Legea nr. 306-XIII/1994/Anexa 3

Jump to navigation Jump to search
ANEXA 3
RAIOANELE, ORAȘELE ȘI SATELE (COMUNELE) DIN COMPONENȚA LOR

Raionul Anenii Noi[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       27
Localitățile din componența lor     41

Orașe

Anenii Noi

Sate (com.) Localit. din com. lor

  Beriozchi          Beriozchi
                     Hîrbovățul Nou
  Botnărești         Botnărești
                     Salcia
  Bulboaca           Bulboaca
  Calfa              Calfa
                     Calfa Nouă
  Chetrosu           Chetrosu
  Chirca             Chirca
                     Botnăreștii Noi
  Ciobanovca         Ciobanovca
  Cobusca Nouă       Cobusca Nouă
                     Socoleni
  Cobusca Veche      Cobusca Veche
                     Florești
  Crețoaia           Crețoaia
  Delacău            Delacău
  Floreni            Floreni
  Geamănă            Geamănă
                     Batîc
  Gura Bîcului       Gura Bîcului
  Hîrbovăț           Hîrbovăț
  Maximovca          Maximovca
                     Humulești
  Mereni             Mereni
                     Petrovca
  Merenii Noi        Merenii Noi
  Puhăceni           Puhăceni
  Roșcani            Roșcani
  Ruseni             Ruseni
                     Albinița
  Speia              Speia
  Șerpeni            Șerpeni
  Telița             Telița
                     Telița Nouă
                     Varnița Nouă
  Todirești          Todirești
  Troița Nouă        Troița Nouă
                     Balmaz
                     Mirnoe
  Țînțăreni          Țînțăreni

Raionul Basarabeasca[modifică]

Orașe                              1
Sate (comune)                      7
Localitățile din componența lor   10

Orașe

 Basarabeasca

Sate (com.) Localit. din com. lor

Abaclia              Abaclia
Bașcalia             Bașcalia
Carabetovca          Carabetovca
Iordanovca           Iordanovca
Iserlia              Iserlia
                     Bogdanovca
                     Carabiber
                     Ivanovca
Sadaclia             Sadaclia
Troițcoe             Troițcoe

[Compartimentul modificat prin Legea nr.563-XIII din 22.07.95]

Raionul Briceni[modifică]

Orașe                                2
Sate (comune)                       26
Localitățile din componența lor     37

Orașe

Briceni Lipcani

Sate (com.) Localit. din com lor

Balasinești         Balasinești
Bălcăuți            Bălcăuți
                    Bocicăuți
Berlinți            Berlinți
Bogdănești          Bogdănești
                    Bezeda
                    Grimești
Bulboaca            Bulboaca
Caracușenii Noi     Caracușenii Noi
Caracușenii Vechi   Caracușenii Vechi
Colicăuți           Colicăuți
                    Trestieni
Corjeuți            Corjeuți
Coteala             Coteala
Cotiujeni           Cotiujeni
Criva               Criva
Drepcăuți           Drepcăuți
Ghilavăț            Chilavăț
Grimăncăuți         Grimăncăuți
Halahora de Sus     Halahora de Sus
                    Chirilovca
                    Halahora de Jos
Hlina               Hlina
Larga               Larga
                    Pavlovca
Mărcăuți            Mărcăuți
                    Mărcăuții Noi
Medveja             Medveja
                    Slobozia-Medveja
Mihăileni           Mihăileni
                    Groznița
Pererita            Pererita
Șirăuți             Șirăuți
                    Slobozia-Șirăuți
Tabani              Tabani
Tețcani             Tețcani
Trebisăuți          Trebisăuți

Raionul Cahul[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       24
Localitățile din componența lor     35

