Legea nr. 764-XV/2001 (cu modificări)

Jump to navigation Jump to search

NOTĂ Documentul este prezentat ca o copie a celui de pe site-ul Ministerului Justiției, cu scop informativ. Formatarea lui necesită eforturi.

LPM764/2001
ID intern unic: 312874

Republica Moldova
PARLAMENTUL
LEGE Nr. 764
din 27.12.2001
privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova
Publicat : 29.01.2002 în Monitorul Oficial Nr. 16 art Nr : 53
MODIFICAT
LP88 -XVI din 24.04.08, MO86-87/16.05.08 art.304
Rectificarea 203, MO203-206/28.12.07 pag.36
LP90 -XVI din 05.04.07, MO60-63/04.05.07 art.281
LP87-XVI din 29.03.07, MO57-59/27.04.07 art.270
LP263-XVI din 28.07.06, MO131-133/18.08.06 art.681, în vigoare la data stabilirii alegerilor generale locale din anul 2007
LP124-XV din 18.03.03, MO49/19.03.03 art.21
LP37-XV din 14.02.03, MO27/28.02.03 art.110
Parlamentul adoptă prezenta lege organică.
Capitolul I
DISPOZIȚII GENERALE
Art.1. - Organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova și stabilirea cadrului juridic pentru satele (comunele), sectoarele și orașele (municipiile) și unitățile administrativ-teritoriale se efectuează potrivit art.110 și 111 din Constituția Republicii Moldova și se realizează în conformitate cu necesitățile economice, sociale și culturale, cu respectarea tradițiilor istorice, în scopul asigurării unui nivel adecvat de dezvoltare tuturor localităților rurale și urbane.
[Art.1 modificat prin LP263-XVI din 28.07.06, MO131-133/18.08.06 art.681]
Art.2. - Divizarea teritoriului țării în unități administrativ-teritoriale este chemată să asigure realizarea principiilor autonomiei locale, descentralizării serviciilor publice, eligibilității autorităților administrației publice locale, asigurării accesului cetățenilor la organele puterii și consultării lor în problemele locale de interes deosebit.
Art.3. - (1) În unitățile administrativ-teritoriale, activitatea autorităților administrației publice locale, organizate în condițiile legii, se desfășoară în baza bugetelor unităților administrativ-teritoriale.
(2) Toate unitățile administrativ-teritoriale au personalitate juridică, dispun de patrimoniu, au dreptul de a soluționa și a gestiona, în cadrul legii, în nume propriu și în interesele populației locale, o parte importantă a treburilor publice. În totalitatea lor, unitățile administrativ-teritoriale formează unitatea teritorială a țării, iar autoritățile publice ale unității administrativ-teritoriale care sînt organe cu competență generală și specială constituie sistemul administrației publice locale, avînd ca sarcină satisfacerea intereselor generale ale locuitorilor din unitățile administrativ-teritoriale.
[Art.3 pct.2 modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]
Capitolul II
UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE
Art.4. - (1) Teritoriul Republicii Moldova este organizat, sub aspect administrativ, în unități administrativ-teritoriale: raioane, orașe și sate.
(2) Statutul satului (comunei), sectorului, orașului (municipiului) se elaborează în baza statutului-cadru, aprobat de Parlament, și se aprobă de consiliul local.
[Art.4 al.(2) modificat prin LP263-XVI din 28.07.06, MO131-133/18.08.06 art.681]
(3) Statutul special de autonomie al localităților din stînga Nistrului și al unor localități din sudul țării se stabilește prin legi organice, potrivit art.111 din Constituția Republicii Moldova.
(4) Organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova se efectuează pe două niveluri: satele (comunele), sectoarele și orașele (municipiile) constituie nivelul întîi, raioanele constituie nivelul al doilea.
[Art.4 al.(4) modificat prin LP263-XVI din 28.07.06, MO131-133/18.08.06 art.681]
Art. 5. - (1) Satul este o unitate administrativ-teritorială care cuprinde populația rurală unită prin teritoriu, condiții geografice, relații economice, social-culturale, tradiții și obiceiuri.
(2) Două sau mai multe sate, în funcție de condițiile economice, social-culturale, geografice și demografice, se pot uni formînd o singură unitate administrativ-teritorială, numită comună.
[Art.5 pct.2 modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]
(3) Comuna este o unitate administrativ-teritorială care cuprinde populația rurală unită prin comunitate de interese și tradiții.
[Art.5 al.(3) introdus prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003; al.(3)-(4) devin al.(4)-(5)]
(4) Satul în care își are sediul consiliul sătesc (comunal) este numit sat-reședință.
(5) Comuna poartă denumirea satului-reședință.
Art. 6. - (1) Orașul este o unitate administrativ-teritorială mai dezvoltată decît satul din punct de vedere economic și social-cultural care cuprinde populația urbană, cu structuri edilitar-gospodărești, industriale și comerciale corespunzătoare, a cărei populație în mare parte este încadrată în industrie, în sfera deservirii publice și în diferite domenii de activitate intelectuală, în viața culturală și politică.
[Art.6 al.(1) completat prin L37/14.02.03, MO27-29/28.02.03]
(2) În condițiile legii, unele orașe pot fi declarate municipii.
Art. 7. - Municipiul este o localitate de tip urban cu un rol deosebit în viața economică, social-culturală, științifică, politică și administrativă a țării, cu importante structuri industriale, comerciale și instituții din domeniul învățămîntului, ocrotirii sănătății și culturii.
Art. 8. - Statutul de municipiu se atribuie orașelor Chișinău, Bălți, Bender, Comrat, Tiraspol.
Art. 9. - Municipiul Chișinău este capitala Republicii Moldova. Statutul municipiului Chișinău este reglementat prin lege organică.
Art. 10. - (1) Raionul este o unitate administrativ-teritorială alcătuită din sate (comune) și orașe, unite prin teritoriu, relații economice și social-culturale.
(2) Orașul în care își are sediul consiliul raional este numit oraș-reședință.
(3) Raionul poartă denumirea orașului-reședință.
(4) Hotarele administrative ale raionului reprezintă perimetrul suprafeței localităților incluse în componența acestuia și care coincide cu hotarele dintre localitățile raionului dat și localitățile raionului limitrof.
Art.11. - (1) Satelor și orașelor care, datorită condițiilor climaterice, balneologice și înzestrării lor edilitar-gospodărești, prezintă o importanță deosebită pentru sănătatea și odihna populației li se atribuie, prin hotărîre a Guvernului, statut de stațiune balneoclimaterică.
(2) Satelor și orașelor care au o importanță deosebită în domeniul economiei naționale, precum și pentru istoria sau cultura statului, prin hotărîre a Guvernului, li se poate atribui statut de nod feroviar, centru istoric, centru cultural.
Art. 12. - Raioanele și orașele-reședință sînt prezentate în anexa nr.1, care face parte integrantă din prezenta lege.
Art. 13. - Municipiile și unitățile administrativ-teritoriale din componența lor sînt prezentate în anexa nr.2, care face parte integrantă din prezenta lege.
Art. 14. - Raioanele și unitățile administrativ-teritoriale din componența lor sînt prezentate în anexa nr.3, care face parte integrantă din prezenta lege.
Art. 15. - Unitățile administrativ-teritoriale din componența unității teritoriale autonome Găgăuzia sînt prezentate în anexa nr.4, care face parte integrantă din prezenta lege.
Art. 16. - Unitățile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului cărora li se pot atribui forme și condiții speciale de autonomie sînt prezentate în anexa nr.5, care face parte integrantă din prezenta lege.
Capitolul III
FORMAREA ȘI DESFIINȚAREA UNITĂȚILOR ADMINISTRATIV-TERITORIALE ȘI MODIFICAREA HOTARELOR LOR
Art.17. - (1) Formarea, desființarea și schimbarea statutului unității administrativ-teritoriale se efectuează de către Parlament după consultarea cetățenilor.
[Art.17 pct.1 modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]
(2) Unitatea administrativ-teritorială de sine stătătoare se formează dacă are o populație, de regulă, de cel puțin 1500 de locuitori și dispune de mijloace financiare suficiente pentru întreținerea aparatului primăriei și instituțiilor sferei sociale.
(3) În cazuri excepționale, Parlamentul poate stabili, prin lege organică, formarea unei unități administrativ-teritoriale de sine stătătoare cu un număr de locuitori mai mic decît cel prevăzut la alin.(2), modificînd anexa respectivă a prezentei legi.
Art.18. - Modificarea hotarelor unității administrativ-teritoriale cauzată de necesitatea transferării localităților dintr-o unitate administrativ-teritorială în alta, precum și transferarea centrului administrativ se efectuează de către Parlament după consultarea cetățenilor.
Capitolul IV
DISPOZIȚII FINALE ȘI TRANZITORII
Art.19. - (1) După intrarea în vigoare a prezentei legi, județele și autoritățile administrației publice județene, prefecturile se supun procedurii de lichidare.
(2) Guvernul, în termen de 7 zile, va înființa comisiile de lichidare a județelor, prefecturilor și de formare a raioanelor, care vor soluționa toate chestiunile, inclusiv cele referitoare la succesiune în procesul lichidării județelor și autorităților administrației publice județene, prefecturilor.
[Art.19 modificat prin L37/14.02.03, MO27-29/28.02.03]
Art.20. - Comisia Electorală Centrală va forma, pentru efectuarea alegerilor generale locale din 2003, circumscripțiile electorale și consiliile electorale de circumscripție în conformitate cu noua organizare administrativ-teritorială a Republicii Moldova.
[Art.20 introdus prin L37/14.02.03, MO27-29/28.02.03; art.20-22 devin art.21-23]
Art.21. - Pînă la formarea raioanelor, județele se păstrează în actualele lor hotare.
Art.22. - La data intrării în vigoare a prezentei legi, se abrogă Legea nr.191-XIV din 12 noiembrie 1998 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova, cu modificările și completările ulterioare.
Art.23. - Guvernul, în termen de pînă la 2 luni:
a) va prezenta Parlamentului propuneri referitoare la aducerea legislației în conformitate cu prezenta lege;
b) va aduce actele sale normative în conformitate cu prezenta lege.
   PREȘEDINTELE  
   PARLAMENTULUI                        Eugenia  OSTAPCIUC
   Chișinău, 27 decembrie 2001.
   Nr. 764-XV.

