Legea nr. 764-XV/2001/Anexa 3

Jump to navigation Jump to search
ANEXA 3
RAIOANELE ȘI UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE
               DIN COMPONENȚA LOR


Raionul Anenii Noi
Total localități                             45
Inclusiv:
orașe                                        1
localități din componența orașelor           5
sate (comune)                                25
localități din componența satelor comunelor) 39

Orașe                                        Localitățile din componența lor
Anenii Noi                                   Albinița
                                             Beriozchi
                                             Hîrbovățul Nou
                                             Ruseni
                                             Socoleni

Sate (comune)                                Localitățile din componența lor
Botnărești                                   Botnărești
                                             Salcia
Bulboaca                                     Bulboaca
Calfa                                        Calfa
                                             Calfa Nouă
Chetrosu                                     Chetrosu
                                             Todirești
Chirca                                       Chirca
                                             Botnăreștii Noi
Ciobanovca                                   Ciobanovca
                                             Balmaz
                                             Mirnoe
                                             Troița Nouă
Cobusca Nouă                                 Cobusca Nouă
Cobusca Veche                                Cobusca Veche
                                             Florești
Delacău      Delacău
Floreni      Floreni
Geamăna      Geamăna
             Batîc
Gura Bîcului Gura Bîcului
Hîrbovăț     Hîrbovăț
Maximovca    Maximovca
Mereni       Mereni
Merenii Noi  Merenii Noi
Ochiul Roș   Ochiul Roș
             Picus
Puhăceni     Puhăceni
Roșcani      Roșcani
Speia        Speia
Șerpeni      Șerpeni
Telița       Telița
             Telița Nouă
Țînțăreni    Țînțăreni
             Crețoaia
Varnița      Varnița
Zolotievca   Zolotievca
             Larga
             Nicolaevca


Raionul Basarabeasca
Total localități                              10
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 6
localități din componența satelor comunelor)  9

Orașe
Basarabeasca

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Abaclia                                       Abaclia
Bașcalia                                      Bașcalia
Carabetovca                                   Carabetovca
Iordanovca                                    Iordanovca
Iserlia                                       Iserlia
                                              Bogdanovca
                                              Carabiber
                                              Ivanovca
Sadaclia                                      Sadaclia


Raionul Briceni
Total localități                              39
Inclusiv:
orașe                                         2
sate (comune)                                 26
localități din componența satelor (comunelor) 37

Orașe
Briceni
Lipcani

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Balasinești                                   Balasinești
Beleavinți                                    Beleavinți
Bălcăuți                                      Bălcăuți
                                              Bocicăuți
Berlinți                                      Berlinți
                                              Caracușenii Noi
Bogdănești                                    Bogdănești
                                              Bezeda
                                              Grimești
Bulboaca                                      Bulboaca
Caracușenii Vechi                             Caracușenii Vechi
Colicăuți                                     Colicăuți
                                              Trestieni
Corjeuți                                      Corjeuți
Coteala                                       Coteala
Cotiujeni                                     Cotiujeni
Criva                                         Criva
Drepcăuți                                     Drepcăuți
Grimăncăuți                                   Grimăncăuți
Halahora de Sus                               Halahora de Sus
                                              Chirilovca
                                              Halahora de Jos
Hlina                                         Hlina
Larga                                         Larga
                                              Pavlovca
Mărcăuți                                      Mărcăuți
                                              Mărcăuții Noi
Medveja                                       Medveja
                                              Slobozia-Medveja
Mihăileni                                     Mihăileni
                                              Groznița
Pererita                                      Pererita
Șirăuți                                       Șirăuți
Slobozia-Șirăuți                              Slobozia-Șirăuți
Tabani                                        Tabani
Tețcani                                       Tețcani
Trebisăuți                                    Trebisăuți


Raionul Cahul
Total localități                              55
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 36
localități din componența satelor (comunelor) 53

Orașe                                         Localități din componența lor
Cahul                                         Cotihana

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alexandru Ioan Cuza                           Alexandru Ioan Cuza
Alexanderfeld                                 Alexanderfeld
Andrușul de Jos     Andrușul de Jos
Andrușul de Sus     Andrușul de Sus
Badicul Moldovenesc Badicul Moldovenesc
Baurci-Moldoveni    Baurci-Moldoveni
Borceag             Borceag
Bucuria             Bucuria
                    Tudorești
Burlacu             Burlacu
                    Spicoasa
Burlăceni           Burlăceni
                    Greceni
Brînza              Brînza
Chioselia Mare      Chioselia Mare
                    Frumușica
Colibași            Colibași
Crihana Veche       Crihana Veche
Cucoara             Cucoara
                    Chircani
Cîșlița-Prut        Cîșlița-Prut
Doina               Doina
                    Iasnaia Poleana
                    Rumeanțev
Găvănoasa           Găvănoasa
                    Nicolaevca
                    Vladimirovca
Giurgiulești        Giurgiulești
Huluboaia           Huluboaia
Iujnoe              Iujnoe
Larga Nouă          Larga Nouă
                    Larga Veche
Lebedenco           Lebedenco
                    Hutulu
                    Ursoaia
Lopățica            Lopățica
Lucești             Lucești
Manta               Manta
                    Pașcani
Moscovei            Moscovei
                    Trifeștii Noi
Pelinei             Pelinei
                    Sătuc
Roșu                Roșu
Slobozia Mare       Slobozia Mare
Taraclia de Salcie  Taraclia de Salcie
Tartaul de Salcie   Tartaul de Salcie
Tătărești           Tătărești
Vadul lui Isac      Vadul lui Isac
Văleni              Văleni
Zîrnești            Zîrnești
                    Paicu
                    Tretești


Raionul Cantemir
Total localități                              51
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 26
localități din componența satelor (comunelor) 50