Orașe

Cahul

Sate (com.) Localit. din com. lor

Andrușul de Jos           Andrușul de Jos
Andrușul de Sus           Andrușul de Sus
Badicul Moldovenesc       Badicul Moldovenesc
Baurci-Moldoveni          Baurci-Moldoveni
Bucuria                   Bucuria
                          Tudorești
Burlacu                   Burlacu Spicoasa
Chioselia Mare            Chioselia Mare
Cotihana                  Cotihana
Crihana Veche             Crihana Veche
Cucoara                   Cucoara
Frumușica                 Frumușica
                          Chircani
Huluboaia                 Huluboaia
Larga Nouă                Larga Nouă
                          Larga Veche
Lebedenco                 Lebedenco
                          Hutulu
                          Ursoaia
Lopățica                  Lopățica
Lucești                   Lucești
Manta                     Manta
                          Pașcani
Moscovei                  Moscovei
                          Trifeștii Noi
Pelinei                   Pelinei
                          Sătuc
Roșu                      Roșu
Taraclia de Salcie        Taraclia de Salcie
Tartaul de Salcie         Tartaul de Salcie
Tătărești                 Tătărești
Zîrnești                  Zîrnești
                          Paicu
                          Tretești

Raionul Camenca[modifică]

Orașe                              1
Localitățile din componența lor    1
Sate (comune)                     25
Localitățile din componența lor   40

Orașe Loc. din com. lor

Camenca          Solnecinoe

Sate (com.) Localit. din com. lor

Caterinovca         Caterinovca
                    Sadchi
Cerlina             Cerlina
Crasnîi Octeabri    Crasnîi Octeabri
                    Alexandrovca
Cuhureștii de Jos   Cuhureștii de Jos
                    Țipordei
Cuhureștii de Sus   Cuhureștii de Sus
                    Nicolaevca
                    Unchitești
Cunicea             Cunicea
Cuzmin              Cuzmin
                    Voitovca
Hristovaia          Hristovaia
Hrușca              Hrușca
                    Frunzăuca
Japca               Japca
                    Bursuc
Năpadova            Năpadova
Nimereuca           Nimereuca
Ocnița              Ocnița
Podoima             Podoima
                    Podoimița
Rașcov              Rașcov
                    Iantarnoe
Rotari              Rotari
                    Bodeni
                    Socolovca
Sănătăuca           Sănătăuca
Severinovca         Severinovca
Slobozia-Rașcov     Slobozia-Rașcov
Temeleuți           Temeleuți
Tîrgul-Vertiujeni   Tîrgul-Vertujeni
Valea Adîncă        Valea Adîncă
                    Constantinovca
Văscăuți            Văscăuți
                    Făgădău
                    Octeabriscoe
Vertujeni           Vertujeni
Zăluceni            Zăluceni

Raionul Cantemir[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       29
Localitățile din componența lor     53

Orașe

Cantemir

Sate (comune) Loc. din com. lor

Antonești        Antonești
                 Leca
Baimaclia        Baimaclia
                 Acui
Cania            Cania
                 Iepureni
Capaclia         Capaclia
Chioselia        Chioselia Țărăncuța
Cîietu           Cîietu Dimitrova
Ciobalaccia      Ciobalaccia
                 Flocoasa
                 Victorovca
Cîrpești         Cîrpești
Cîșla            Cîșla
                 Suhat
                 Șofranovca
Cociulia         Cociulia
Coștangalia      Coștangalia
Doina            Doina
                 Iasnaia Poleana
Enichioi         Enichioi
                 Bobocica
                 Floricica
                 Țolica
Gotești          Gotești
Haragîș          Haragîș
Lărguța          Lărguța
Lingura          Lingura
                 Crăciun
                 Popovca
Pleșeni          Pleșeni
                 Hănăseni
                 Tătărășeni
Plopi            Plopi
                 Alexandrovca
                 Hîrtop
                 Taraclia
Porumbești       Porunbești
Rumeanțev        Rumeanțev Const.
Sadîc            Sadîc Taraclia
Stoianovca       Stoianovca
Șamalia          Șamalia
Tartaul          Tartaul
Toceni           Toceni
Țîganca          Țîganca
                 Ghioltosu
                 Țîganca Nouă
Vișniovca        Vișniovca
Vîlcele          Vîlcele

Raionul Căinari[modifică]

 Orașe                              1
 Sate (comune)                     17
 Localitățile din componența lor   31

