Legea nr. 2/1968, republicată în 1981/Anexa 1 - Județul Arad

Sari la navigare Sari la căutare

JUDETUL ARAD

cu resedinta in municipiul Arad

    Municipii ...........................    1
    Orase ...............................    7
    Localitati componente ale municipiilor
    si ale oraselor ......................  10
    Comune ...............................  67
    - din care, suburbane ................   4
    Sate ................................. 273
    - din care, apartin oraselor .........   7

    A. MUNICIPII
    Denumirea municipiului   Comune suburbane  Sate componente
                                               ale comunei suburbane
    1. ARAD                  1. Fintinele        1. Fintinele
                                                 2. Alunis
                                                 3. Frumuseni
                                                 4. Tisa Noua
                             2. Livada           1. Livada
                                                 2. Sinleani
                             3. Sofronea         1. Sofronea
                                                 2. Sinpaul
                             4. Vladimirescu     1. Vladimirescu                         
                                                 2. Cicir
                                                 3. Horia
                                                 4. Mindruloc
    B. ORASE
    Denumirea orasului                           Sate ce apartin
    1. CHISINEU-CRIS                             1. Nadab
    2. CURTICI                                   1. Dorobanti
    3. INEU                                      1. Mocrea
                          Localitati componente
                          ale orasului
    4. LIPOVA             1. LIPOVA
                          2. Radna
                          3. Soimos
    5. NADLAC
    6. PINCOTA                                   1. Maderat
    7. SEBIS                                     1. Donceni
                                                 2. Prunisor
                                                 3. Salajeni
    C. COMUNE
--------------------------------------------------
 Nr.    Denumirea             Satele
 crt.   comunei              componente
--------------------------------------------------
  0        1                    2
--------------------------------------------------
   1. Almas                   1. Almas
                              2. Cil
                              3. Joia Mare
                              4. Radesti
   2. Apateu                  1. Apateu
                              2. Berechiu
                              3. Motiori
  3. Archis                   1. Archis
                              2. Birzesti
                              3. Groseni
                              4. Nermis
  4. Bata                     1. Bata
                              2. Bacau de Mijloc
                              3. Bulci
                              4. Tela
  5. Beliu                    1. Beliu
                              2. Benesti
                              3. Bochia
                              4. Lunca Teuzului
                              5. Secaci
                              6. Tagadau
  6. Birchis                  1. Birchis
                              2. Capalnas
                              3. Ostrov
                              4. Virismort
  7. Birsa                    1. Birsa
                              2. Aldesti
                              3. Hodis
                              4. Voivodeni
  8. Birzava                  1. Birzava
                              2. Batuta
                              3. Capruta
                              4. Dumbravita
                              5. Grosii Noi
                              6. Lalasint
                              7. Monorostia
                              8. Slatina de Mures
  9. Bocsig                   1. Bocsig
                              2. Minerau
                              3. Rapsig
 10. Brazii                   1. Brazii
                              2. Buceava-Soimus
                              3. Iacobini
                              4. Madrigesti
                              5. Secas
 11. Buteni                   1. Buteni
                              2. Berindia
                              3. Cuied
                              4. Livada
 12. Carand                   1. Carand
                              2. Selistea
 13. Cermei                   1. Cermei
                              2. Avram Iancu
                              3. Somosches
 14. Chisindia                1. Chisindia
                              2. Paiuseni
                              3. Vasoaia
 15. Conop                    1. Conop
                              2. Belotint
                              3. Chelmac
                              4. Milova
                              5. Odvos
 16. Covasint                 1. Covasint
 17. Craiva                   1. Craiva
                              2. Chislaca
                              3. Ciuntesti
                              4. Coroi
                              5. Maraus
                              6. Rogoz de Beliu
                              7. Stoinesti
                              8. Susag
                              9. Siad
                             10. Talmaci
 18. Dezna                    1. Dezna
                              2. Buhani
                              3. Laz
                              4. Neagra
                              5. Slatina de Cris
 19. Dieci                    1. Dieci
                              2. Cociuba
                              3. Crocna
                              4. Revetis
                              5. Rosia
 20. Dorgos                   1. Dorgos
                              2. Bruznic
                              3. Patirs
                              4. Ususau
                              5. Zabalt
 21. Felnac                   1. Felnac
                              2. Bodrogu Nou
                              3. Calugareni
                              4. Zadareni
 22. Ghioroc                  1. Ghioroc
                              2. Cuvin
                              3. Minis
 23. Graniceri                1. Graniceri
                              2. Siclau
 24. Gurahont                 1. Gurahont