Orașe
Cantemir

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Antonești                                     Antonești
                                              Leca
Baimaclia                                     Baimaclia
                                              Acui
                                              Suhat
Cania                                         Cania
                                              Iepureni
Capaclia                                      Capaclia
Chioselia                                     Chioselia
                                              Țărăncuța
Ciobalaccia                                   Ciobalaccia
                                              Flocoasa
                                              Victorovca
Cîietu                                        Cîietu
                                              Dimitrova
Cîrpești                                      Cîrpești
Cîșla                                         Cîșla
                                              Șofranovca
Cociulia                                      Cociulia
Coștangalia                                   Coștangalia
Enichioi                                      Enichioi
                                              Bobocica
                                              Floricica
                                              Țolica
Gotești                                       Gotești
                                              Constantinești
Haragîș                                       Haragîș
Lărguța                                       Lărguța
Lingura                                       Lingura
                                              Crăciun
                                              Popovca
Pleșeni                                       Pleșeni
                                              Hănăseni
                                              Tătărășeni
Plopi                                         Plopi
                                              Alexandrovca
                                              Hîrtop
                                              Taraclia
Porumbești                                    Porumbești
Sadîc                                         Sadîc
                                              Taraclia
Stoianovca                                    Stoianovca
Șamalia                                       Șamalia
Tartaul                                       Tartaul
Toceni                                        Toceni
                                              Vîlcele
Țiganca                                       Țiganca
                                              Ghioltosu
                                              Țiganca Nouă
Vișniovca                                     Vișniovca


Raionul Călărași
Total localități                              44
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 27
localități din componența satelor (comunelor) 42

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Călărași                                      Oricova

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bahmut                                        Bahmut
                                              Bahmut, loc.st.cf
Bravicea                                      Bravicea
Buda                                          Buda
                                              Ursari
Căbăiești                                     Căbăiești
Dereneu                                       Dereneu
                                              Bularda
                                              Duma
Frumoasa                                      Frumoasa
Hirova                                        Hirova
Hîrjauca                                      Hîrjauca
                                              Leordoaia
                                              Mîndra
                                              Palanca
Hoginești                                     Hoginești
Horodiște                                     Horodiște
Meleșeni                                      Meleșeni
Nișcani                                       Nișcani
Onișcani                                      Onișcani
                                              Hîrbovăț
                                              Sverida
Păulești                                      Păulești
Pitușca                                       Pitușca
Pîrjolteni                                    Pîrjolteni
Răciula                                       Răciula
                                              Parcani
Rădeni                                        Rădeni
Sadova                                        Sadova
Săseni                                        Săseni
                                              Bahu
Sipoteni                                      Sipoteni
                                              Podul Lung
Temeleuți                                     Temeleuți
Tuzara                                        Tuzara
                                              Novaci
                                              Seliștea Nouă
Peticeni                                      Peticeni
Țibirica                                      Țibirica
                                              Schinoasa
Vălcineț                                      Vălcineț
Vărzăreștii Noi                               Vărzăreștii Noi


Raionul Căușeni
Total localități                              48
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 28
localități din componența satelor (comunelor) 45

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Căușeni
Căinari                                       Căinari, loc.st.cf

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Baccealia                                     Baccealia
                                              Tricolici
Baimaclia                                     Baimaclia
                                              Surchiceni
Chircăiești                                   Chircăiești
Chircăieștii Noi                              Chircăieștii Noi
                                              Baurci
Chițcani                                      Chițcani
                                              Merenești
                                              Zahorna
Ciuflești                                     Ciuflești
Cîrnățeni                                     Cîrnățeni
Cîrnățenii Noi                                Cîrnățenii Noi
                                              Sălcuța Nouă
Copanca                                       Copanca
Coșcalia                                      Coșcalia
                                              Florica
                                              Plop
Cremenciug                                    Cremenciug
Fîrlădeni                                     Fîrlădeni
                                              Fîrlădenii Noi
Gîsca                                         Gîsca
Grădinița                                     Grădinița
                                              Leuntea
                                              Valea Verde
Grigorievca                                   Grigorievca
Hagimus                                       Hagimus
Opaci                                         Opaci
Pervomaisc                                    Pervomaisc
                                              Constantinovca
Plop-Știubei                                  Plop-Știubei
Săiți                                         Săiți
Sălcuța                                       Sălcuța
Taraclia                                      Taraclia
Tănătari                                      Tănătari
Tănătarii Noi                                 Tănătarii Noi
                                              Ștefănești
                                              Ursoaia Nouă
Tocuz                                         Tocuz
Ucrainca                                      Ucrainca
                                              Zviozdocica
Ursoaia                                       Ursoaia
Zaim                                          Zaim
                                              Marianca de Sus
                                              Zaim, loc.st.cf


Raionul Cimișlia
Total localități                              39
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            3
sate (comune)                                 22
localități din componența satelor (comunelor) 35

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Cimișlia                                      Bogdanovca Nouă
                                              Bogdanovca Veche
                                              Dimitrovca

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Albina                                        Albina
                                              Fetița
                                              Mereni
Batîr                                         Batîr
Cenac                                         Cenac
Ciucur-Mingir                                 Ciucur-Mingir
Codreni                                       Codreni
                                              Zloți, loc.st.cf
Ecaterinovca                                  Ecaterinovca
                                              Coștangalia
Gradiște                                      Gradiște
                                              Iurievca
Gura Galbenei                                 Gura Galbenei
Hîrtop                                        Hîrtop
                                              Ialpug
                                              Prisaca
Ialpujeni                                     Ialpujeni
                                              Marienfeld
Ivanovca Nouă                                 Ivanovca Nouă
Javgur                                        Javgur
                                              Artimonovca
                                              Maximeni
Lipoveni                                      Lipoveni
                                              Munteni
                                              Schinoșica
Mihailovca                                    Mihailovca
Porumbrei                                     Porumbrei
                                              Sadaidacul Nou
Sagaidac                                      Sagaidac
Satul Nou                                     Satul Nou
Selemet                                       Selemet
Suric                                         Suric
Topala                                        Topala
Troițcoe                                      Troițcoe
Valea Perjei                                  Valea Perjei


Raionul Criuleni
Total localități                              43
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            2
sate (comune)                                 24
localități din componența satelor (comunelor) 40

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Criuleni                                      Ohrincea
                                              Zolonceni