Orașe

 Căinari

Sate (com.) Localit. din com. lor

  Baimaclia          Baimaclia
                     Surchiceni
  Batîr              Batîr
  Cărbuna            Cărbuna
  Chircăieștii Noi   Chircăieștii Noi
                     Baurci
  Cigîrleni          Cigîrleni
  Ciuflești          Ciuflești
  Cîrnățenii Noi     Cîrnățenii Noi
                     Sălcuța Nouă
  Codreni            Codreni
                     Sagaidacul Nou
                     Zloți
  Coșcalia           Coșcalia
  Plop               Plop
                     Florica
  Gangura            Gangura
                     Alexandrovca
                     Homuteanovca
                     Misovca
  Ochiul Roș         Ochiul Roș
                     Picus
  Pervomaisc         Pervomaisc
                     Constantinovca
  Răzeni             Rezeni
                     Mileștii Noi
  Taraclia           Taraclia
  Văratic            Văratic
  Zolotievca         Zolotievca
                     Larga
                     Nicolaevca

Raionul Călărași[modifică]

Orașe                       1
Loc. din componența lor     1
Sate (comune)              27
Loc. din componența lor    42

Orașe Loc. din com. lor

Călărași          Oricova

Sate (comune) Loc. din com. lor

Bahmut             Bahmut
Bahu               Bahu
Bravicea           Bravicea
Buda               Buda
                   Ursari
Căbăiești          Căbăiești
Dereneu            Dereneu
                   Bularda
                   Duma
Frumoasa           Frumoasa
Hirova             Hirova
Hîrjauca           Hîrjauca
                   Leordoaia
                   Mîndra
                   Palanca
Hoginești          Hoginești
Horodiște          Horodiște
Meleșeni           Meleșeni
Nișcani            Nișcani
Onișcani           Onișcani
                   Hîrbovăț
                   Sverida
Păulești           Păulești
Pitușca            Pitușca
Pîrjolteni         Pîrjolteni
Răciula            Răciula
                   Parcani
Rădeni             Rădeni
Sadova             Sadova
Săseni             Săseni
Sipoteni           Sipoteni
                   Podul Lung
Temeleuți          Temeleuți
Tuzara             Tuzara
                   Novaci
                   Peticeni
                   Seliștea Nouă
Țibirica           Țibirica
Vălcineț           Vălcineț
Vărzăreștii Noi    Vărzăreștii Noi
                   Rassvet

[Compartimentul modificat prin Legea nr.812-XIII din 24.04.96]

Raionul Căușeni[modifică]

 Orașe                              1
 Sate (comune)                     17
 Localitățile din componența lor   23

Orașe

 Căușeni

Sate (com.) Loc. din com. lor

  Baccealia          Baccealia
                     Tricolici
  Chircăiești        Chircăiești
  Cîrnățeni          Cîrnățeni
  Fîrlădeni          Fîrlădeni
  Gîsca              Gîsca
  Grigorieva         Grigorievca
  Hagimus            Hagimus
  Opaci              Opaci
  Plop-Știubei       Plop-Știubei
  Săiți              Săiți
  Sălcuța            Sălcuța
  Tănătari           Tănătari
  Tănătarii Noi      Tănătarii Noi
                     Fărledenii Noi
                     Ștefănești
                     Ursoaia Nouă
  Tocuz              Tocuz
  Ucrainca           Ucrainca
                     Zviozdocica
  Ursoaia            Ursoaia
  Zaim               Zaim
                     Marianca de Sus

Raionul Cimișlia[modifică]

 Orașe                              1
 Sate (comune)                     22
 Localitățile din componența lor   33

Orașe

  Cimișlia

Sate (com.) Loc. din com. lor

  Albina               Albina
                       Fetița
  Bogdanovca Nouă      Bogdanovca Nouă
                       Bogdanovca Veche
  Cenac                Cenac
  Ciucur-Mingir        Ciucur-Mingir
  Coștangalia          Coștangalia
  Ecaterinovca         Ecaterinovca
  Gradiște             Gradiște
  Gura Galbenei        Gura Galbenei
  Hîrtop               Hîrtop
                       Ialpug
                       Prisaca
  Ialpugeni            Ialpugeni
                       Marienfeld
  Iurievca             Iurievca
                       Porumbrei
  Ivanovca Nouă        Ivanovca Nouă
  Javgur               Javgur
                       Artimonovca
                       Maximeni
  Lipoveni             Lipoveni
                       Munteni
                       Schinoșica
  Mereni               Mereni
  Mihailovca           Mihailovca
  Sagaidac             Sagaidac
  Satul Nou            Satul Nou
  Selemet              Selemet
  Suric                Suric
  Topala               Topala
                       Dimitrovca
  Valea Perjei         Valea Perjei