Anexa nr. 1 RAIOANELE ȘI ORAȘELE-REȘEDINȚĂ

   Raioanele                   Orașele-reședință
   1. Anenii Noi               Anenii Noi
   2. Basarabeasca          Basarabeasca
   3. Briceni                     Briceni
   4. Cahul                       Cahul
   5. Cantemir                  Cantemir
   6. Călărași                    Călărași
   7. Căușeni                    Căușeni
   8. Cimișlia                    Cimișlia
   9. Criuleni                    Criuleni
   10. Dondușeni              Dondușeni
   11. Drochia                  Drochia
   12. Dubăsari                 com.Cocieri
   13. Edineț                     Edineț
   14. Fălești                     Fălești
   15. Florești                    Florești
   16. Glodeni                   Glodeni
   17. Hîncești                   Hîncești
   18. Ialoveni                    Ialoveni
   19. Leova                      Leova
   20. Nisporeni                 Nisporeni
   21. Ocnița                      Ocnița
   22. Orhei                       Orhei
   23. Rezina                      Rezina
   24. Rîșcani                     Rîșcani
   25. Sîngerei                    Sîngerei
   26. Soroca                     Soroca
   27. Strășeni                    Strășeni
   28. Șoldănești                Șoldănești
   29. Ștefan Vodă             Ștefan Vodă
   30. Taraclia                    Taraclia
   31. Telenești                  Telenești
   32. Ungheni                    Ungheni
                             

Anexa nr. 2 MUNICIPIILE ȘI UNITĂȚILE ADMINISTRATIV- TERITORIALE DIN COMPONENȚA LOR

   Municipiul Chișinău
   Total localități                                  35
   Inclusiv:
   municipii                                          1
   sectoare ale municipiului                          5
   orașe                                              6
   localități din componența orașelor                 2
   sate (comune)                                     12
   localități din componența satelor (comunelor)     26
   Sectoarele municipiului Chișinău
   Sectorul Botanica
   Sectorul Buiucani
   Sectorul Centru
   Sectorul Ciocana
   Sectorul Rîșcani
   Orașele                        Localitățile din componența lor
   Durlești
   Vatra
   Codru
   Vadul lui Vodă
   Cricova
   Sîngera                        Dobrogea
                                  Revaca
   Sate (comune)        Localitățile din componența lor
   Băcioi                         Băcioi  
                                  Brăila
                                  Frumușica
                                  Străisteni
   Condrița                       Condrița
   Ghidighici                     Ghidighici
   Trușeni                        Trușeni
                                  Dumbrava
   Bubuieci                       Bubuieci
                                  Bîc
                                  Humulești
   Budești                        Budești
                                  Văduleni
   Colonița                       Colonița
   Cruzești                       Cruzești
                                  Ceroborta
   Tohatin                        Tohatin
                                  Buneți
                                  Cheltuitori
   Ciorescu                       Ciorescu
                                  Făurești
                                  Goian
   Grătiești                      Grătiești
                                  Hulboaca
   Stăuceni                       Stăuceni
                                  Goianul Nou.
   [Anexa 2 compartimentul Municipiul Chișinău în redacția LP263-XVI din 28.07.06, MO131-133/18.08.06 art.681]
    [Anexa nr.2 compartimentul Municipiul Chișinău modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]
   Municipiul Bălți            
   Total localități                                                  3
   Inclusiv:    
   municipii                                                          1
   sate (comune)                                                  2
   localități din componența  satelor (comunelor)   2
   Municipiul  Bălți    
   Sate (comune)    Localitățile din componența lor                                          
   Elizaveta  Elizaveta    
   Sadovoe  Sadovoe    
   Municipiul Bender    
   Total localități                                                   2
   Inclusiv:      
   municipii                                                          1
   sate (comune)                                                  1
   localități din componența satelor  (comunelor)   1
   Municipiul Bender    
   Sate (comune)              Localitățile din componența lor                                        
   Proteagailovca                             Proteagailovca  
   Notă: Municipiile  Comrat și  Tiraspol sînt prezentate în anexele nr.4 și nr.5.