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bălăbănești                                   Bălăbănești
                                              Mălăiești
                                              Mălăieștii Noi
Bălțata                                       Bălțata
                                              Bălțata de Sus
                                              Sagaidac
                                              Sagaidacul de Sus
Boșcana                                       Boșcana
                                              Mărdăreuca
Cimișeni                                      Cimișeni
Corjova                                       Corjova
Coșernița                                     Coșernița
Cruglic                                       Cruglic
Dolinnoe                                      Dolinnoe
                                              Valea Coloniței
                                              Valea Satului
Drăsliceni                                    Drăsliceni
                                              Logănești
                                              Ratuș
Dubăsarii Vechi                               Dubăsarii Vechi
Hîrtopul Mare                                 Hîrtopul Mare
                                              Hîrtopul Mic
Hrușova                                       Hrușova
                                              Chetroasa
                                              Ciopleni
Ișnovăț                                       Ișnovăț
Izbiște                                       Izbiște
Jevreni                                       Jevreni
Mașcăuți                                      Mașcăuți
Măgdăcești                                    Măgdăcești
Miclești                                      Miclești
                                              Stețcani
Onițcani                                      Onițcani
Pașcani                                       Pașcani
                                              Porumbeni
Răculești                                     Răculești
                                              Bălășești
Rîșcova                                       Rîșcova
Slobozia-Dușca                                Slobozia-Dușca
Zăicana                                       Zăicana


Raionul Dondușeni
Total localități                              30
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 21
localități din componența satelor (comunelor) 29

Orașe
Dondușeni

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Arionești                                     Arionești
Baraboi                                       Baraboi
Briceni                                       Briceni
Cernoleuca                                    Cernoleuca
Climăuți                                      Climăuți
Corbu                                         Corbu
Crișcăuți                                     Crișcăuți
Dondușeni                                     Dondușeni
Elizavetovca                                  Elizavetovca
                                              Boroseni
Frasin                                        Frasin
                                              Caraiman
                                              Codrenii Noi
Horodiște                                     Horodiște
Moșana                                        Moșana
                                              Octeabriscoe
Pivniceni                                     Pivniceni
Plop                                          Plop
Pocrovca                                      Pocrovca
Rediul Mare                                   Rediul Mare
Scăieni                                       Scăieni
Sudarca                                       Sudarca
                                              Braicău
Teleșeuca                                     Teleșeuca
                                              Teleșeuca Nouă
Tîrnova                                       Tîrnova
                                              Briceva
                                              Elenovca
Țaul                                          Țaul


Raionul Drochia
Total localități                              40
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 27
localități din componența satelor (comunelor) 39

Orașe
Drochia

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Antoneuca                                     Antoneuca
Baroncea                                      Baroncea
                                              Baroncea Nouă
Chetrosu                                      Chetrosu
Cotova                                        Cotova
                                              Măcăreuca
Dominteni                                     Dominteni
Drochia                                       Drochia
Gribova                                       Gribova
Fîntînița                                     Fîntînița
                                              Ghizdita, loc.st.cf
Hăsnășenii Mari                               Hăsnășenii Mari
Hăsnășenii Noi                                Hăsnășenii Noi
                                              Lazo
Maramonovca                                   Maramonovca
Miciurin                                      Miciurin
Moara de Piatră                               Moara de Piatră
Mîndîc                                        Mîndîc
Nicoreni                                      Nicoreni
Ochiul Alb                                    Ochiul Alb
Palanca                                       Palanca
                                              Holoșnița Nouă
                                              Șalvirii Noi
Pelinia                                       Pelinia
                                              Pelinia, loc.st.cf
Pervomaiscoe                                  Pervomaiscoe
                                              Sergheuca
Petreni                                       Petreni
                                              Popeștii Noi
Popeștii de Jos                               Popeștii de Jos
Popeștii de Sus                               Popeștii de Sus
Sofia                                         Sofia
Șalvirii Vechi                                Șalvirii Vechi
                                              Ceapaevca
                                              Iliciovca
Șuri                                          Șuri
                                              Șurii Noi
Țarigrad                                      Țarigrad
Zgurița                                       Zgurița


Raionul Dubăsari
Total localități                              15
Inclusiv:
orașe                                         -
sate (comune)                                 11
localități din componența satelor (comunelor) 15

Orașe
-                                             -

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Cocieri                                       Cocieri
                                              Vasilievca
Corjova                                       Corjova
                                              Mahala
Coșnița                                       Coșnița
                                              Pohrebea
Doroțcaia                                     Doroțcaia
Holercani                                     Holercani
Marcăuți                                      Marcăuți
Molovata                                      Molovata
Molovata Nouă                                 Molovata Nouă
                                              Roghi
Oxentea                                       Oxentea
Pîrîta                                        Pîrîta
Ustia                                         Ustia


Raionul Edineț
Total localități                              49
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            4
sate (comune)                                 30
localități din componența satelor (comunelor) 43

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Edineț                                        Gordineștii Noi
Cupcini                                       Chetroșica Veche
                                              Chiurt

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alexeevca                                     Alexeevca
Bleșteni                                      Bleșteni
                                              Volodeni
Brătușeni                                     Brătușeni
                                              Brătușenii Noi
Brînzeni                                      Brînzeni
Bădragii Noi                                  Bădragii Noi
Bădragii Vechi                                Bădragii Vechi
Burlănești                                    Burlănești
                                              Buzdugeni
Cepeleuți                                     Cepeleuți
                                              Rîngaci
                                              Vancicăuți
Chetroșica Nouă                               Chetroșica Nouă
Corpaci                                       Corpaci
Cuconeștii Noi                                Cuconeștii Noi
                                              Cuconeștii Vechi
Fetești                                       Fetești
Gașpar                                        Gașpar
Goleni                                        Goleni
Gordinești                                    Gordinești
Hancăuți                                      Hancăuți
Hincăuți                                      Hincăuți
                                              Clișcăuți
                                              Poiana
Hlinaia                                       Hlinaia
Lopatnic                                      Lopatnic
Parcova                                       Parcova
                                              Fîntîna Albă
Rotunda                                       Rotunda
                                              Hlinaia Mică
Ruseni                                        Ruseni
                                              Slobodca
Stolniceni                                    Stolniceni
Șofrîncani                                    Șofrîncani
Terebna                                       Terebna
Tîrnova                                       Tîrnova
Trinca                                        Trinca
Constantinovca                                Constantinovca
                                              Iachimeni
Viișoara                                      Viișoara
Zăbriceni                                     Zăbriceni
                                              Onești


Raionul Fălești
Total localități                              76
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 32
localități din componența satelor (comunelor) 74

