Legea nr. 2/1968, republicată în 1981/Anexa 1 - Județul Brăila

Sari la navigare Sari la căutare

JUDETUL BRAILA

cu resedinta in municipiul Braila

    Municipii ..................................    1
    Orase ......................................    1
    Localitati componente ale municipiilor si ale
    oraselor ...................................    2
    Comune .....................................   41
    - din care, suburbane ......................    2
    Sate .......................................  142
    - din care, apartin oraselor ...............    -

    A. MUNICIPII
    Denumirea       Comune                       Sate componente
    municipiului    suburbane                    ale comunei
                                                 suburbane
    1. BRAILA       1. Chiscani                  1. Chiscani
                                                 2. Lacu Sarat
                                                 3. Varsatura

    B. ORASE
    Denumirea      Comune                        Sate componente
    orasului       suburbane                     ale comunei
    1. FAUREI      1. Surdila-Greci              1. Surdila-Greci
                                                 2. Bratesu Vechi
                                                 3. Faurei-Sat
                                                 4. Horia

    C. COMUNE
-----------------------------------------------------
 Nr.    Denumirea             Satele
 crt.   comunei              componente
-----------------------------------------------------
  0        1                    2
-----------------------------------------------------
  1. Baraganul               1. Baraganul
  2. Bertestii de Jos        1. Bertestii de Jos  
                             2. Bertestii de Sus  
                             3. Gura Calmatui   
                             4. Gura Girlutei
                             5. Nicolesti
                             6. Spiru Haret
  3. Bordei Verde            1. Bordei Verde   
                             2. Constantin   
                                Gabrielescu
                             3. Filiu
                             4. Liscoteanca   
  4. Ciocile                 1. Ciocile
                             2. Chioibasesti
                             3. Odaieni
                             4. Stefan Gheorghiu
  5. Ciresu                  1. Ciresu
                             2. Batogu
                             3. Ionesti
                             4. Scarlatesti
                             5. Vultureni
  6. Dudesti                 1. Dudesti
                             2. Bumbacari
                             3. Tataru
  7. Frecatei                1. Frecatei
                             2. Agaua
                             3. Cistia
                             4. Salcia
                             5. Stoienesti
                             6. Titcov
  8. Galbenu                 1. Galbenu
                             2. Drogu
                             3. Pintecani
                             4. Satuc
                             5. Zamfiresti
  9. Gemenele                1. Gemenele
                             2. Gavani
 10. Gradistea               1. Gradistea
                             2. Ibrianu
                             3. Maraloiu
 11. Gropeni                 1. Gropeni
 12. Ianca                   1. Ianca
                             2. Berlesti
                             3. Gara Ianca
                             4. Oprisenesti
                             5. Perisoru
                             6. Plopu
                             7. Tirlele Filiu
 13. Insuratei               1. Insuratei
                             2. Lacu Rezii
                             3. Maru Rosu
                             4. Valea Calmatuiului
 14. Jirlau                  1. Jirlau
                             2. Bradeanca
 15. Marasu                  1. Marasu
                             2. Bandoiu
                             3. Magureni
                             4. Nedelcu
                             5. Plopi
                             6. Tacau
 16. Maxineni                1. Maxineni
                             2. Corbu Nou
                             3. Corbu Vechi
                             4. Latinu
                             5. Voinesti
 17. Mircea Voda             1. Mircea Voda
                             2. Dedulesti
 18. Movila Miresii          1. Movila Miresii
                             2. Esna
                             3. Tepes Voda
 19. Racovita                1. Racovita
                             2. Corbeni
                             3. Custura
 20. Rimnicelu               1. Rimnicelu
                             2. Boarca
                             3. Constantinesti
                             4. Mihail Kogalniceanu
 21. Romanu                  1. Romanu
                             2. Oancea
 22. Rosiori                 1. Rosiori
                             2. Coltea
                             3. Florica
                             4. Pribeagu
 23. Salcia Tudor            1. Salcia Tudor
                             2. Ariciu
                             3. Cuza Voda
                             4. Gulianca
                             5. Olaneasca
 24. Scortaru Nou            1. Scortaru Nou
                             2. Desirati
                             3. Gurguieti
                             4. Nicolae Balcescu
                             5. Pitulati
                             6. Sihleanu
 25. Silistea                1. Silistea
                             2. Cotu Lung
                             3. Cotu Mihalea
                             4. Martacesti
                             5. Muchea
                             6. Vamesu
 26. Stancuta                1. Stancuta
                             3. Polizesti
                             4. Stanca
 27. Surdila-Gaiseanca       1. Surdila-Gaiseanca
                             2. Filipesti
 28. Sutesti                 1. Sutesti
                             2. Mihail Kogalniceanu
 29. Tichilesti              1. Tichilesti
                             2. Albina
 30. Traian                  1. Traian
                             2. Caldarusa
                             3. Silistraru
                             4. Urleasca
 31. Tudor Vladimirescu      1. Tudor Vladimirescu
                             2. Cazasu
                             3. Comaneasca
                             4. Scortaru Vechi
 32. Tufesti                 1. Tufesti
 33. Ulmu                    1. Ulmu
                             2. Jugureanu
 34. Unirea                  1. Unirea
                             2. Morotesti
                             3. Valea Cinepii
 35. Vadeni                  1. Vadeni
                             2. Baldovinesti
                             3. Pietroiu
 36. Victoria                1. Victoria
                             2. Mihai Bravu
 37. Visani                  1. Visani
                             2. Ciineni-Bai
                             3. Plasoiu
 38. Viziru                  1. Viziru
                             2. Lanurile
 39. Zavoaia                 1. Zavoaia