Anexa nr. 3 RAIOANELE ȘI UNITĂȚILE ADMINISTRATIV- TERITORIALE DIN COMPONENȚA LOR

   Raionul Anenii Noi
   Total localități                                                     45
     Inclusiv:  
   orașe                                                                  1
   localități din componența orașelor                        5
   sate (comune)                                                     25
   localități din componența satelor (comunelor)       39
   Orașe                                      Localitățile din componența lor
   Anenii Noi          
                                                           Albinița      
                                                           Beriozchi          
                                                           Hîrbovățul Nou        
                                                           Ruseni    
                                                           Socoleni      
   Sate (comune)                                   Localitățile din componența lor
   Botnărești                    Botnărești      
                                      Salcia    
   Bulboaca                     Bulboaca      
   Calfa                           Calfa      
                                      Calfa Nouă      
   Chetrosu                     Chetrosu
                                      Todirești
   Chirca                         Chirca                  
                                      Botnăreștii Noi
   Ciobanovca                 Ciobanovca                
                                      Balmaz                          
                                      Mirnoe
                                      Troița Nouă
   Cobusca Nouă            Cobusca Nouă
   Cobusca Veche           Cobusca Veche    
                                      Florești  
   Delacău                       Delacău
   Floreni                         Floreni
   Geamăna                     Geamăna                  
                                       Batîc      
   Gura Bîcului                 Gura Bîcului    
   Hîrbovăț                       Hîrbovăț      
   Maximovca                  Maximovca      
   Mereni                         Mereni      
   Merenii Noi                  Merenii Noi      
   Ochiul Roș                   Ochiul Roș      
                                       Picus  
   Puhăceni                      Puhăceni      
   Roșcani                        Roșcani      
   Speia                           Speia      
   Șerpeni                        Șerpeni      
   Telița                            Telița      
                                       Telița Nouă      
   Țînțăreni                       Țînțăreni      
                                      Crețoaia      
   Varnița                         Varnița      
   Zolotievca                    Zolotievca      
                                       Larga      
                                      Nicolaevca      
   [Anexa 3 compartimentul Raionul Anenii Noi modificat prin LPP37-XV din 14.02.03, O27-29 din 28.02.03]
   Raionul Basarabeasca    
   Total localități                                                        10
   Inclusiv:  
   orașe                                                                     1
   sate (comune)                                                        6
   localități din componența satelor (comunelor)          9
   Orașe    
   Basarabeasca    
   Sate (comune)                      Localitățile din componența lor
   Abaclia                                           Abaclia  
   Bașcalia                                           Bașcalia  
   Carabetovca                                   Carabetovca  
   Iordanovca                                      Iordanovca  
   Iserlia                                              Iserlia  
                                                          Bogdanovca  
                                                          Carabiber  
                                                          Ivanovca  
   Sadaclia                                           Sadaclia 
   Raionul Briceni
   Total localități                                                   39
   Inclusiv:        
   orașe                                                                2
   sate (comune)                                                  26
   localități din componența satelor (comunelor)    37
   Orașe        
   Briceni        
   Lipcani        
   Sate (comune)                           Localitățile din componența lor
   Balasinești                                      Balasinești      
   Beleavinți                                        Beleavinți      
   Bălcăuți                                          Bălcăuți      
                                                         Bocicăuți      
   Berlinți                                            Berlinți      
                                                         Caracușenii Noi    
   Bogdănești                                      Bogdănești      
                                                          Bezeda      
                                                         Grimești      
   Bulboaca                                        Bulboaca      
   Caracușenii Vechi                           Caracușenii Vechi    
   Colicăuți                                         Colicăuți      
                                                          Trestieni      
   Corjeuți                                          Corjeuți      
   Coteala                                           Coteala      
   Cotiujeni                                         Cotiujeni      
   Criva                                              Criva      
   Drepcăuți                                        Drepcăuți      
   Grimăncăuți                                     Grimăncăuți      
   Halahora de Sus                              Halahora de Sus    
                                                          Chirilovca      
                                                          Halahora de Jos    
   Hlina                                               Hlina      
   Larga                                              Larga      
                                                          Pavlovca
   Mărcăuți                                         Mărcăuți      
                                                         Mărcăuții Noi    
   Medveja                                         Medveja      
                                                          Slobozia-Medveja    
   Mihăileni                                         Mihăileni      
                                                          Groznița      
   Pererita                                           Pererita      
                                                          Șirăuți  Șirăuți      
   Slobozia-Șirăuți                               Slobozia-Șirăuți    
   Tabani                                             Tabani      
   Tețcani                                            Tețcani      
   Trebisăuți                                        Trebisăuți   
   Raionul Cahul
   Total localități                                                     55
   [Poz. Total modificat prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213]
   Inclusiv:      
   orașe                                                                  1
   localități din componența orașelor                        1
   [Poz. loc. introdusă prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213]  
   sate (comune)                                                     36
    localități din componența satelor (comunelor)     53
   Orașe                                          Localități din componența lor      
   Cahul
                                                                Cotihana
   [Poz. orașe modificat prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213]
   Sate (comune)                              Localitățile din componența lor
   Alexandru Ioan Cuza                             Alexandru Ioan Cuza  
   Alexanderfeld                                        Alexanderfeld    
   Andrușul de Jos                                     Andrușul de Jos    
   Andrușul de Sus                                    Andrușul de Sus    
   Badicul Moldovenesc                            Badicul Moldovenesc  
   Baurci-Moldoveni                                 Baurci-Moldoveni
   Borceag                                                Borgeag
   [Poz. Borceag introdusă prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213]    
   Bucuria                                                 Bucuria    
   Burlacu                                                  Burlacu    
                                                                Spicoasa    
   Burlăceni                                               Burlăceni    
                                                                Greceni    
   Brînza                                                   Brînza    
   Chioselia Mare                                      Chioselia Mare    
                                                                Frumușica    
   Cotihana                                               Cotihana    
   Colibași                                                Colibași    
   Crihana Veche                                      Crihana Veche    
   Cucoara                                                Cucoara    
                                                                Chircani    
   Cîșlița-Prut                                            Cîșlița-Prut
   Doina                                                    Doina
                                                                Iasnaia Poleana
                                                                Rumeanțev
   Găvănoasa                                            Găvănoasa    
                                                                Nicolaevca    
                                                                Vladimirovca    
   Giurgiulești                                            Giurgiulești    
   Huluboaia                                              Huluboaia    
   Iujnoe                                                    Iujnoe    
   Larga Nouă                                           Larga Nouă    
                                                                 Larga Veche    
   Lebedenco                                             Lebedenco    
                                                                 Hutulu    
                                                                 Ursoaia    
   Lopățica                                                 Lopățica    
   Lucești                                                   Lucești    
   Manta                                                    Manta    
                                                                 Pașcani    
   Moscovei                                               Moscovei    
                                                                 Trifeștii Noi    
   Pelinei                                                     Pelinei    
                                                                 Sătuc    
   Roșu                                                       Roșu    
   Slobozia Mare                                        Slobozia Mare    
   Taraclia de Salcie                                    Taraclia de Salcie    
   Tartaul de Salcie                                     Tartaul de Salcie
                                                                  Tudorești    
   Tătărești                                                  Tătărești    
   Vadul lui Isac                                           Vadul lui Isac    
   Văleni                                                      Văleni    
   Zîrnești                                                    Zîrnești    
                                                                  Paicu    
                                                                 Tretești   
   [Anexa nr.3 compartimentul Raionul Cahul modificat prin LP87-XVI din 29.03.07, MO57-59/27.04.07 art.270]   
   [Anexa3 compartimentul Raionul Cahul modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]
   
   Raionul Cantemir      
   Total localități                                                       51
   Inclusiv:    
   orașe                                                                   1
   sate (comune)                                                      26
   localități din componența satelor (comunelor)        50
   Orașe      
   Cantemir  
   Sate (comune)                               Localitățile din componența lor
   Antonești                                            Antonești    
                                                              Leca  
   Baimaclia                                            Baimaclia    
                                                              Acui
                                                              Suhat
   Cania                                                  Cania    
                                                              Iepureni    
   Capaclia                                             Capaclia    
   Chioselia                                             Chioselia    
                                                              Țărăncuța    
   Ciobalaccia                                         Ciobalaccia    
                                                              Flocoasa    
   Victorovca    
   Cîietu                                                   Cîietu    
   Dimitrova    
   Cîrpești                                                Cîrpești    
   Cîșla                                                    Cîșla    
   Șofranovca    
   Cociulia                                               Cociulia    
   Coștangalia                                          Coștangalia    
   Enichioi                                                Enichioi    
                                                               Bobocica    
                                                               Floricica    
                                                               Țolica    
   Gotești                                                 Gotești    
                                                               Constantinești    
   Haragîș                                                 Haragîș    
   Lărguța                                                 Lărguța    
   Lingura                                                 Lingura    
                                                               Crăciun    
                                                               Popovca    
   Pleșeni                                                  Pleșeni    
                                                                Hănăseni    
                                                                Tătărășeni
   Plopi                                                     Plopi    
                                                                Alexandrovca    
                                                                Hîrtop    
                                                                Taraclia    
   Porumbești                                            Porumbești    
   Sadîc                                                    Sadîc    
                                                                Taraclia    
   Stoianovca                                            Stoianovca    
   Șamalia                                                 Șamalia    
   Tartaul                                                  Tartaul    
   Toceni                                                  Toceni    
                                                                Vîlcele    
   Țiganca                                                 Țiganca    
                                                                Ghioltosu    
                                                                Țiganca Nouă    
   Vișniovca                                              Vișniovca    
   [Anexa nr.3 compartimentul Raionul Cantemir modificat prin LP37 din 14.02.2003 M27-29 din 28.02.2003]
   Raionul Călărași      
   Total localități                                                44
   Inclusiv:    
   orașe                                                             1
   localități din componența orașelor                   1
   sate (comune)                                                 27
   localități din componența satelor (comunelor)  42
   Orașe                                    Localitățile din componența lor
   Călărași      
   Oricova    
   Sate (comune)                      Localitățile din componența lor
   Bahmut                                                   Bahmut    
                                                                  Bahmut, loc.st.cf    
   Bravicea                                                  Bravicea    
   Buda                                                       Buda    
                                                                  Ursari    
   Căbăiești                                                 Căbăiești    
   Dereneu                                                  Dereneu    
                                                                  Bularda    
                                                                  Duma    
   Frumoasa                                                Frumoasa    
   Hirova                                                     Hirova    
   Hîrjauca                                                  Hîrjauca    
                                                                  Leordoaia    
                                                                  Mîndra    
                                                                  Palanca    
   Hoginești                                                 Hoginești    
   Horodiște                                                Horodiște    
   Meleșeni                                                 Meleșeni    
   Nișcani                                                    Nișcani    
   Onișcani                                                  Onișcani    
                                                                  Hîrbovăț    
                                                                  Sverida    
   Păulești                                                   Păulești    
   Pitușca                                                    Pitușca    
   Pîrjolteni                                                  Pîrjolteni    
   Răciula                                                    Răciula    
                                                                  Parcani    
   Rădeni                                                    Rădeni    
   Sadova                                                   Sadova    
   Săseni                                                     Săseni    
                                                                  Bahu    
   Sipoteni                                                   Sipoteni    
                                                                  Podul Lung    
   Temeleuți                                                Temeleuți    
    Tuzara                                                   Tuzara    
                                                                  Novaci    
                                                                  Seliștea Nouă    
   Peticeni                                                   Peticeni    
   Țibirica                                                   Țibirica
                                                                 Schinoasa  
   Vălcineț                                                  Vălcineț    
   Vărzăreștii Noi                                        Vărzăreștii Noi    
   [Anexa nr.3 compartimentul Raionul Călărași modificat prin LP88 -XVI din 24.04.08, MO86-87/16.05.08 art.304]
   [Anexa nr.3 compartimentul Raionul Călărași modificat prin LP37 din 14.2.03 ,MO27-29 din 28.02.03]

Raionul Căușeni Total localități 48 Inclusiv: orașe 2

 localități din componența orașelor      1

sate (comune) 28

 localități din componența satelor (comunelor)  45

Orașe Localitățile din componența lor Căușeni Căinari

 Căinari, loc.st.cf    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Baccealia Baccealia

 Tricolici    

Baimaclia Baimaclia

 Surchiceni    

Chircăiești Chircăiești Chircăieștii Noi Chircăieștii Noi

 Baurci    

Chițcani Chițcani

 Merenești    
 Zahorna    

Ciuflești Ciuflești Cîrnățeni Cîrnățeni Cîrnățenii Noi Cîrnățenii Noi

 Sălcuța Nouă    

Copanca Copanca Coșcalia Coșcalia

 Florica    
 Plop    

Cremenciug Cremenciug Fîrlădeni Fîrlădeni

 Fîrlădenii Noi

Gîsca Gîsca Grădinița Grădinița

 Leuntea    
 Valea Verde    

Grigorievca Grigorievca Hagimus Hagimus Opaci Opaci Pervomaisc Pervomaisc

 Constantinovca    

Plop-Știubei Plop-Știubei Săiți Săiți Sălcuța Sălcuța Taraclia Taraclia Tănătari Tănătari Tănătarii Noi Tănătarii Noi