                              2. Bontesti
                              3. Dulcele
                              4. Fenis
                              5. Hontisor
                              6. Iosas
                              7. Mustesti
                              8. Pescari
                              9. Valea Mare
                             10. Zimbru
 25. Halmagiu                 1. Halmagiu
                              2. Banesti
                              3. Bodesti
                              4. Brusturi
                              5. Cristesti
                              6. Ionesti
                              7. Leasa   
                              8. Lestioara
                              9. Poienari
                             10. Tisa
                             11. Tarmure
 26. Halmagel                 1. Halmagel
                              2. Luncsoara
                              3. Sirbi
                              4. Tirnavita
                              5. Tohesti
 27. Hasmas                   1. Hasmas
                              2. Agrisu Mic
                              3. Botfei
                              4. Clit
                              5. Comanesti
                              6. Urvisu de Beliu
 28. Ignesti                  1. Ignesti
                              2. Minead
                              3. Nadalbesti
                              4. Susani
 29. Iratosu                  1. Iratosu
                              2. Variasu Mare
                              3. Variasu Mic
 30. Macea                    1. Macea
                              2. Sinmartin
 31. Misca                    1. Misca
                              2. Satu Nou
                              3. Vinatori
                              4. Zerindu Mic
 32. Moneasa                  1. Moneasa
                              2. Ranusa
 33. Olari                    1. Olari
                              2. Sintea Mica
 34. Paulis                   1. Paulis
                              2. Baratca
                              3. Cladova
                              4. Simbateni
 35. Pecica                   1. Pecica
                              2. Bodrogu Vechi
                              3. Sederhat
                              4. Turnu
 36. Peregu Mare              1. Peregu Mare
                              2. Peregu Mic
 37. Petris                   1. Petris
                              2. Corbesti
                              3. Ilteu
                              4. Obirsia
                              5. Rosia Noua
                              6. Seliste
 38. Pilu                     1. Pilu
                              2. Varsand
 39. Plescuta                 1. Plescuta
                              2. Aciuta
                              3. Budesti
                              4. Dumbrava
                              5. Gura Vaii
                              6. Rostoci
                              7. Talagiu
 40. Savirsin                 1. Savirsin
                              2. Caprioara
                              3. Cuias
                              4. Halalis
                              5. Pirnesti
                              6. Temesesti
                              7. Toc
                              8. Troas
                              9. Valea Mare
 41. Secusigiu                1. Secusigiu
                              2. Munar
                              3. Satu Mare
                              4. Sinpetru German
 42. Seleus                   1. Seleus
                              2. Iermata
                              3. Moroda
 43. Semlac                   1. Semlac
 44. Sintea Mare              1. Sintea Mare
                              2. Adea
                              3. Tipar
 45. Sintana                  1. Sintana
                              2. Caporal Alexa
 46. Socodor                  1. Socodor
 47. Sagu                     1. Sagu
                              2. Cruceni
                              3. Firiteaz
                              4. Fiscut
                              5. Hunedoara Timisana
 48. Seitin                   1. Seitin
 49. Sepreus                  1. Sepreus
 50. Sicula                   1. Sicula
                              2. Cherelus
                              3. Gurba
 51. Silindia                 1. Silindia
                              2. Camna
                              3. Iercoseni
                              4. Luguzau
                              5. Satu Mic
 52. Simand                   1. Simand
 53. Siria                    1. Siria
                              2. Galsa
                              3. Misca
 54. Sistarovat               1. Sistarovat
                              2. Cuvesdia
                              3. Labasint
                              4. Varnita
 55. Taut                     1. Taut
                              2. Minisel
                              3. Minisu de Sus
                              4. Nadas
 56. Tirnova                  1. Tirnova
                              2. Agrisu Mare
                              3. Araneag
                              4. Chier
                              5. Draut
                              6. Dud
 57. Varadia de Mures         1. Varadia de Mures
                              2. Baia
                              3. Julita
                              4. Lupesti
                              5. Nicolae Balcescu
                              6. Stejar
 58. Vinga                    1. Vinga
                              2. Mailat
                              3. Manastur
 59. Virfurile                1. Virfurile
                              2. Avram Iancu
                              3. Grosi
                              4. Lazuri
                              5. Magulicea
                              6. Mermesti
                              7. Poiana
                              8. Vidra
 60. Zabrani                  1. Zabrani
                              2. Chesint
                              3. Neudorf
 61. Zarand                   1. Zarand
                              2. Cintei
 62. Zerind                   1. Zerind
                              2. Iermata Neagra
 63. Zimandu Nou              1. Zimandu Nou
                              2. Andrei Saguna
                              3. Zimandeuz