Legea nr. 2/1968, republicată în 1981/Anexa 1 - Județul Constanța

Sari la navigare Sari la căutare

JUDETUL CONSTANTA

cu resedinta in municipiul Constanta

    Municipii  ..................................   1
    Orase  ......................................   7
    Localitati componente ale municipiilor si ale
    oraselor ....................................  17
    Comune ......................................  49
    - din care, suburbane .......................   4
    Sate ........................................ 190
    - din care, apartin oraselor ................   2

    A. MUNICIPII
    Denumirea                            Localitati
    municipiului                         componente
                                         ale municipiului
    1. CONSTANTA                         1. CONSTANTA 
                                         2. Mamaia
                                         3. Palazu Mare
    Orase ce apartin                     Localitati           
    de municipiu                         componente
                                         ale orasului
    1. EFORIE                            1. Eforie Sud
                                         2. Eforie Nord
    2. MANGALIA 
    3. NAVODARI                          1. NAVODARI   
                                         2. Mamaia-Sat
                                                            Sate ce apartin
                                                            orasului
    1. TECHIRGHIOL                    1. TECHIRGHIOL         1. Agigea
                                      2. Sanatoriul Agigea   2. Lazu       
                                      3. Statiunea Zoologica
                                         Marina
                   Comune suburbane                         Sate componente
                   ce apartin                               ale comunei
                   municipiului                             suburbane
                   1. 23 August                             1. 23 August
                                                            2. Dulcesti
                                                            3. Mosneni
                   2. Limanu                                1. Limanu   
                                                            2. Hagieni
                                                            3. 2 Mai
                                                            4. Vama Veche
                   3. Ovidiu                                1. Ovidiu
                                                            2. Lumina  
                                                            3. Poiana       
                   4. Tuzla                                 1. Tuzla
                                                            2. Costinesti
                                                            3. Schitu

    B. ORASE
    Denumirea                            Localitati
    orasului                             componente
                                         ale orasului
    1. CERNAVODA           
    2. HIRSOVA                           1. HIRSOVA
                                         2. Vadu Oii
    3. MEDGIDIA                          1. MEDGIDIA
                                         2. Remus Opreanu
                                         3. Valea Dacilor

    C. COMUNE
-----------------------------------------------------
 Nr.    Denumirea             Satele
 crt.   comunei              componente
-----------------------------------------------------
  0        1                    2
-----------------------------------------------------
  1. Adamclisi               1. Adamclisi
                             2. Abrud
                             3. Hateg
                             4. Urluia
                             5. Zorile
  2. Albesti                 1. Albesti
                             2. Arsa
                             3. Coroana
                             4. Cotu Vaii
                             5. Virtop
  3. Aliman                  1. Aliman
                             2. Dunareni
                             3. Floriile
                             4. Vlahii
  4. Basarabi                1. Basarabi
                             2. Siminoc
  5. Baneasa                 1. Baneasa
                             2. Faurei
                             3. Negureni
                             4. Tudor Vladimirescu
  6. Castelu                 1. Castelu
                             2. Cuza Voda
                             3. Nisipari
  7. Cerchezu                1. Cerchezu
                             2. Cascioarele
                             3. Magura
                             4. Viroaga
  8. Chirnogeni              1. Chirnogeni
                             2. Credinta
                             3. Plopeni
  9. Ciobanu                 1. Ciobanu
                             2. Miorita
 10. Ciocirlia               1. Ciocirlia
                             2. Ciocirlia de Sus
 11. Cobadin                 1. Cobadin
                             2. Conacu
                             3. Curcani
                             4. Negresti
                             5. Viisoara
 12. Cogealac                1. Cogealac
                             2. Fintinele
                             3. Gura Dobrogei
                             4. Rimnicu de Jos
                             5. Rimnicu de Sus
                             6. Tariverde
 13. Comana                  1. Comana
                             2. Casicea
                             3. General Scarisoreanu
                             4. Pelinu
                             5. Tataru
 14. Corbu                   1. Corbu
                             2. Luminita
                             3. Vadu
 15. Crucea                  1. Crucea
                             2. Baltagesti
                             3. Crisan
                             4. Galbiori
                             5. Stupina
                             6. Siriu
 16. Cumpana                 1. Cumpana
                             2. Baraganu
                             3. Potirnichea
                             4. Straja
 17. Deleni                  1. Deleni   
                             2. Petrosani
                             3. Pietreni
                             4. Sipotele
 18. Dobromir                1. Dobromir
                             2. Cetatea
                             3. Dobromiru din Deal
                             4. Lespezi
                             5. Padureni
                             6. Valeni
 19. Girliciu                1. Girliciu
 20. Horia                   1. Horia
                             2. Closca
                             3. Ghindaresti
                             4. Tichilesti
 21. Independenta            1. Independenta
                             2. Dumbraveni
                             3. Fintina Mare
                             4. Furnica
                             5. Movila Verde
                             6. Olteni
                             7. Tufani
 22. Ion Corvin              1. Ion Corvin
                             2. Brebeni
                             3. Cringu
                             4. Raristea
                             5. Viile
 23. Istria                  1. Istria
                             2. Nuntasi
 24. Lipnita                 1. Lipnita
                             2. Canlia
                             3. Carvan
                             4. Coslugea   
                             5. Cuiugiuc
                             6. Goruni
                             7. Izvoarele
 25. Mereni                  1. Mereni
                             2. Ciobanita
                             3. Lanurile
                             4. Miristea
                             5. Osmancea