Orașe
Fălești
                                              Fabrica de Zahăr

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Albinețul Vechi                               Albinețul Vechi
                                              Albinețul Nou
                                              Rediul de Jos
                                              Rediul de Sus
Bocani                                        Bocani
Catranîc                                      Catranîc
Călinești                                     Călinești
Călugăr                                       Călugăr
                                              Frumușica
                                              Socii Noi
                                              Socii Vechi
Chetriș      Chetriș
             Chetrișul Nou
Ciolacu Nou  Ciolacu Nou
             Ciolacu Vechi
             Făgădău
             Pocrovca
             Șoltoaia
Egorovca     Egorovca
             Ciuluc
             Catranîc, loc.st.cf
Făleștii Noi Făleștii Noi
             Pietrosul Nou
Glinjeni     Glinjeni
Hiliuți      Hiliuți
             Răuțelul Nou
Hîncești     Hîncești
Horești      Horești
             Lucăceni
             Unteni
Ilenuța      Ilenuța
Ișcălău      Ișcălău
             Burghelea
             Doltu
Izvoare      Izvoare
Logofteni    Logofteni
             Moldoveanca
Mărăndeni    Mărăndeni
Musteața     Musteața
Natalievca   Natalievca
             Beleuți
             Comarovca
             Ivanovca
             Popovca
             Țapoc
Năvîrneț     Năvîrneț
Obreja Veche Obreja Veche
             Obreja Nouă
Pietrosu     Pietrosu
             Măgura
             Măgura Nouă
Pînzăreni    Pînzăreni
             Pînzărenii Noi
Pîrlița      Pîrlița
Pompa        Pompa
             Pervomaisc
             Suvorovca
Pruteni      Pruteni
             Cuzmenii Vechi
             Drujineni
             Valea Rusului
Răuțel                                        Răuțel
Risipeni                                      Risipeni
                                              Bocșa
Sărata Veche                                  Sărata Veche
                                              Hitrești
                                              Sărata Nouă
Scumpia                                       Scumpia
                                              Hîrtop
                                              Măgureanca
                                              Nicolaevca
Taxobeni                                      Taxobeni
                                              Hrubna Nouă
                                              Vrănești


Raionul Florești
Total localități                              74
Inclusiv:
orașe                                         3
sate (comune)                                 37
localități din componența satelor (comunelor) 71

Orașe
Florești
Ghindești
Mărculești

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alexeevca                                     Alexeevca
                                              Chirilovca
                                              Dumitreni
                                              Rădulenii Noi
Băhrinești                                    Băhrinești
Cașunca                                       Cașunca
Cernița                                       Cernița
Ciripcău                                      Ciripcău
Ciutulești                                    Ciutulești
                                              Ion Vodă
                                              Mărinești
                                              Sîrbești
Coșernița                                     Coșernița
Cuhureștii de Sus                             Cuhureștii de Sus
                                              Nicolaevca
                                              Unchitești
                                              Unchitești, loc.st.cf
Cuhureștii de Jos                             Cuhureștii de Jos
                                              Țipordei
Cunicea                                       Cunicea
Domulgeni                                     Domulgeni
Frumușica                                     Frumușica
                                              Frumușica Nouă
Ghindești                                     Ghindești
                                              Hîrtop
                                              Țîra
                                   Țîra, loc.st.cf
Gura Camencii                      Gura Camencii
                                   Bobulești
                                   Gvozdova
Gura Căinarului                    Gura Căinarului
                                   Zarojeni
Iliciovca                          Iliciovca
                                   Maiscoe
Izvoare                            Izvoare
                                   Bezeni
                                   Scăieni
Japca                              Japca
                                   Bursuc
Lunga                              Lunga
Mărculești                         Mărculești
Napadova                           Napadova
Nicolaevca                         Nicolaevca
                                   Valea Rădoaiei
Prajila                            Prajila
                                   Antonovca
                                   Frunzești
                                   Mihailovca
Prodănești                         Prodănești
                                   Căprești
Putinești                          Putinești
Rădulenii Vechi                    Rădulenii Vechi
Roșietici                          Roșietici
                                   Cenușa
                                   Roșieticii Vechi
Sănătăuca                          Sănătăuca
Sevirova                           Sevirova
                                   Ivanovca
Ștefănești                         Ștefănești
                                   Prodăneștii Vechi
Temeleuți                          Temeleuți
Tîrgul Vertiujeni                  Tîrgul Vertiujeni
Trifănești                         Trifănești
                                   Alexandrovca
Vărvăreuca                         Vărvăreuca
                                   Stîrceni
Văscăuți                           Văscăuți
                                   Făgădău
                                   Octeabriscoe
Vertiujeni                         Vertiujeni
Zăluceni                           Zăluceni


Raionul Glodeni
Total localități                   35
Inclusiv:
orașe                              1
localități din componența orașelor 1
sate (comune)                                 18
localități din componența satelor (comunelor) 33

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Glodeni                                       Stîrcea

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Balatina                                      Balatina
                                              Clococenii Vechi
                                              Lipovăț
                                              Tomeștii Noi
                                              Tomeștii Vechi
Cajba                                         Cajba
Camenca                                       Camenca
                                              Brînzeni
                                              Butești
                                              Molești
Ciuciulea                                     Ciuciulea
Cobani                                        Cobani
Cuhnești                                      Cuhnești
                                              Bisericani
                                              Cot
                                              Movileni
                                              Serghieni
Danu                                          Danu
                                              Camencuța
                                              Nicolaevca
Dușmani                                       Dușmani
Fundurii Noi                                  Fundurii Noi
Fundurii Vechi                                Fundurii Vechi
Hîjdieni                                      Hîjdieni
Iabloana                                      Iabloana
                                              Soroca
Limbenii Noi                                  Limbenii Noi
Limbenii Vechi                                Limbenii Vechi
Petrunea                                      Petrunea
Sturzovca                                     Sturzovca
Ustia                                         Ustia
Viișoara                                      Viișoara
                                              Moara Domnească


Raionul Hîncești
Total localități                              63
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 38
localități din componența satelor (comunelor) 62

