumos.

    C. COMUNE
-----------------------------------------------------
 Nr.    Denumirea             Satele
 crt.   comunei              componente
-----------------------------------------------------
  0        1                    2
-----------------------------------------------------
  1. Alexandru I. Cuza       1. Alexandru I. Cuza
                             2. Kogalniceni
                             3. Scheia
                             4. Volintiresti
  2. Andrieseni              1. Andrieseni
                             2. Buhaeni
                             3. Draganesti
                             4. Fintinele
                             5. Glavanesti
                             6. Iepureni
                             7. Spineni
  3. Aroneanu                1. Aroneanu
                             2. Dorobant
                             3. Rediu Aldei
                             4. Sorogari
  4. Baltati                 1. Baltati
                             2. Cotirgaci
                             3. Filiasi
                             4. Midirjesti
                             5. Podisu
                             6. Sirca
                             7. Valea Oilor
  5. Belcesti                1. Belcesti
                             2. Liteni
                             3. Munteni
                             4. Satu Nou
                             5. Tansa
                             6. Ulmi
  6. Bivolari                1. Bivolari
                             2. Buruienesti
                             3. Solonet
                             4. Tabara
                             5. Traian
  7. Bosia                   1. Bosia
                             2. Goada Stincii
                             3. Minzatesti
                             4. Ungheni
  8. Braesti                 1. Braesti
                             2. Albesti
                             3. Buda
                             4. Cristesti
                             5. Rediu
  9. Butea                   1. Butea
                             2. Miclausesti 



 10. Ceplenita               1. Ceplenita
                             2. Buhalnita
                             3. Poiana Marului
                             4. Zlodica
 11. Ciortesti               1. Ciortesti
                             2. Coropceni
                             3. Deleni
                             4. Rotaria
                             5. Serbesti
 12. Ciurea                  1. Ciurea
                             2. Curaturi
                             3. Dumbrava
                             4. Hlincea
                             5. Lunca Cetatuii
                             6. Picioru Lupului
                             7. Slobozia
 13. Coarnele Caprei         1. Coarnele Caprei
                             2. Arama
                             3. Petrosica
 14. Comarna                 1. Osoi
                             2. Comarna
                             3. Curagau
                             4. Stinca
 15. Costuleni               1. Costuleni
                             2. Covasna
                             3. Cozia
                             4. Hilita
 16. Cotnari                 1. Cotnari
                             2. Bahluiu
                             3. Cireseni
                             4. Cirjoaia
                             5. Faget
                             6. Hodora
                             7. Horodistea
                             8. Iosupeni
                             9. Luparia
                            10. Valea Racului
                            11. Zbereni
 17. Cozmesti                1. Cozmesti
                             2. Podolenii de Jos
                             3. Podolenii de Sus
 18. Cristesti               1. Cristesti
                             2. Homita
 19. Cucuteni                1. Cucuteni   
                             2. Baiceni
                             3. Barbatesti
                             4. Sacaresti
 20. Dagita                  1. Dagita
                             2. Balusesti
                             3. Boatca
                             4. Buzdug
                             5. Manastirea
                             6. Piscu Rusului
                             7. Poienile
                             8. Tarnita
                             9. Zece Prajini
 21. Deleni                  1. Deleni
                             2. Feredeni
                             3. Leahu-Nacu
                             4. Maxut
                             5. Poiana
                             6. Slobozia
 22. Dobrovat                1. Dobrovat
 23. Dolhesti                1. Dolhesti
                             2. Bradicesti
                             3. Pietris
 24. Dumesti                 1. Dumesti
                             2. Banu
                             3. Chilisoaia
                             4. Hoisesti
                             5. Pausesti
 25. Erbiceni                1. Erbiceni
                             2. Birlesti
                             3. Spinoasa
                             4. Sprinceana
                             5. Totoesti
 26. Focuri                  1. Focuri
                             2. Fintinele
 27. Golaiesti               1. Golaiesti
                             2. Bran
                             3. Cilibiu