 Ștefănești    
 Ursoaia Nouă    

Tocuz Tocuz Ucrainca Ucrainca

 Zviozdocica    

Ursoaia Ursoaia Zaim Zaim

 Marianca de Sus    
 Zaim, loc.st.cf    

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Căușeni modificat prin LP37 din 14.02.03, MO27-29 din 28.02.03] Raionul Cimișlia Total localități 39

 Inclusiv:    

orașe 1

 localități din componența orașelor      3

sate (comune) 22

 localități din componența satelor (comunelor)  35

Orașe Localitățile din componența lor Cimișlia

 Bogdanovca Nouă  
 Bogdanovca Veche  
 Dimitrovca    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Albina Albina

 Fetița    
 Mereni    

Batîr Batîr Cenac Cenac Ciucur-Mingir Ciucur-Mingir Codreni Codreni

 Zloți, loc.st.cf    

Ecaterinovca Ecaterinovca

 Coștangalia    

Gradiște Gradiște

 Iurievca    

Gura Galbenei Gura Galbenei Hîrtop Hîrtop

 Ialpug    
 Prisaca    

Ialpujeni Ialpujeni

 Marienfeld    

Ivanovca Nouă Ivanovca Nouă Javgur Javgur

 Artimonovca    
 Maximeni    

Lipoveni Lipoveni

 Munteni    
 Schinoșica    

Mihailovca Mihailovca Porumbrei Porumbrei

 Sagaidacul Nou

Sagaidac Sagaidac Satul Nou Satul Nou Selemet Selemet Suric Suric Topala Topala Troițcoe Troițcoe Valea Perjei Valea Perjei

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Cimișlia modificat prin LP37 din 14.02.03, MO27-29 din 28.02.03] Raionul Criuleni Total localități 43

 Inclusiv:      

orașe 1

 localități din componența orașelor      2

sate (comune) 24

 localități din componența satelor (comunelor)  40

Orașe Localitățile din componența lor Criuleni

 Ohrincea    
 Zolonceni    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Bălăbănești Bălăbănești

 Mălăiești    
 Mălăieștii Noi    

Bălțata Bălțata

 Bălțata de Sus    
 Sagaidac    
 Sagaidacul de Sus    

Boșcana Boșcana

 Mărdăreuca    

Cimișeni Cimișeni Corjova Corjova Coșernița Coșernița Cruglic Cruglic Dolinnoe Dolinnoe

 Valea Coloniței    
 Valea Satului    

Drăsliceni Drăsliceni

 Logănești    
 Ratuș    

Dubăsarii Vechi Dubăsarii Vechi Hîrtopul Mare Hîrtopul Mare

 Hîrtopul Mic    

Hrușova Hrușova

 Chetroasa    
 Ciopleni    

Ișnovăț Ișnovăț Izbiște Izbiște Jevreni Jevreni Mașcăuți Mașcăuți Măgdăcești Măgdăcești Miclești Miclești

 Stețcani    

Onițcani Onițcani Pașcani Pașcani

 Porumbeni

Răculești Răculești

 Bălășești

Rîșcova Rîșcova Slobozia-Dușca Slobozia-Dușca Zăicana Zăicana

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Criuleni modificat prin LP37 din 14.02.03, M27-29 din 28.02.03] Raionul Dondușeni Total localități 30

 Inclusiv:            

orașe 1 sate (comune) 21

 localități din componența satelor (comunelor)  29

Orașe Dondușeni Sate (comune) Localitățile din componența lor Elizavetovca Elizavetovca

 Boroseni

Arionești Arionești Baraboi Baraboi Briceni Briceni Cernoleuca Cernoleuca Climăuți Climăuți Corbu Corbu Crișcăuți Crișcăuți Dondușeni Dondușeni Frasin Frasin

 Caraiman    
 Codrenii Noi    

Horodiște Horodiște Moșana Moșana

 Octeabriscoe    

Pivniceni Pivniceni Plop Plop Pocrovca Pocrovca Rediul Mare Rediul Mare Scăieni Scăieni Sudarca Sudarca

 Braicău    

Teleșeuca Teleșeuca

 Teleșeuca Nouă    

Tîrnova Tîrnova

 Briceva    
 Elenovca    

Țaul Țaul

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Dondușeni modificat prin LP37 din 14.02.03, MO27-29 din 28.02.03] Raionul Drochia Total localități 40

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 27

 localități din componența satelor (comunelor)  39

Orașe Drochia Sate (comune) Localitățile din componența lor Antoneuca Antoneuca Baroncea Baroncea

 Baroncea Nouă    

Chetrosu Chetrosu Cotova Cotova

 Măcăreuca    

Dominteni Dominteni Drochia Drochia Gribova Gribova Fîntînița Fîntînița

 Ghizdita, loc.st.cf    

Hăsnășenii Mari Hăsnășenii Mari Hăsnășenii Noi Hăsnășenii Noi

 Lazo    

Maramonovca Maramonovca Miciurin Miciurin Moara de Piatră Moara de Piatră Mîndîc Mîndîc Nicoreni Nicoreni Ochiul Alb Ochiul Alb Palanca Palanca

 Holoșnița Nouă    
 Șalvirii Noi    

Pelinia Pelinia

 Pelinia, loc.st.cf    

Pervomaiscoe Pervomaiscoe

 Sergheuca

Petreni Petreni

 Popeștii Noi    

Popeștii de Jos Popeștii de Jos Popeștii de Sus Popeștii de Sus Sofia Sofia Șalvirii Vechi Șalvirii Vechi

 Ceapaevca    
 Iliciovca    

Șuri Șuri

 Șurii Noi    

Țarigrad Țarigrad Zgurița Zgurița

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Drochia modificat prin LP37 din 14.02.03, MO7-29 din 28.02.03] Raionul Dubăsari Total localități 15

 Inclusiv:    

orașe sate (comune) 11

 localități din componența satelor (comunelor)  15

Orașe - - Sate (comune) Localitățile din componența lor Cocieri Cocieri

 Vasilievca    

Corjova Corjova

 Mahala    

Coșnița Coșnița

 Pohrebea    

Doroțcaia Doroțcaia Holercani Holercani Marcăuți Marcăuți Molovata Molovata Molovata Nouă Molovata Nouă

 Roghi    

Oxentea Oxentea Pîrîta Pîrîta Ustia Ustia

Raionul Edineț Total localități 49

 Inclusiv:            

orașe 2

 localități din componența orașelor      4

[Poz. loc. modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] localități din componența orașelor 3 sate (comune) 30

 localități din componența satelor (comunelor)  43

[Poz. loc. modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] localități din componența satelor (comunelor) 44 Orașe Localitățile din componența lor Edineț

 Gordineștii Noi

[Poz. Edineț modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] Edineț Edineț

 Alexăndreni

Cupcini

 Chetroșica Veche    
 Chiurt    

Sate (comune) Localitățile din componența lor

[Poziția Alexăndreni exclusă prin LP124 din 18.02.03, MO49/19.03.03 art213] [Poziția Alexăndreni exclusă prin LP124 din 18.02.03, MO49/19.03.03 art.213] Alexăndreni Alexăndreni Alexeevca Alexeevca Bleșteni Bleșteni

 Volodeni

Brătușeni Brătușeni

 Brătușenii Noi    

Brînzeni Brînzeni Bădragii Noi Bădragii Noi Bădragii Vechi Bădragii Vechi Burlănești Burlănești

 Buzdugeni    

Cepeleuți Cepeleuți

 Rîngaci    
 Vancicăuți    

Chetroșica Nouă Chetroșica Nouă Corpaci Corpaci Cuconeștii Noi Cuconeștii Noi

 Cuconeștii Vechi    

Fetești Fetești Gașpar Gașpar Goleni Goleni Gordinești Gordinești Fîntîna Albă Fîntîna Albă Hancăuți Hancăuți Hincăuți Hincăuți

 Clișcăuți    
 Poiana    

Hlinaia Hlinaia

[Poz. Hlinaia modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] Hlinaia Hlinaia

 Gordineștii Noi  

Lopatnic Lopatnic Parcova Parcova

 Fîntîna Albă

Rotunda Rotunda

 Hlinaia Mică    

Ruseni Ruseni

 Slobodca    

Stolniceni Stolniceni Șofrîncani Șofrîncani Terebna Terebna Tîrnova Tîrnova Trinca Trinca Constantinovca Constantinovca

 Iachimeni    

Viișoara Viișoara Zăbriceni Zăbriceni

                Onești    

[Anexa3 comp. Raionul Edineț modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]