Orașe
Hîncești

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bălceana                                      Bălceana
Bobeica                                       Bobeica
                                              Dahnovici
                Drăgușeni
Boghiceni       Boghiceni
Bozieni         Bozieni
                Dubovca
Bujor           Bujor
Buțeni          Buțeni
Caracui         Caracui
Călmățui        Călmățui
Cărpineni       Cărpineni
                Horjești
Cățeleni        Cățeleni
Cioara          Cioara
Ciuciuleni      Ciuciuleni
Cotul Morii     Cotul Morii
                Sărăteni
Crasnoarmeiscoe Crasnoarmeiscoe
                Tălăiești
Dancu           Dancu
Drăgușenii Noi  Drăgușenii Noi
                Horodca
Fîrlădeni       Fîrlădeni
Fundul Galbenei Fundul Galbenei
Ivanovca        Ivanovca
                Costești
                Frasin
Lăpușna         Lăpușna
                Anini
                Rusca
Leușeni         Leușeni
                Feteasca
Logănești       Logănești
Mereșeni        Mereșeni
                Sărata-Mereșeni
Mingir          Mingir
                Semionovca
Mirești         Mirești
                Chetroșeni
Negrea          Negrea
Nemțeni         Nemțeni
Obileni         Obileni
Onești          Onești
                Strîmbeni
Pașcani         Pașcani
                Pereni
Pervomaiscoe    Pervomaiscoe
Pogănești       Pogănești
                Marchet
Sărata-Galbenă  Sărata-Galbenă
                Brătianovca
                Cărpineanca
                                              Coroliovca
                                              Valea Florii
Secăreni                                      Secăreni
                                              Cornești
                                              Secărenii Noi
Sofia                                         Sofia
Stolniceni                                    Stolniceni
Șipoteni                                      Șipoteni
Voinescu                                      Voinescu


Raionul Ialoveni
Total localități                              34
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 24
localități din componența satelor (comunelor) 33

Orașe
Ialoveni

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bardar                                        Bardar
Cărbuna                                       Cărbuna
Costești                                      Costești
Cigîrleni                                     Cigîrleni
Gangura                                       Gangura
                                              Alexandrovca
                                              Homuteanovca
                                              Misovca
Dănceni                                       Dănceni
Hansca                                        Hansca
Horești                                       Horești
Horodca                                       Horodca
Malcoci                                       Malcoci
Mileștii Mici                                 Mileștii Mici
                                              Piatra Albă
Molești                                       Molești
Nimoreni                                      Nimoreni
Pojăreni                                      Pojăreni
Puhoi                                         Puhoi
Răzeni                                        Răzeni
                                              Mileștii Noi
Ruseștii Noi                                  Ruseștii Noi
                                              Ruseștii Vechi
Sociteni                                      Sociteni
Suruceni                                      Suruceni
Țipala                                        Țipala
                                              Bălțați
                                              Budăi
Ulmu                                          Ulmu
Văratic                                       Văratic
Văsieni                                       Văsieni
Zîmbreni                                      Zîmbreni
                                              Găureni


Raionul Leova
Total localități                              39
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 23
localități din componența satelor (comunelor) 36

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Leova
Iargara                                       Meșeni

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Băiuș                                         Băiuș
                                              Cociulia Nouă
                                              Hîrtop
Beștemac                                      Beștemac
                                              Pitești
Borogani                                      Borogani
Cazangic                                      Cazangic
                                              Frumușica
                                              Seliște
Ceadîr                                        Ceadîr
Cneazevca                                     Cneazevca
                                              Cîzlar
Colibabovca                                   Colibabovca
Covurlui                                      Covurlui
Cupcui                                        Cupcui
Filipeni                                      Filipeni
Hănășenii Noi                                 Hănășenii Noi
                                              Nicolaevca
Orac                                          Orac
Romanovca                                     Romanovca
Sărata Nouă                                   Sărata Nouă
Sărata-Răzeși                                 Sărata-Răzeși
Sărăteni                                      Sărăteni
                                              Victoria
Sărățica Nouă                                 Sărățica Nouă
                                              Cîmpul Drept
Sîrma                                         Sîrma
Tigheci                                       Tigheci
                                              Cuporani
Tochile-Răducani                              Tochile-Răducani
Tomai                                         Tomai
Tomaiul Nou                                   Tomaiul Nou
                                              Sărățica Veche
Vozneseni                                     Vozneseni
                                              Troian
                                              Troița


Raionul Nisporeni
Total localități                              39
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 22
localități din componența satelor (comunelor) 38

Orașe
Nisporeni

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bălănești                                     Bălănești
                                              Găureni
Bălăurești                                    Bălăurești
Bărboieni                                     Bărboieni
Boldurești                                    Boldurești
                                              Băcșeni
                                              Chilișoaia
Bolțun                                        Bolțun
Brătuleni                                     Brătuleni
                                              Cîrnești
Bursuc                                        Bursuc
Călimănești                                   Călimănești
Ciorești                                      Ciorești
                                              Vulcănești
Ciutești                                      Ciutești
                                              Valea Nîrnovei
Cristești                                     Cristești
Grozești                                      Grozești
Iurceni                                       Iurceni
                                              Mîrzoaia
Marinici                                      Marinici
                                              Heleșteni
Milești                                       Milești
Seliște                                       Seliște
                                              Păruceni
Soltănești                                    Soltănești
Șișcani                                       Șișcani
                                              Drojdieni
                                              Odaia
Valea-Trestieni                               Valea-Trestieni
                                              Isăicani
                                              Luminița
                                              Odobești
                                              Selișteni
Vărzărești                                    Vărzărești
                                              Șendreni
Vînători                                      Vînători
Zberoaia                                      Zberoaia


Raionul Ocnița
Total localități                              33
Inclusiv:
orașe                                         3
sate (comune)                                 18
localități din componența satelor (comunelor) 30

Orașe
Ocnița
Otaci
Frunză

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bîrlădeni                                     Bîrlădeni
                                              Paladea
                                              Rujnița
Bîrnova                                       Bîrnova
Calarașovca                                   Calarașovca
                                              Berezovca
Clocușna                                      Clocușna
Corestăuți                                    Corestăuți
                                              Stălinești
Dîngeni                                       Dîngeni
                                              Grinăuți
Gîrbova                                       Gîrbova
Grinăuți-Moldova                              Grinăuți-Moldova
                                              Grinăuți-Raia
                                              Rediul Mare
Hădărăuți                                     Hădărăuți
Lencăuți                                      Lencăuți
                                              Verejeni
Lipnic                                        Lipnic
                                              Paustova
Mereșeuca                                     Mereșeuca
Mihălășeni                                    Mihălășeni
                                              Grinăuți
Naslavcea                                     Naslavcea
Ocnița                                        Ocnița
                                              Maiovca
Sauca                                         Sauca
Unguri                                        Unguri
Vălcineț                                      Vălcineț
                                              Codreni