                             4. Cotu lui Ivan
                             5. Gradinari
                             6. Medeleni
                             7. Petresti
                             8. Podu Jijiei
 28. Gorban                  1. Gorban
                             2. Gura Bohotin
                             3. Podu Hagiului
                             4. Scoposeni
                             5. Zberoaia
 29. Grajduri                1. Grajduri
                             2. Carbunari
                             3. Corcodel
                             4. Lunca
                             5. Padureni
                             6. Poiana cu Cetate
                             7. Valea Satului
 30. Gropnita                1. Gropnita
                             2. Bulbucani
                             3. Forasti
                             4. Malaesti
                             5. Saveni
                             6. Singeri
 31. Grozesti                1. Grozesti
                             2. Coltu Cornii
                             3. Salageni
 32. Halaucesti              1. Halaucesti
                             2. Luncasi
 33. Helesteni               1. Helesteni
                             2. Harmaneasa
                             3. Movileni
                             4. Oboroceni
 34. Horlesti                1. Horlesti
                             2. Bogdanesti
                             3. Scoposeni
 35. Ipatele                 1. Ipatele
                             2. Alexesti
                             3. Bicu
                             4. Cuza Voda
 36. Lespezi                 1. Lespezi
                             2. Buda
                             3. Bursuc-Deal
                             4. Bursuc-Vale
                             5. Dumbrava
                             6. Heci
 37. Letcani                 1. Letcani
                             2. Bogonos
                             3. Cogeasca
                             4. Cucuteni
 38. Lungani                 1. Lungani
                             2. Crucea
                             3. Goesti
                             4. Zmeu
 39. Madirjac                1. Madirjac
                             2. Bojila
                             3. Frumusica
 40. Mircesti                1. Mircesti
                             2. Iugani
                             3. Izvoarele
                             4. Rachiteni
                             5. Ursaresti
 41. Mironeasa               1. Mironeasa
                             2. Schitu Hadimbului
                             3. Ursita
 42. Miroslava               1. Miroslava
                             2. Balciu
                             3. Bratuleni
                             4. Ciurbesti
                             5. Cornesti
                             6. Dancas
                             7. Gaureni
                             8. Horpaz
                             9. Proselnici
                            10. Uricani
                            11. Valea Adinca
                            12. Valea Ursului
                            13. Vorovesti
 43. Miroslovesti            1. Miroslovesti
                             2. Ciohorani
                             3. Mitesti
                             4. Soci
                             5. Verseni
 44. Mogosesti               1. Mogosesti
                             2. Budesti
                             3. Hadimbu
                             4. Manjesti
 45. Mogosesti-Siret         1. Mogosesti-Siret
                             2. Muncelu de Sus
                             3. Tudor Vladimirescu
 46. Mosna                   1. Mosna
 47. Motca                   1. Motca
                             2. Boureni
 48. Movileni                1. Movileni
                             2. Iepureni
                             3. Larga-Jijia
                             4. Potingeni
 49. Oteleni                 1. Oteleni
                             2. Hindresti
 50. Plugari                 1. Plugari
                             2. Borosoaia
                             3. Onesti
 51. Podu Iloaiei            1. Podu lloaiei
                             2. Budai
                             3. Cositeni
                             4. Holm
                             5. Scobilteni
 52. Popesti                 1. Popesti
                             2. Doroscani
                             3. Harpasesti       
                             4. Obrijeni
                             5. Padureni
                             6. Vama
 53. Popricani               1. Popricani
                             2. Cirlig
                             3. Cotu Morii
                             4. Cuza Voda
                             5. Moimesti
                             6. Rediu Mitropoliei
                             7. Tipilesti           
                             8. Vinatori
                             9. Vulturi   
 54. Prisacani               1. Prisacani
                             2. Macaresti
                             3. Moreni
 55. Probota                 1. Probota
                             2. Balteni
                             3. Perieni
 56. Raducaneni              1. Raducaneni
                             2. Bohotin
                             3. Isaiia
                             4. Rosu