Raionul Fălești Total localități 76

[Poziție modificată prin LP90 -XVI din 05.04.07, MO60-63/04.05.07 art.281]" [Poziție modificată prin LP90 -XVI din 05.04.07, MO60-63/04.05.07 art.281] Total localități 75

 Inclusiv:    

orașe 1 sate (comune) 32

 localități din componența satelor (comunelor)  74

Orașe localități din componența orașelor 1

   [Poziție introdusă prin LP90 -XVI din 05.04.07, MO60-63/04.05.07 art.281]  
   Fălești          Fălești
                       Fabrica de Zahăr
   [Poziție modificată prin rectificarea 203, MO203-206/28.12.07 pag.36]
   [Poziție modificată prin LP90 -XVI din 05.04.07, MO60-63/04.05.07 art.281]
   Sate (comune)  Localitățile din componența lor
   Albinețul Vechi  Albinețul Vechi    
   Albinețul Nou    
   Rediul de Jos    
   Rediul de Sus    
   Bocani  Bocani    
   Catranîc  Catranîc    
   Călinești  Călinești    
   Călugăr  Călugăr    
   Frumușica    
   Socii Noi    
   Socii Vechi
   Chetriș  Chetriș
 Chetrișul Nou

Ciolacu Nou Ciolacu Nou

 Ciolacu Vechi    
 Făgădău    
 Pocrovca    
 Șoltoaia    

Egorovca Egorovca

 Ciuluc    
 Catranîc, loc.st.cf    

Făleștii Noi Făleștii Noi

 Pietrosul Nou    

Glinjeni Glinjeni Hiliuți Hiliuți

 Răuțelul Nou

Hîncești Hîncești Horești Horești

 Lucăceni    
 Unteni    

Ilenuța Ilenuța Ișcălău Ișcălău

 Burghelea    
 Doltu    

Izvoare Izvoare Logofteni Logofteni

 Moldoveanca

Mărăndeni Mărăndeni Musteața Musteața Natalievca Natalievca

 Beleuți    
 Comarovca    
 Ivanovca    
 Popovca    
 Țapoc    

Năvîrneț Năvîrneț Obreja Veche Obreja Veche

 Obreja Nouă    

Pietrosu Pietrosu

 Măgura    
 Măgura Nouă    

Pînzăreni Pînzăreni

 Pînzărenii Noi    

Pîrlița Pîrlița Pompa Pompa

 Pervomaisc    
 Suvorovca    

Pruteni Pruteni

 Cuzmenii Vechi    
 Drujineni    
 Valea Rusului    

Răuțel Răuțel Risipeni Risipeni

 Bocșa    

Sărata Veche Sărata Veche

 Hitrești    
 Sărata Nouă    

Scumpia Scumpia

 Hîrtop    
 Măgureanca    
 Nicolaevca    

Taxobeni Taxobeni

 Hrubna Nouă    
 Vrănești    

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Fălești modificat prin LP37 din 14.02.2003, MO27-29 din 28.02.2003]


Raionul Florești Total localități 74

 Inclusiv:      

orașe 3 sate (comune) 37

 localități din componența satelor (comunelor)  71

Orașe Florești Ghindești Mărculești Sate (comune) Localitățile din componența lor Alexeevca Alexeevca

 Chirilovca    
 Dumitreni    
 Rădulenii Noi    

Băhrinești Băhrinești Cașunca Cașunca Cernița Cernița Ciripcău Ciripcău Ciutulești Ciutulești

 Ion Vodă    
 Mărinești    
 Sîrbești    

Coșernița Coșernița Cuhureștii de Sus Cuhureștii de Sus

 Nicolaevca    
 Unchitești    
 Unchitești, loc.st.cf  

Cuhureștii de Jos Cuhureștii de Jos

 Țipordei    

Cunicea Cunicea Domulgeni Domulgeni Frumușica Frumușica

 Frumușica Nouă    

Ghindești Ghindești

 Hîrtop    
 Țîra    
 Țîra, loc.st.cf    

Gura Camencii Gura Camencii

 Bobulești    
 Gvozdova    

Gura Căinarului Gura Căinarului

 Zarojeni    

Iliciovca Iliciovca

 Maiscoe    

Izvoare Izvoare

 Bezeni    
 Scăieni    

Japca Japca

 Bursuc    

Lunga Lunga Mărculești Mărculești Napadova Napadova Nicolaevca Nicolaevca

 Valea Rădoaiei    

Prajila Prajila

 Antonovca    
 Frunzești    
 Mihailovca    

Prodănești Prodănești

 Căprești    

Putinești Putinești Rădulenii Vechi Rădulenii Vechi Roșietici Roșietici

 Cenușa    
 Roșieticii Vechi    

Sănătăuca Sănătăuca Sevirova Sevirova

 Ivanovca    

Ștefănești Ștefănești

 Prodăneștii Vechi    

Temeleuți Temeleuți Tîrgul Vertiujeni Tîrgul Vertiujeni Trifănești Trifănești

 Alexandrovca    

Vărvăreuca Vărvăreuca

 Stîrceni    

Văscăuți Văscăuți

 Făgădău    
 Octeabriscoe    

Vertiujeni Vertiujeni Zăluceni Zăluceni

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Florești modificat prin LP37 din 14.02.2003, MO27-29 din 28.02.2003]

Raionul Glodeni Total localități 35

 Inclusiv:    

orașe 1

 localități din componența orașelor      1

sate (comune) 18

 localități din componența satelor (comunelor)  33

Orașe Localitățile din componența lor Glodeni

 Stîrcea    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Balatina Balatina

 Clococenii Vechi    
 Lipovăț    
 Tomeștii Noi    
 Tomeștii Vechi    

Cajba Cajba Camenca Camenca

 Brînzeni    
 Butești    
 Molești    

Ciuciulea Ciuciulea Cobani Cobani Cuhnești Cuhnești

 Bisericani    
 Cot
 Movileni
 Serghieni    

Danu Danu

 Camencuța    
 Nicolaevca    

Dușmani Dușmani Fundurii Noi Fundurii Noi Fundurii Vechi Fundurii Vechi Hîjdieni Hîjdieni Iabloana Iabloana

 Soroca    

Limbenii Noi Limbenii Noi Limbenii Vechi Limbenii Vechi Petrunea Petrunea Sturzovca Sturzovca Ustia Ustia Viișoara Viișoara

 Moara Domnească  

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Glodeni modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003] Raionul Hîncești Total localități 63

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 38

 localități din componența satelor (comunelor)  62

Orașe Hîncești Sate (comune) Localitățile din componența lor Bălceana Bălceana Bobeica Bobeica

 Dahnovici    
 Drăgușeni    

Boghiceni Boghiceni Bozieni Bozieni

 Dubovca    

Bujor Bujor Buțeni Buțeni Caracui Caracui Călmățui Călmățui Cărpineni Cărpineni

 Horjești    

Cățeleni Cățeleni Cioara Cioara Ciuciuleni Ciuciuleni Cotul Morii Cotul Morii

 Sărăteni

Crasnoarmeiscoe Crasnoarmeiscoe

 Tălăiești    

Dancu Dancu Drăgușenii Noi Drăgușenii Noi

 Horodca    

Fîrlădeni Fîrlădeni Fundul Galbenei Fundul Galbenei Ivanovca Ivanovca

 Costești    
 Frasin    

Lăpușna Lăpușna

 Anini    
 Rusca    

Leușeni Leușeni

 Feteasca    

Logănești Logănești Mereșeni Mereșeni

 Sărata-Mereșeni    

Mingir Mingir

 Semionovca    

Mirești Mirești

 Chetroșeni    

Negrea Negrea Nemțeni Nemțeni Obileni Obileni Onești Onești

 Strîmbeni    

Pașcani Pașcani

 Pereni    

Pervomaiscoe Pervomaiscoe Pogănești Pogănești

 Marchet    

Sărata-Galbenă Sărata-Galbenă

 Brătianovca    
 Cărpineanca    
 Coroliovca    
 Valea Florii    

Secăreni Secăreni

 Cornești    
 Secărenii Noi    

Sofia Sofia Stolniceni Stolniceni Șipoteni Șipoteni Voinescu Voinescu

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Hîncești modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]

Raionul Ialoveni Total localități 34

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 24

 localități din componența satelor (comunelor)  33

Orașe Ialoveni Sate (comune) Localitățile din componența lor Bardar Bardar Cărbuna Cărbuna Costești Costești Cigîrleni Cigîrleni Gangura Gangura

 Alexandrovca    
 Homuteanovca    
 Misovca    

Dănceni Dănceni Hansca Hansca Horești Horești Horodca Horodca Malcoci Malcoci Mileștii Mici Mileștii Mici