Raionul Orhei
Total localități                              75
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 37
localități din componența satelor (comunelor) 74

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Orhei

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Berezlogi                                     Berezlogi
                                              Hîjdieni
Biești                                        Biești
                                              Cihoreni
                                              Slobozia-Hodorogea
Bolohan        Bolohan
Brăviceni      Brăviceni
Bulăiești      Bulăiești
Chiperceni     Chiperceni
               Andreevca
               Voroteț
Ciocîlteni     Ciocîlteni
               Clișova Nouă
               Fedoreuca
Clișova        Clișova
Crihana        Crihana
               Cucuruzenii de Sus
               Sirota
Cucuruzeni     Cucuruzeni
               Ocnița-Răzeși
Donici         Donici
               Camencea
               Pocșești
Ghetlova       Ghetlova
               Hulboaca
               Noroceni
Isacova        Isacova
Ivancea        Ivancea
               Brănești
               Furceni
Jora de Mijloc Jora de Mijloc
               Jora de Jos
               Jora de Sus
               Lopatna
Mălăiești      Mălăiești
               Tîrzieni
Mitoc          Mitoc
Mîrzești       Mîrzești
               Mîrzaci
Morozeni       Morozeni
               Breanova
Neculăieuca    Neculăieuca
Pelivan        Pelivan
               Cișmea
Peresecina     Peresecina
Piatra         Piatra
               Jeloboc
Podgoreni      Podgoreni
Pohorniceni    Pohorniceni
Pohrebeni      Pohrebeni
               Izvoare
               Șercani
Puțintei       Puțintei
               Dișcova
               Vîprova
Sămănanca                                     Sămănanca
Seliște                                       Seliște
                                              Lucășeuca
                                              Mana
Step-Soci                                     Step-Soci
                                              Budăi
Susleni                                       Susleni
Teleșeu                                       Teleșeu
Trebujeni                                     Trebujeni
                                              Butuceni
                                              Morovaia
Vatici                                        Vatici
                                              Curchi
                                              Tabăra
Vîșcăuți                                      Vîșcăuți
Zahoreni                                      Zahoreni
Zorile                                        Zorile
                                              Inculeț
                                              Ocnița-Țărani


Raionul Rezina
Total localități                              41
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            3
sate (comune)                                 24
localități din componența satelor (comunelor) 37

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Rezina                                        Boșernița
                                              Ciorna
                                              Stohnaia

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bușăuca                                       Bușăuca
Cinișeuți                                     Cinișeuți
Cogîlniceni                                   Cogîlniceni
Cuizăuca                                      Cuizăuca
Echimăuți                                     Echimăuți
Ghiduleni                                     Ghiduleni
                                              Roșcanii de Jos
                                              Roșcanii de Sus
Gordinești                                    Gordinești
Horodiște                                     Horodiște
                                              Slobozia-Horodiște
Ignăței                                       Ignăței
Lalova                                        Lalova
                                              Nistreni
                                              Țipova
Lipceni                                       Lipceni
Mateuți                                       Mateuți
Meșeni                                        Meșeni
Mincenii de Jos                               Mincenii de Jos
                                              Mincenii de Sus
Otac                                          Otac
Păpăuți                                       Păpăuți
Peciște                                       Peciște
Pereni                                        Pereni
                                              Roșcani
Pripiceni-Răzeși                              Pripiceni-Răzeși
                                              Pripiceni-Curchi
Saharna Nouă                                  Saharna Nouă
                                              Buciușca
                                              Saharna
Sîrcova                                       Sîrcova
                                              Piscărești
Solonceni                                     Solonceni
                                              Tarasova
Trifești                                      Trifești
Țareuca                                       Țareuca
                                              Țahnăuți


Raionul Rîșcani
Total localități                              55
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            6
sate (comune)                                 26
localități din componența satelor (comunelor) 47

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Rîșcani                                       Balanul Nou
                                              Rămăzan
Costești                                      Costești
                                              Dămășcani
                                              Duruitoarea
                                              Păscăuți
                                              Proscureni

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alexăndrești                                  Alexăndrești
                                              Cucuieții Noi
                                              Cucuieții Vechi
                                              Ivănești
Aluniș                                        Aluniș
Borosenii Noi                                 Borosenii Noi
Braniște                                      Braniște
                                              Avrămeni
                                              Reteni
                                              Reteni-Vasileuți
Corlăteni                                     Corlăteni
Duruitoarea Nouă                              Duruitoarea Nouă
                                              Dumeni
Gălășeni                                      Gălășeni
                                              Mălăiești
Grinăuți                                      Grinăuți
                                              Ciobanovca
Hiliuți                                       Hiliuți
Horodiște                                     Horodiște
Malinovscoe                                   Malinovscoe
                                              Lupăria
Mihăileni                                     Mihăileni
Nihoreni                                      Nihoreni
Petrușeni                                     Petrușeni
Pîrjota                                       Pîrjota
Pociumbăuți                                   Pociumbăuți
Pociumbeni                                    Pociumbeni
                                              Druța
Răcăria                                       Răcăria
                                              Ușurei
Recea                                         Recea
                                              Slobazia-Recea
                                              Sverdiac
Singureni                                     Singureni
Sturzeni                                      Sturzeni
Șaptebani                                     Șaptebani
Șumna                                         Șumna
                                              Bulhac
                                              Cepăria
Vasileuți                                     Vasileuți
                                              Armanca
                                              Ciubara
                                              Mihăilenii Noi
                                              Moșeni
                                              Știubeieni
Văratic                                       Văratic
Zăicani                                       Zăicani


Raionul Sîngerei
Total localități                              70
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 24
localități din componența satelor (comunelor) 67

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Sîngerei                                      Vrănești
Biruința