 26. Mihail Kogalniceanu     1. Mihail Kogalniceanu
                             2. Oituz
                             3. Palazu Mic
                             4. Piatra
                             5. Sibioara
 27. Mihai Viteazu           1. Mihai Viteazu
                             2. Sinoie
 28. Mircea Voda             1. Mircea Voda
                             2. Faclia
                             3. Gherghina
                             4. Saligny
                             5. Satu Nou
                             6. Stefan cel Mare
                             7. Tibrinu
 29. Negru Voda              1. Negru Voda
                             2. Darabani
                             3. Graniceru
                             4. Vilcelele
 30. Nicolae Balcescu        1. Nicolae Balcescu
                             2. Dorobantu
                             3. Dropia
 31. Oltina                  1. Oltina
                             2. Razoarele
                             3. Satu Nou
                             4. Strunga
 32. Ostrov                  1. Ostrov
                             2. Almalau
                             3. Bugeac
                             4. Esechioi
                             5. Galita
                             6. Girlita
 33. Pantelimon              1. Pantelimon
                             2. Calugareni
                             3. Nistoresti
                             4. Pantelimon de Jos
                             5. Runcu
                             6. Vulturu
 34. Pecineaga               1. Pecineaga
                             2. Vinatori
 35. Pestera                 1. Pestera
                             2. Ivrinezu Mare
                             3. Ivrinezu Mic
                             4. Izvoru Mare
                             5. Veteranu
 36. Poarta Alba             1. Poarta Alba
                             2. Nazarcea
 37. Rasova                  1. Rasova
                             2. Cochirleni
 38. Saraiu                  1. Saraiu
                             2. Dulgheru
                             3. Stejaru
 39. Sacele                  1. Sacele
                             2. Traian
 40. Seimeni                 1. Seimeni
                             2. Dunarea
                             3. Seimenii Mici
 41. Silistea                1. Silistea
                             2. Tortoman
                             3. Tepes Voda
 42. Tirgusor                1. Tirgusor
                             2. Casian
                             3. Cheia
                             4. Gradina
                             5. Mireasa
 43. Topalu                  1. Topalu
                             2. Capidava
 44. Topraisar               1. Topraisar
                             2. Amzacea
                             3. Biruinta
                             4. Movilita
 45. Valu lui Traian         1. Valu lui Traian