 57. Romanesti               1. Romanesti
                             2. Avintu
                             3. Ursoaia
 58. Ruginoasa               1. Ruginoasa
                             2. Dumbravita
                             3. Rediu
                             4. Vascani
 59. Schitu Duca             1. Schitu Duca
                             2. Blaga
                             3. Dumitrestii Galatii   
                             4. Pocreaca
                             5. Poiana
                             6. Poieni
                             7. Satu Nou
                             8. Slobozia
 60. Scinteia                1. Scinteia
                             2. Bodesti
                             3. Borosesti
                             4. Ciocirlesti
                             5. Lunca Rates
                             6. Rediu
                             7. Tufestii de Sus
 61. Scobinti                1. Scobinti
                             2. Badeni
                             3. Fetesti
                             4. Sticlaria
                             5. Zagavia
 62. Sinesti                 1. Sinesti
                             2. Bocnita
                             3. Osoi
                             4. Stornesti
 63. Siretel                 1. Siretel
                             2. Berezlogi
                             3. Humosu
                             4. Satu Nou
                             5. Slobozia
 64. Stolniceni-Prajescu     1. Stolniceni-Prajescu
                             2. Bratesti
                             3. Cozmesti
 65. Strunga                 1. Strunga
                             2. Bratulesti
                             3. Crivesti
                             4. Cucova
                             5. Farcaseni
                             6. Fedeleseni
                             7. Gura Vaii
                             8. Habasesti
 66. Scheia                  1. Scheia
                             2. Cauesti
                             3. Cioca-Boca
                             4. Draguseni
                             5. Frenciugi
                             6. Poiana Scheii
                             7. Satu Nou
 67. Sipote                  1. Sipote
                             2. Chiscareni
                             3. Halceni
                             4. Iazu Nou
                             5. Iazu Vechi
                             6. Mitoc
 68. Tansa                   1. Tansa
                             2. Suhulet
 69. Tatarusi                1. Tatarusi
                             2. Iorcani
                             3. Pietrosu
                             4. Uda
                             5. Vilcica
 70. Todiresti               1. Todiresti
                             2. Baiceni
                             3. Boldesti
                             4. Harmanestii Noi
                             5. Harmanestii Vechi
                             6. Stroesti                     
 71. Trifesti                1. Trifesti
                             2. Lunca Prutului
                             3. Radeni
                             4. Roscani
                             5. Vladomira
                             6. Zaboloteni
 72. Tibana                  1. Tibana
                             2. Alexeni
                             3. Domnita
                             4. Girbesti
                             5. Moara Ciornei
                             6. Oproaia
                             7. Poiana de Sus
                             8. Poiana Manastirii
                             9. Runcu
                            10. Vadu Vejei
 73. Tibanesti               1. Tibanesti
                             2. Glodenii Gindului
                             3. Griesti
                             4. Jigoreni
                             5. Rasboieni
                             6. Recea
                             7. Tungujel
                             8. Valenii
 74. Tiganasi                1. Tiganasi
                             2. Cirniceni
                             3. Mihail Kogalniceanu
                             4. Stejarii
 75. Tutora                  1. Tutora
                             2. Chiperesti
                             3. Opriseni
 76. Valea Seaca             1. Valea Seaca
                             2. Contesti
                             3. Topile
 77. Victoria                1. Victoria
                             2. Frasuleni
                             3. Icuseni
                             4. Luceni
                             5. Sculeni
                             6. Stinca
                             7. Sendreni
 78. Vinatori                1. Vinatori
                             2. Crivesti
                             3. Gura Bidilitei
                             4. Hirtoape
                             5. Vladnicut
 79. Vladeni                 1. Vladeni
                             2. Alexandru cel Bun
                             3. Borsa
                             4. Brosteni
                             5. Iacobeni
                             6. Vilcelele
 80. Voinesti                1. Voinesti
                             2. Lungani
                             3. Schitu Stavnic
                             4. Slobozia
                             5. Vocotesti