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alexăndreni                                   Alexăndreni
                                              Grigorești
                                              Heciul Vechi
                                              Țiplești
                                              Țipletești
Bălășești                                     Bălășești
                                              Sloveanca
Bilicenii Noi                                 Bilicenii Noi
                Lipovanca
                Mîndreștii Noi
Bilicenii Vechi Bilicenii Vechi
                Coada Iazului
Bursuceni       Bursuceni
                Slobozia-Măgura
Chișcăreni      Chișcăreni
                Nicolaevca
                Slobozia-Chișcăreni
Ciuciuieni      Ciuciuieni
                Brejeni
Copăceni        Copăceni
                Antonovca
                Evghenievca
                Gavrilovca
                Petrovca
                Vladimireuca
Coșcodeni       Coșcodeni
                Bobletici
                Flămînzeni
Cotiujenii Mici Cotiujenii Mici
                Alexeuca
                Gura-Oituz
Cubolta         Cubolta
                Mărășești
Dobrogea Veche  Dobrogea Veche
                Cotovca
                Dobrogea Nouă
Drăgănești      Drăgănești
                Chirileni
                Sacarovca
Dumbrăvița      Dumbrăvița
                Bocancea-Schit
                Valea lui Vlad
Grigorăuca      Grigorăuca
                Cozești
                Petropavlovca
Heciul Nou      Heciul Nou
                Trifănești
Iezărenii Vechi Iezărenii Vechi
                Iezărenii Noi
Izvoare         Izvoare
                Valea Norocului
Pepeni          Pepeni
                Pepenii Noi
                Răzălăi
                Romanovca
Prepelița       Prepelița
                Clișcăuți
                Mihailovca
                                              Șestaci
Rădoaia                                       Rădoaia
Tăura Veche                                   Tăura Veche
                                              Tăura Nouă
Sîngereii Noi                                 Sîngereii Noi
                                              Mărinești
Țambula                                       Țambula
                                              Octeabriscoe
                                              Pălăria


Raionul Soroca
Total localități                              68
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 34
localități din componența satelor (comunelor) 67

Orașe
Soroca

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Bădiceni                                      Bădiceni
                                              Grigorăuca
Băxani                                        Băxani
Bulboci                                       Bulboci
                                              Bulbocii Noi
Căinarii Vechi                                Căinarii Vechi
                                              Floriceni
Cosăuți                                       Cosăuți
                                              Iorjnița
Cremenciug                                    Cremenciug
                                              Livezi
                                              Sobari
                                              Valea
Dărcăuți                                      Dărcăuți
                                              Dărcăuții Noi
                                              Mălcăuți
Dubna                                         Dubna
Egoreni                                       Egoreni
Holoșnița                                     Holoșnița
                                              Cureșnița
Hristici                                      Hristici
Iarova                                        Iarova
                                              Balinți
                                              Balinții Noi
Nimereuca                                     Nimereuca
                                              Cerlina
Oclanda                                       Oclanda
Ocolina                                       Ocolina
                                              Țepilova
Parcani                                       Parcani
                                              Voloave
Pîrlița                                       Pîrlița
                                              Vanțina
                                              Vanțina Mică
Racovăț                                       Racovăț
Redi-Cereșnovăț                               Redi-Cereșnovăț
Regina Maria                                  Regina Maria
                                              Lugovoe
Rublenița                                     Rublenița
                                              Rublenița Nouă
Rudi                                          Rudi
Schineni                                      Schineni
                                              Schinenii Noi
Stoicani                                      Stoicani
                                              Soloneț
Șeptelici                                     Șeptelici
Șolcani                                       Șolcani
                                              Cureșnița Nouă
Tătărăuca Veche                               Tătărăuca Veche
                                              Decebal
                                              Niorcani
                                              Slobozia Nouă
                                              Tătărăuca Nouă
                                              Tolocănești
Trifăuți                                      Trifăuți
Vasilcău                                      Vasilcău
                                              Inundeni
                                              Ruslanovca
Vărăncău                                      Vărăncău
                                              Slobozia-Cremene
                                              Slobozia-Vărăncău
Vădeni                                        Vădeni
                                              Dumbrăveni
Visoca                                        Visoca
Volovița                                      Volovița
                                              Alexandru cel Bun
Zastînca                                      Zastînca


Raionul Strășeni
Total localități                              39
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            2
sate (comune)                                 25
localități din componența satelor (comunelor) 35

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Strășeni                                      Făgureni
Bucovăț                                       Bucovăț
                                              Rassvet

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Căpriana                                      Căpriana
Chirianca                                     Chirianca
Codreanca                                     Codreanca
                                              Lupa-Recea
Cojușna                                       Cojușna
Dolna                                         Dolna
Gălești                                       Gălești
                                              Găleștii Noi
Ghelăuza                                      Ghelăuza
                                              Saca
Greblești                                     Greblești
                                              Mărtinești
Lozova                                        Lozova
                                              Stejăreni
Micăuți                                       Micăuți
                                              Gornoe
Micleușeni                                    Micleușeni
                                              Huzun
Negrești                                      Negrești
Onești                                        Onești
Pănășești                                     Pănășești
                                              Ciobanca
Rădeni                                        Rădeni
                                              Drăgușeni
                                              Zamciogi
Romănești                                     Romănești
Recea                                         Recea
Roșcani                                       Roșcani
Scoreni                                       Scoreni
Sireți                                        Sireți
Tătărești                                     Tătărești
Țigănești                                     Țigănești
Voinova                                       Voinova
Vorniceni                                     Vorniceni
Zubrești                                      Zubrești


Raionul Șoldănești
Total localități                              33
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 22
localități din componența satelor (comunelor) 32

Orașe
Șoldănești

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alcedar                                       Alcedar
                                              Curătura
                                              Odaia
Chipeșca                                      Chipeșca
Climăuții de Jos                              Climăuții de Jos
                                              Cot
Cobîlea                                       Cobîlea
Cotiujenii Mari                               Cotiujenii Mari
                                              Cobîlea, loc.st.cf
                                              Cușelăuca
Cușmirca                                      Cușmirca
Dobrușa                                       Dobrușa
                                              Recești
                                              Zahorna
Fuzăuca                                       Fuzăuca
Găuzeni                                       Găuzeni
Glinjeni                                      Glinjeni
Mihuleni                                      Mihuleni
Olișcani                                      Olișcani
Parcani                                       Parcani
Pohoarna                                      Pohoarna
Poiana                                        Poiana
Răspopeni                                     Răspopeni
Rogojeni                                      Rogojeni
                                              Rogojeni, loc.st.cf
Salcia                                        Salcia
                                              Lelina
Sămășcani                                     Sămășcani
Șestaci                                       Șestaci
Șipca                                         Șipca
Vadul-Rașcov                                  Vadul-Rașcov
                                              Socola