 Piatra Albă    

Molești Molești Nimoreni Nimoreni Pojăreni Pojăreni Puhoi Puhoi Răzeni Răzeni

 Mileștii Noi    

Ruseștii Noi Ruseștii Noi

 Ruseștii Vechi    

Sociteni Sociteni Suruceni Suruceni Țipala Țipala

 Bălțați    
 Budăi    

Ulmu Ulmu Văratic Văratic Văsieni Văsieni Zîmbreni Zîmbreni

 Găureni   

Raionul Leova Total localități 39

 Inclusiv:    

orașe 2

 localități din componența orașelor      1

sate (comune) 23

 localități din componența satelor (comunelor)  36

Orașe Localitățile din componența lor Leova Iargara

 Meșeni    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Băiuș Băiuș

 Cociulia Nouă    
 Hîrtop    

Beștemac Beștemac

 Pitești    

Borogani Borogani Cazangic Cazangic

 Frumușica    
 Seliște    

Ceadîr Ceadîr Cneazevca Cneazevca

 Cîzlar    

Colibabovca Colibabovca Covurlui Covurlui Cupcui Cupcui Filipeni Filipeni Hănășenii Noi Hănășenii Noi

 Nicolaevca    

Orac Orac Romanovca Romanovca Sărata Nouă Sărata Nouă Sărata-Răzeși Sărata-Răzeși Sărăteni Sărăteni

 Victoria    

Sărățica Nouă Sărățica Nouă

 Cîmpul Drept    

Sîrma Sîrma Tigheci Tigheci

 Cuporani    

Tochile-Răducani Tochile-Răducani Tomai Tomai Tomaiul Nou Tomaiul Nou

 Sărățica Veche    

Vozneseni Vozneseni

 Troian    
 Troița   

Raionul Nisporeni Total localități 39

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 22

 localități din componența satelor (comunelor)  38

Orașe Nisporeni Sate (comune) Localitățile din componența lor Bălănești Bălănești

 Găureni    

Bălăurești Bălăurești Bărboieni Bărboieni Boldurești Boldurești

 Băcșeni    
 Chilișoaia    

Bolțun Bolțun Brătuleni Brătuleni

 Cîrnești    

Bursuc Bursuc Călimănești Călimănești Ciorești Ciorești

 Vulcănești    

Ciutești Ciutești

 Valea Nîrnovei    

Cristești Cristești Grozești Grozești Iurceni Iurceni

 Mîrzoaia

Marinici Marinici

 Heleșteni    

Milești Milești Seliște Seliște

 Păruceni    

Soltănești Soltănești Șișcani Șișcani

 Drojdieni    
 Odaia    

Valea-Trestieni Valea-Trestieni

 Isăicani    
 Luminița    
 Odobești    
 Selișteni    

Vărzărești Vărzărești

 Șendreni    

Vînători Vînători Zberoaia Zberoaia

Raionul Ocnița Total localități 33

 Inclusiv:      

orașe 3 sate (comune) 18

 localități din componența satelor (comunelor)  30

Orașe Ocnița Otaci Frunză Sate (comune) Localitățile din componența lor Bîrlădeni Bîrlădeni

 Paladea    
 Rujnița    

Bîrnova Bîrnova Calarașovca Calarașovca

 Berezovca    

Clocușna Clocușna Corestăuți Corestăuți

 Stălinești

Dîngeni Dîngeni

 Grinăuți    

Gîrbova Gîrbova Grinăuți-Moldova Grinăuți-Moldova

 Grinăuți-Raia    
 Rediul Mare    

Hădărăuți Hădărăuți Lencăuți Lencăuți

 Verejeni    

Lipnic Lipnic

 Paustova    

Mereșeuca Mereșeuca Mihălășeni Mihălășeni

 Grinăuți    

Naslavcea Naslavcea Ocnița Ocnița

 Maiovca    

Sauca Sauca Unguri Unguri Vălcineț Vălcineț

 Codreni   

Raionul Orhei Total localități 75

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 37

[Poz. sate modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] sate (comune) 36

 localități din componența satelor (comunelor)  74

Orașe Localitățile din componența lor Orhei Sate (comune) Localitățile din componența lor Berezlogi Berezlogi

 Hîjdieni    

Biești Biești

 Cihoreni    
 Slobozia-Hodorogea  

Bolohan Bolohan Brăviceni Brăviceni Bulăiești Bulăiești

[Poz. Burlăiești modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213]" Bulăiești Bulăiești

 Mîrzaci    
 Mîrzești

Chiperceni Chiperceni

 Andreevca    
 Voroteț    

Ciocîlteni Ciocîlteni

 Clișova Nouă    
 Fedoreuca    

Clișova Clișova Crihana Crihana

 Cucuruzenii de Sus  
 Sirota    

Cucuruzeni Cucuruzeni

 Ocnița-Răzeși

Donici Donici

 Camencea    
 Pocșești    

Ghetlova Ghetlova

 Hulboaca    
 Noroceni    

Isacova Isacova Ivancea Ivancea

 Brănești    
 Furceni    

Jora de Mijloc Jora de Mijloc

 Jora de Jos    
 Jora de Sus    
 Lopatna    

Mălăiești Mălăiești

 Tîrzieni    

Mitoc Mitoc Mîrzești Mîrzești

 Mîrzaci    

[Poz. Mîrzești introdusă prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] Morozeni Morozeni

 Breanova    

Neculăieuca Neculăieuca Pelivan Pelivan

 Cișmea    

Peresecina Peresecina Piatra Piatra

 Jeloboc    

Podgoreni Podgoreni Pohorniceni Pohorniceni Pohrebeni Pohrebeni

 Izvoare    
 Șercani    

Puțintei Puțintei

 Dișcova    
 Vîprova    

Sămănanca Sămănanca Seliște Seliște

 Lucășeuca    
 Mana    

Step-Soci Step-Soci

 Budăi    

Susleni Susleni Teleșeu Teleșeu Trebujeni Trebujeni

 Butuceni    
 Morovaia    

Vatici Vatici

 Curchi    
 Tabăra    

Vîșcăuți Vîșcăuți Zahoreni Zahoreni Zorile Zorile

 Inculeț    
 Ocnița-Țărani    

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Orhei modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003] Raionul Rezina Total localități 41

 Inclusiv:      

orașe 1

 localități din componența orașelor      3

sate (comune) 24

 localități din componența satelor (comunelor)  37

Orașe Localitățile din componența lor Rezina

 Boșernița    
 Ciorna    
 Stohnaia    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Bușăuca Bușăuca Cinișeuți Cinișeuți Cogîlniceni Cogîlniceni Cuizăuca Cuizăuca Echimăuți Echimăuți Ghiduleni Ghiduleni

 Roșcanii de Jos    
 Roșcanii de Sus    

Gordinești Gordinești Horodiște Horodiște

 Slobozia-Horodiște  

Ignăței Ignăței Lalova Lalova

 Nistreni
 Țipova    

Lipceni Lipceni Mateuți Mateuți Meșeni Meșeni Mincenii de Jos Mincenii de Jos

 Mincenii de Sus    

Otac Otac Păpăuți Păpăuți Peciște Peciște Pereni Pereni

 Roșcani

Pripiceni-Răzeși Pripiceni-Răzeși

 Pripiceni-Curchi    

Saharna Nouă Saharna Nouă

 Buciușca    
 Saharna    

Sîrcova Sîrcova

 Piscărești    

Solonceni Solonceni

 Tarasova    

Trifești Trifești Țareuca Țareuca

 Țahnăuți    

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Rezina modificat prin LP37 din 14.02.2003, MO27-29 din 28.02.2003]

Raionul Rîșcani Total localități 55

 Inclusiv:      

orașe 2

 localități din componența orașelor      6

sate (comune) 26

 localități din componența satelor (comunelor)  47

Orașe Localitățile din componența lor Rîșcani

 Balanul Nou
 Rămăzan    

Costești Costești

 Dămășcani
 Duruitoarea
 Păscăuți    
 Proscureni

Sate (comune) Localitățile din componența lor Alexăndrești Alexăndrești

 Cucuieții Noi    
 Cucuieții Vechi    
 Ivănești    

Aluniș Aluniș Borosenii Noi Borosenii Noi Braniște Braniște

 Avrămeni    
 Reteni    
 Reteni-Vasileuți    

Corlăteni Corlăteni Duruitoarea Nouă Duruitoarea Nouă

 Dumeni    

Gălășeni Gălășeni

 Mălăiești    

Grinăuți Grinăuți

 Ciobanovca    

Hiliuți Hiliuți Horodiște Horodiște Malinovscoe Malinovscoe

 Lupăria    

Mihăileni Mihăileni Nihoreni Nihoreni Petrușeni Petrușeni Pîrjota Pîrjota Pociumbăuți Pociumbăuți Pociumbeni Pociumbeni

 Druța    

Răcăria Răcăria

 Ușurei    

Recea Recea

 Slobozia-Recea    
 Sverdiac    

Singureni Singureni Sturzeni Sturzeni Șaptebani Șaptebani Șumna Șumna

 Bulhac
 Cepăria

Vasileuți Vasileuți

 Armanca    
 Ciubara    
 Mihăilenii Noi    
 Moșeni    
 Știubeieni    

Văratic Văratic Zăicani Zăicani

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Rîșcani modificat prin LP37 din 14.02.2003, MO27-29 din 28.02.2003]