Raionul Criuleni[modifică]

Orașe                                1
Localitățile din componența lor      1
Sate (comune)                       26
Localitățile din componența lor     45

Orașe Loc. din com. lor

 Criuleni          Zolonceni

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Bălăbănești       Bălăbănești
                   Mălăești
                   Mălăeștii Noi
 Bălțata           Bălțata
                   Bălțata de Sus
                   Sagaidac
                   Sagaidacul de Sus
 Boșcana           Boșcana
                   Mărdăreuca
 Budești           Budești
                   Văduleni
 Cimișeni          Cimișeni
 Corjova           Corjova
 Coșernița         Coșernița
 Cruglic           Cruglic
 Dolinnoe          Dolinnoe
                   Valea Coloniței
                   Valea Satului
 Drăsliceni        Drăsliceni
                   Logănești
                   Măgdăcești
                   Ratuș
 Dubăsarii Vechi   Dubăsarii Vechi
 Hîrtopul Mare     Hîrtopul Mare
                   Hîrtopul Mic
 Hrușova           Hrușova
                   Chetroasa
                   Ciopleni
 Ișnovăț           Ișnovăț
 Izbește           Izbește
 Jevreni           Jevreni
 Mascăuți          Mașcăuți
 Miclești          Miclești
                   Stețcani
 Ohrincea          Ohrincea
 Onițcani          Onițcani
 Pașcani           Pașcani
                   Porumbeni
 Răculești         Răculești
                   Bălășești
 Rîșcova           Rîșcova
 Slobozia-Dușca    Slobozia-Dușca
 Stăuceni          Stăuceni
                   Goianul Nou
 Zăicana           Zăicana

Raionul Dondușeni[modifică]

  Orașe                              1
  Sate (comune)                     28
  Localitățile din componența lor   41

Orașe

  Dondușeni

Sate (com.) Loc. din com. lor

  Arionești           Arionești
  Baraboi             Baraboi
  Briceni             Briceni
  Cernoleuca          Cernoleuca
  Climăuți            Climăuți
  Corbu               Corbu
  Crișcăuți           Crișcăuți
  Dondușeni           Dondușeni
  Elizavetovca        Elizavetovca
                      Boroseni
  Fîntînița           Fîntînița
                      Ghizdita
  Frasin              Frasin
                      Caraiman
                      Codrenii Noi
  Horodiște           Horodiște
  Maramonovca         Maramonovca
  Mîndîc              Mîndîc
  Moșana              Moșana
                      Octeabriscoe
  Niorcani            Niorcani
                      Tolocănești
  Privniceni          Privniceni
  Plop                Plop
  Pocrovca            Pocrovca
  Rediul Mare         Rediul Mare
  Rudi                Rudi
  Scăieni             Scăieni
  Sudarca             Sudarca
                      Braicău
  Tătătăuca Veche     Tătărăuca Veche
                      Decebal
                      Slobozia Nouă
                      Tătărăuca Nouă
  Teleșeuca           Teleșeuca
                      Teleșeuca Nouă
  Tîrnova             Tîrnova
                      Briceva
                      Elenovca
  Țaul                Țaul
  Visoca              Visoca

Raionul Drochia[modifică]

  Orașe                              1
  Sate (comune)                     23
  Localitățile din componența lor   33

Orașe

  Drochia

Sate (com.) Loc. din com. lor

  Antoneuca           Antoneuca
                      Sergheuca
  Baroncea            Baroncea
                      Baroncea Nouă
  Chetrosu            Chetrosu
  Cotova              Cotova
                      Măcăreuca
  Dominteni           Dominteni
  Drochia             Drochia
  Gribova             Gribova
  Hăsnășenii Mari     Hăsnășenii Mari
  Hăsnășenii Noi      Hăsnășenii Noi
                      Lazo
  Miciurin            Miciurin
  Moara de Piatră     Moara de Piatră
  Nicoreni            Nicoreni
  Ochiul Alb          Ochiul Alb
  Palanca             Palanca
                      Holoșnița Nouă
                      Șalvirii Noi
  Pervomaiscoe        Pervomaiscoe
  Petreni             Petreni
                      Popeștii Noi
  Popeștii de Jos     Popeștii de Jos
  Popeștii de Sus     Popeștii de Sus
  Sofia               Sofia
  Șalvirii Vechi      Șalvirii Vechi
                      Ceapaevca
                      Iliciovca
  Șuri                Șuri
                      Șurii Noi
  Țarigrad            Țarigrad
  Zgurița             Zgurița