Raionul Ștefan Vodă
Total localități                              26
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 22
localități din componența satelor (comunelor) 25

Orașe
Ștefan Vodă

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Alava                                         Alava
                                              Lazo
Antonești                                     Antonești
Brezoaia                                      Brezoaia
Carahasani                                    Carahasani
Căplani                                       Căplani
Cioburciu                                     Cioburciu
Copceac                                       Copceac
Crocmaz                                       Crocmaz
Ermoclia                                      Ermoclia
Feștelița                                     Feștelița
Marianca de Jos                               Marianca de Jos
Olănești                                      Olănești
Palanca                                       Palanca
Popeasca                                      Popeasca
Purcari                                       Purcari
                                              Viișoara
Răscăieți                                     Răscăieți
                                              Răscăieții Noi
Semionovca                                    Semionovca
Slobozia                                      Slobozia
Ștefănești                                    Ștefănești
Talmaza                                       Talmaza
Tudora                                        Tudora
Volintiri                                     Volintiri


Raionul Taraclia
Total localități                              26
Inclusiv:
orașe                                         1
sate (comune)                                 14
localități din componența satelor (comunelor) 25

Orașe
Taraclia

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Albota de Jos                                 Albota de Jos
                                              Hagichioi
                                              Hîrtop
Albota de Sus                                 Albota de Sus
                                              Roșița
                                              Sofievca
Aluatu                                        Aluatu
Balabanu                                      Balabanu
Budăi                                         Budăi
                                              Dermengi
Cairaclia                                     Cairaclia
Cealîc                                        Cealîc
                                              Samurza
                                              Cortenul Nou
Corten                                        Corten
Musaitu                                       Musaitu
Novosiolovca                                  Novosiolovca
Tvardița                                      Tvardița
Valea Perjei                                  Valea Perjei
Vinogradovca                                  Vinogradovca
                                              Chirilovca
                                              Ciumai
                                              Mirnoe
Salcia                                        Salcia
                                              Orehovca


Raionul Telenești
Total localități                              54
Inclusiv:
orașe                                         1
localități din componența orașelor            2
sate (comune)                                 30
localități din componența satelor (comunelor) 51

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Telenești                                     Mihălașa
                Mihălașa Nouă

Sate (comune)   Localitățile din componența lor
Bănești         Bănești
                Băneștii Noi
Bogzești        Bogzești
Brînzenii Noi   Brînzenii Noi
                Brînzenii Vechi
Budăi           Budăi
Căzănești       Căzănești
                Vadul-Leca
                Vadul-Leca Nou
Chiștelnița     Chiștelnița
Chițcanii Vechi Chițcanii Vechi
                Chițcanii Noi
Ciulucani       Ciulucani
Cîșla           Cîșla
Codrul Nou      Codrul Nou
Coropceni       Coropceni
Crăsnășeni      Crăsnășeni
Ghiliceni       Ghiliceni
                Cucioaia
                Cucioaia Nouă
Hirișeni        Hirișeni
Inești          Inești
Leușeni         Leușeni
Mîndrești       Mîndrești
                Codru
Negureni        Negureni
                Chersac
                Dobrușa
Nucăreni        Nucăreni
Ordășei         Ordășei
Pistruieni      Pistruieni
                Hîrtop
                Pistruienii Noi
Ratuș           Ratuș
                Mîndra
                Sărătenii Noi
                Zăicani
                Zăicanii Noi
Sărătenii Vechi Sărătenii Vechi
                Zahareuca
Scorțeni        Scorțeni
Suhuluceni      Suhuluceni
                Ghermănești
Tîrșiței        Tîrșiței
                Flutura
Țînțăreni       Țînțăreni
Văsieni         Văsieni
Verejeni        Verejeni
Zgărdești                                     Zgărdești
                                              Bondareuca
                                              Ciofu


Raionul Ungheni
Total localități                              74
Inclusiv:
orașe                                         2
localități din componența orașelor            1
sate (comune)                                 31
localități din componența satelor (comunelor) 71

Orașe                                         Localitățile din componența lor
Ungheni
Cornești                                      Romanovca

Sate (comune)                                 Localitățile din componența lor
Agronomovca                                   Agronomovca
                                              Negurenii Noi
                                              Zăzulenii Noi
Alexeevca                                     Alexeevca
                                              Lidovca
                                              Săghieni
Boghenii Noi                                  Boghenii Noi
                                              Boghenii Vechi
                                              Izvoreni
                                              Mircești
                                              Poiana
Buciumeni                                     Buciumeni
                                              Buciumeni, loc.st.cf
                                              Florești
Bumbăta                                       Bumbăta
Bușila                                        Bușila
Cetireni                                      Cetireni
Chirileni                                     Chirileni
Cioropcani                                    Cioropcani
                                              Bulhac
                                              Stolniceni
Condrătești                                   Condrătești
                                              Curtoaia
Cornești                                      Cornești
Cornova                                       Cornova
Costuleni                                     Costuleni
Florițoaia Veche                              Florițoaia Veche
                                              Florițoaia Nouă
                                              Grozasca
Hîrcești                                      Hîrcești
                                              Drujba
                                              Leordoaia
                                              Mînzătești
                                              Veverița
Măcărești                                     Măcărești
                                              Frăsinești
Măgurele        Măgurele
Mănoilești      Mănoilești
                Novaia Nicolaevca
                Rezina
                Vulpești
Morenii Noi     Morenii Noi
                Șicovăț
Năpădeni        Năpădeni
Negurenii Vechi Negurenii Vechi
                Coșeni
                Țîghira
                Zăzulenii Vechi
Petrești        Petrești
                Petrești, loc.st.cf
                Medeleni
Pîrlița         Pîrlița
                Hristoforovca
Rădenii Vechi   Rădenii Vechi
Sculeni         Sculeni
                Blindești
                Floreni
                Gherman
Sinești         Sinești
                Pojarna
Teșcureni       Teșcureni
Todirești       Todirești
                Grăseni
Unțești         Unțești
Valea Mare      Valea Mare
                Buzduganii de Jos
                Buzduganii de Sus
                Morenii Vechi
Zagarancea      Zagarancea
                Elizavetovca
                Semeni