Raionul Sîngerei Total localități 70

 Inclusiv:      

orașe 2

 localități din componența orașelor    1

sate (comune) 24

 localități din componența satelor (comunelor)  67

Orașe Localitățile din componența lor Sîngerei

 Vrănești    

Biruința Sate (comune) Localitățile din componența lor Alexăndreni Alexăndreni

 Grigorești    
 Heciul Vechi    
 Țiplești    
 Țipletești    

Bălășești Bălășești

 Sloveanca    

Bilicenii Noi Bilicenii Noi

 Lipovanca    
 Mîndreștii Noi    

Bilicenii Vechi Bilicenii Vechi

 Coada Iazului    

Bursuceni Bursuceni

 Slobozia-Măgura    

Chișcăreni Chișcăreni

 Nicolaevca  
 Slobozia-Chișcăreni  

Ciuciuieni Ciuciuieni

 Brejeni    

Copăceni Copăceni

 Antonovca    
 Evghenievca    
 Gavrilovca    
 Petrovca    
 Vladimireuca    

Coșcodeni Coșcodeni

 Bobletici    
 Flămînzeni    

Cotiujenii Mici Cotiujenii Mici

 Alexeuca    
 Gura-Oituz    

Cubolta Cubolta

 Mărășești

Dobrogea Veche Dobrogea Veche

 Cotovca    
 Dobrogea Nouă    

Drăgănești Drăgănești

 Chirileni    
 Sacarovca    

Dumbrăvița Dumbrăvița

 Bocancea-Schit    
 Valea lui Vlad    

Grigorăuca Grigorăuca

 Cozești
 Petropavlovca    

Heciul Nou Heciul Nou

 Trifănești    

Iezărenii Vechi Iezărenii Vechi

 Iezărenii Noi    

Izvoare Izvoare

 Valea Norocului

Pepeni Pepeni

 Pepenii Noi    
 Răzălăi    
 Romanovca    

Prepelița Prepelița

 Clișcăuți    
 Mihailovca    
 Șestaci    

Rădoaia Rădoaia Tăura Veche Tăura Veche

 Tăura Nouă    

Sîngereii Noi Sîngereii Noi

 Mărinești    

Țambula Țambula

 Octeabriscoe    
 Pălăria    

[Anexanr.3 compartimentul Raionul Sîngerei modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003] Raionul Soroca Total localități 68

 Inclusiv:    

orașe 1 sate (comune) 34

 localități din componența satelor (comunelor)  67

Orașe Soroca Sate (comune) Localitățile din componența lor Bădiceni Bădiceni

 Grigorăuca    

Băxani Băxani Bulboci Bulboci

 Bulbocii Noi    

Căinarii Vechi Căinarii Vechi

 Floriceni    

Cosăuți Cosăuți

 Iorjnița    

Cremenciug Cremenciug

 Livezi    
 Sobari    
 Valea

Dărcăuți Dărcăuți

 Dărcăuții Noi    
 Mălcăuți    

Dubna Dubna Egoreni Egoreni Holoșnița Holoșnița

 Cureșnița    

Hristici Hristici Iarova Iarova

 Balinți    
 Balinții Noi

Nimereuca Nimereuca

 Cerlina

Oclanda Oclanda Ocolina Ocolina

 Țepilova    

Parcani Parcani

 Voloave    

Pîrlița Pîrlița

 Vanțina    
 Vanțina Mică    

Racovăț Racovăț Redi-Cereșnovăț Redi-Cereșnovăț Regina Maria Regina Maria

 Lugovoe    

Rublenița Rublenița

 Rublenița Nouă    

Rudi Rudi Schineni Schineni

 Schinenii Noi    

Stoicani Stoicani

 Soloneț    

Șeptelici Șeptelici Șolcani Șolcani

 Cureșnița Nouă    

Tătărăuca Veche Tătărăuca Veche

 Decebal    
 Niorcani    
 Slobozia Nouă    
 Tătărăuca Nouă    
 Tolocănești    

Trifăuți Trifăuți Vasilcău Vasilcău

 Inundeni    
 Ruslanovca    

Vărăncău Vărăncău

 Slobozia-Cremene  
 Slobozia-Vărăncău  

Vădeni Vădeni

 Dumbrăveni    

Visoca Visoca Volovița Volovița

 Alexandru cel Bun  

Zastînca Zastînca [Anexa nr.3 compartimentul Raionul Soroca modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003] Raionul Strășeni Total localități 39

 Inclusiv:      

orașe 2

 localități din componența orașelor      2

sate (comune) 25

 localități din componența satelor (comunelor)  35

Orașe Localitățile din componența lor Strășeni

 Făgureni    

Bucovăț Bucovăț

 Rassvet

Sate (comune) Localitățile din componența lor Căpriana Căpriana Chirianca Chirianca Codreanca Codreanca

 Lupa-Recea    

Cojușna Cojușna Dolna Dolna Gălești Gălești

 Găleștii Noi    

Ghelăuza Ghelăuza

 Saca    

Greblești Greblești

 Mărtinești    

Lozova Lozova

 Stejăreni    

Micăuți Micăuți

 Gornoe    

Micleușeni Micleușeni

 Huzun    

Negrești Negrești Onești Onești Pănășești Pănășești

 Ciobanca    

Rădeni Rădeni

 Drăgușeni    
 Zamciogi    

Romănești Romănești Recea Recea Roșcani Roșcani Scoreni Scoreni Sireți Sireți Tătărești Tătărești Țigănești Țigănești Voinova Voinova Vorniceni Vorniceni Zubrești Zubrești [Anexa nr.3 compartimentul Raionul Strășeni modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003] Raionul Șoldănești Total localități 33

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 22

 localități din componența satelor (comunelor)  32

Orașe Șoldănești Sate (comune) Localitățile din componența lor Alcedar Alcedar

 Curătura    
 Odaia    

Chipeșca Chipeșca Climăuții de Jos Climăuții de Jos

 Cot    

Cobîlea Cobîlea Cotiujenii Mari Cotiujenii Mari

 Cobîlea, loc.st.cf    
 Cușelăuca    

Cușmirca Cușmirca Dobrușa Dobrușa

 Recești    
 Zahorna    

Fuzăuca Fuzăuca Găuzeni Găuzeni Glinjeni Glinjeni Mihuleni Mihuleni Olișcani Olișcani Parcani Parcani Pohoarna Pohoarna Poiana Poiana Răspopeni Răspopeni Rogojeni Rogojeni

 Rogojeni, loc.st.cf    

Salcia Salcia

 Lelina    

Sămășcani Sămășcani Șestaci Șestaci Șipca Șipca Vadul-Rașcov Vadul-Rașcov

 Socola    
     

Raionul Ștefan Vodă Total localități 26

 Inclusiv:    

orașe 1 sate (comune) 22

 localități din componența satelor (comunelor)  25

Orașe Ștefan Vodă Sate (comune) Localitățile din componența lor Alava Alava

 Lazo    

Antonești Antonești Brezoaia Brezoaia Carahasani Carahasani Căplani Căplani Cioburciu Cioburciu Copceac Copceac Crocmaz Crocmaz Ermoclia Ermoclia Feștelița Feștelița Marianca de Jos Marianca de Jos Olănești Olănești Palanca Palanca Popeasca Popeasca Purcari Purcari

 Viișoara    

Răscăieți Răscăieți

 Răscăieții Noi    

Semionovca Semionovca Slobozia Slobozia Ștefănești Ștefănești Talmaza Talmaza Tudora Tudora Volintiri Volintiri

Raionul Taraclia Total localități 26

 Inclusiv:      

orașe 1 sate (comune) 14

 localități din componența satelor (comunelor)  25

[Poz. Taraclia modificată prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] Orașe Taraclia Sate (comune) Localitățile din componența lor Albota de Jos Albota de Jos

 Hagichioi    
 Hîrtop    

Albota de Sus Albota de Sus

 Roșița    
 Sofievca    

Aluatu Aluatu Balabanu Balabanu

[Poz. Borgeag exclusă prin L124/18.03.03, MO49/19.03.03 art.213] Borceag Borceag Budăi Budăi

 Dermengi    

Cairaclia Cairaclia Cealîc Cealîc

 Samurza    
 Cortenul Nou    

Corten Corten Musaitu Musaitu Novosiolovca Novosiolovca Tvardița Tvardița Valea Perjei Valea Perjei Vinogradovca Vinogradovca

 Chirilovca    
 Ciumai    
 Mirnoe    

Salcia Salcia

 Orehovca    
     

Raionul Telenești Total localități 54

 Inclusiv:    

orașe 1

 localități din componența orașelor      2

sate (comune) 30

 localități din componența satelor (comunelor)  51

Orașe Localitățile din componența lor Telenești

 Mihălașa    
 Mihălașa Nouă    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Bănești Bănești

 Băneștii Noi    

Bogzești Bogzești Brînzenii Noi Brînzenii Noi

 Brînzenii Vechi    

Budăi Budăi Căzănești Căzănești

 Vadul-Leca    
 Vadul-Leca Nou    

Chiștelnița Chiștelnița Chițcanii Vechi Chițcanii Vechi

 Chițcanii Noi

Ciulucani Ciulucani Cîșla Cîșla Codrul Nou Codrul Nou Coropceni Coropceni Crăsnășeni Crăsnășeni Ghiliceni Ghiliceni

 Cucioaia    
 Cucioaia Nouă    

Hirișeni Hirișeni Inești Inești Leușeni Leușeni Mîndrești Mîndrești

 Codru    

Negureni Negureni

 Chersac    
 Dobrușa    

Nucăreni Nucăreni Ordășei Ordășei Pistruieni Pistruieni

 Hîrtop    
 Pistruienii Noi    

Ratuș Ratuș

 Mîndra    
 Sărătenii Noi    
 Zăicani    
 Zăicanii Noi    

Sărătenii Vechi Sărătenii Vechi

 Zahareuca    

Scorțeni Scorțeni Suhuluceni Suhuluceni

 Ghermănești    

Tîrșiței Tîrșiței

 Flutura    

Țînțăreni Țînțăreni Văsieni Văsieni Verejeni Verejeni Zgărdești Zgărdești

 Bondareuca    
 Ciofu    

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Telenești modificat prin LP37 din 14.02.2003, MO27-29 din 28.02.2003]

Raionul Ungheni Total localități 74

 Inclusiv:      

orașe 2

 localități din componența orașelor      1

sate (comune) 31

 localități din componența satelor (comunelor)  71

Orașe Localitățile din componența lor Ungheni Cornești

 Romanovca    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Agronomovca Agronomovca

 Negurenii Noi    
 Zăzulenii Noi    

Alexeevca Alexeevca

 Lidovca    
 Săghieni    

Boghenii Noi Boghenii Noi

 Boghenii Vechi    
 Izvoreni    
 Mircești    
 Poiana    

Buciumeni Buciumeni

 Buciumeni, loc.st.cf  
 Florești    

Bumbăta Bumbăta Bușila Bușila Cetireni Cetireni Chirileni Chirileni Cioropcani Cioropcani

 Bulhac    
 Stolniceni    

Condrătești Condrătești

 Curtoaia    

Cornești Cornești Cornova Cornova Costuleni Costuleni Florițoaia Veche Florițoaia Veche

 Florițoaia Nouă    
 Grozasca    

Hîrcești Hîrcești

 Drujba    
 Leordoaia    
 Mînzătești    
 Veverița    

Măcărești Măcărești

 Frăsinești    

Măgurele Măgurele Mănoilești Mănoilești

 Novaia Nicolaevca  
 Rezina    
 Vulpești    

Morenii Noi Morenii Noi

 Morenii Vechi    
 Șicovăț    

Năpădeni Năpădeni Negurenii Vechi Negurenii Vechi

 Coșeni    
 Țîghira    
 Zăzulenii Vechi    

Petrești Petrești

 Petrești, loc.st.cf    
 Medeleni    

Pîrlița Pîrlița

 Hristoforovca    

Rădenii Vechi Rădenii Vechi Sculeni Sculeni

 Blindești    
 Floreni    
 Gherman    

Sinești Sinești

 Pojarna    

Teșcureni Teșcureni

 Hristoforovca    

Todirești Todirești

 Grăseni    

Unțești Unțești Valea Mare Valea Mare

 Buzduganii de Jos    
 Buzduganii de Sus
 Morenii Vechi  

Zagarancea Zagarancea

 Elizavetovca    
 Semeni  

[Anexa nr.3 compartimentul Raionul Ungheni modificat prin LP37 din 14.02.2003 MO27-29 din 28.02.2003]

Anexa nr. 4 UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE DIN COMPONENȚA UNITĂȚII TERITORIALE AUTONOME GĂGĂUZIA Total localități 32

 Inclusiv:          

municipii 1 orașe 2

 localități din componența orașelor      1

sate (comune) 23

 localități din componența satelor (comunelor)   28

Municipii Comrat Orașe Localitățile din componența lor Ceadîr-Lunga Vulcănești

 Vulcănești, loc.st.cf    

Sate (comune) Localitățile din componența lor Avdarma Avdarma Baurci Baurci Beșalma Beșalma Beșghioz Beșghioz Bugeac Bugeac Carbalia Carbalia Cazaclia Cazaclia Chiriet-Lunga Chiriet-Lunga Chirsova Chirsova Cioc-Maidan Cioc-Maidan Cișmichioi Cișmichioi Chioselia Rusă Chioselia Rusă Congaz Congaz Congazcicul de Sus Congazcicul de Sus

 Congazcicul de Jos        
 Dudulești      

Copceac Copceac Cotovscoe Cotovscoe Dezghingea Dezghingea Etulia Etulia

 Etulia Nouă          
 Etulia, loc.st.cf    

Ferapontievca Ferapontievca Gaidar Gaidar Joltai Joltai Svetlîi Svetlîi

 Alexeevca      

Tomai Tomai Anexa nr. 5 UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE DIN STÎNGA NISTRULUI CĂRORA LI SE POT ATRIBUI FORME ȘI CONDIȚII SPECIALE DE AUTONOMIE Total localități 147

 Inclusiv:          

municipii 1 orașe 9

 localități din componența orașelor                 2

sate (comune) 69

 localități din componența satelor (comunelor)           135

Municipii Tiraspol Orașe Localitățile din componența lor Camenca

 Solnecinoe        

Crasnoe Dnestrovsc Dubăsari Grigoriopol

 Crasnoe      

Maiac Rîbnița Slobozia Tiraspolul Nou Sate (comune) Localitățile din componența lor Andreevca Andreevca

 Pîcalova          
 Șmalena      

Beloci Beloci Bîcioc Bîcioc

 Novovladimirovca    

Blijnii Hutor Blijnii Hutor Broșteni Broșteni Butor Butor

 India        

Butuceni Butuceni Caragaș Caragaș Caterinovca Caterinovca

 Sadchi        

Carmanova Carmanova

 Cotovca          
 Fedoseevca      
 Mocearovca      

Cioburciu Cioburciu Cobasna Cobasna

 Suhaia  Rîbnița        
 Cobasna, loc. st. cf    

Colosova Colosova

 Crasnaia Besarabia    
 Pobeda        

Comisarovca Nouă Comisarovca Nouă

 Bosca        
 Coșnița Nouă          
 Pohrebea Nouă    

Corotna Corotna Crasnencoe Crasnencoe

 Dimitrova      
 Ivanovca      

Crasnîi Octeabri Crasnîi Octeabri

 Alexandrovca      

Crasnîi Vinogradari Crasnîi Vinogradari

 Afanasievca          
 Alexandrovca Nouă        
 Calinovca          
 Lunga Nouă      

Crasnogorca Crasnogorca Cuzmin Cuzmin

 Voitovca      

Delacău Delacău

 Crasnaia Gorca    

Doibani I Doibani I

 Doibani II          
 Coicova      

Dubău Dubău

 Goianul Nou      

Dzerjinscoe Dzerjinscoe Frunză Frunză

 Andriașevca Nouă        
 Andriașevca Veche        
 Novocotovsc      
 Prioziornoe          
 Uiutnoe          
 Novosavițcaia,  loc. st. cf  

Ghidirim Ghidirim Goian Goian

 Iagorlîc      

Haraba Haraba Harmațca Harmațca Hîrjău Hîrjău

 Mihailovca Nouă        
 Sărăței        

Hîrtop Hîrtop

 Bruslachi      
 Marian        
 Mocreachi      

Hlinaia (Grigoriopol) Hlinaia Hlinaia (Slobozia) Hlinaia Hristoforovca Hristoforovca Hrușca Hrușca

 Frunzăuca      

Jura Jura Lenin Lenin

 Pervomaisc      
 Pobeda        
 Stanislavca      

Lunga Lunga Mălăiești Mălăiești

 Cernița        

Mihailovca Mihailovca Mocra Mocra

 Basarabca      
 Șevcenco          
 Zaporojeț      

Molochișul Mare Molochișul Mare Nezavertailovca Nezavertailovca Ocnița Ocnița Ofatinți Ofatinți

 Novaia Jizni      

Parcani Parcani Pervomaisc Pervomaisc Plopi Plopi Podoima Podoima

 Podoimița      

Popencu Popencu

 Chirov        
 Vladimirovca      
 Zăzuleni      

Rașcov Rașcov

 Iantarnoe      

Rotari Rotari

 Bodeni        
 Socolovca      

Severinovca Severinovca Slobozia-Rașcov Slobozia-Rașcov Sovietscoe Sovietscoe

 Vasilievca      

Speia Speia Stroiești Stroiești Sucleia Sucleia Șipca Șipca

 Vesioloe      

Tașlîc Tașlîc Teiu Teiu

 Tocmagiu      

Tîrnauca Tîrnauca Țîbuleuca Țîbuleuca Ulmu Ulmu

 Ulmul Mic      
 Lîsaia Gora      

Vadul Turcului Vadul Turcului

 Molochișul Mic    

Valea Adîncă Valea Adîncă

 Constantinovca    

Vărăncău Vărăncău

 Buschi        
 Gherșunovca      

Vinogradnoe Vinogradnoe Vladimirovca Vladimirovca

     Constantinovca        
     Nicolscoe