Raionul Dubăsari[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       20
Localitățile din componența lor     35

Orașe

Dubăsari

Sate (com.) Loc. din com. lor

Cocieri                   Cocieri
                          Vasilievca
Comisarovca Nouă          Comisarovca Nouă
                          Bosca
                          Coșnița Nouă
                          Pohrebea Nouă
Corjova                   Corjova
                          Mahala
Coșnița                   Coșnița
                          Pohrebea
Crasnîi Vinogradari     Crasnîi Vinogradari
                          Afanasievca
                          Alexandrovca    Nouă
                          Calinovca
                          Lunga Nouă
Doibani I                 Doibani I
                          Doibani II
                          Coicova
Doroțcaia                 Doroțcaia
Dubău                     Dubău
                          Goianul Nou
Dzerjinscoe               Dzerjinscoe
Goian                     Goian
                          Iagorlîc
Harmațca                  Harmațca
Holercani                 Holercani
Lunga                     Lunga
Marcăuți                  Marcăuți
Molovata                  Molovata
Molovata Nouă             Molovata Nouă
                          Roghi
Oxentea                   Oxentea
Pîrîta                    Pîrîta
Țîbuleuca                 Țîbuleuca
Ustia                     Ustia

Raionul Edineț[modifică]

Orașe                                2
Localitățile din componența lor      1
Sate (comune)                       27
Localitățile din componența lor     44

Orașe Localit. din com. lor

Edineț
Cupcini        Chetroșica Veche

Sate (com.) Loc. din com. lor

Alexăndreni        Alexăndreni
Bleșteni           Bleșteni
                   Volodeni
Brătușeni          Brătușeni
                   Brătușenii Noi
Brînzeni           Brînzeni
                   Bădragii Noi
                   Bădragii Vechi
                   Heredeuca
Burlănești         Burlănești
                   Buzdugeni
Chetroșica Nouă    Cetroșica Nouă
Chiurt             Chiurt
Corpaci            Corpaci
Cuconeștii Noi     Cuconeștii Noi
                   Cuconeștii Vechi
Fetești            Fetești
Gașpar             Gașpar
Goleni             Goleni
Gordinești         Gordinești
Hancăuți           Hancăuți
Hincăuți           Hincăuți
                   Clișcăuți
                   Poiana
Hlinaia            Hlinaia
                   Gordineștii Noi
Lopatnic           Lopatnic
Parcova            Parcova
                   Fîntîna Albă
Rotunda            Rotunda
                   Hlinaia Mică
Ruseni             Ruseni
                   Slobodca
Stolniceni         Stolniceni
Șofrîncani         Șofrîncani
Terebna            Terebna
Tîrnova            Tîrnova
Trinca             Trinca
                   Constantinovca
                   Iachimeni
Viișoara           Viișoara
Zăbriceni          Zăbriceni
                   Alexeevca
                   Onești

Raionul Fălești[modifică]

Orașe                               1
Sate (comune)                      29
Localitățile din componența lor    74

Orașe

 Fălești

Sate (com.) loc. din com. lor

 Albinețul Nou       Albinețul Vechi
                     Albinețul Nou
                     Rediul de Jos
                     Rediul de Sus
 Bocani              Bocani
 Călinești           Călinești
                     Chetriș
                     Chetrișul Nou
                     Hîncești
 Călugăr             Călugăr
                     Frumușica
                     Socii Noi
                     Socii Vechi
 Ciolacu Nou         Ciolacu Nou
                     Ciolacu Vechi
                     Făgădău
                     Pocrovca
                     Șoltoaia
 Egorovca            Egorovca
 Catranic            Catranic
                     Ciuluc
 Făleștii Noi        Făleștii Noi
                     Petrosul Nou
 Glinjeni            Glinjeni
 Hiliuți             Hiliuți
                     Răuțelul Nou
 Horești             Horești
                     Lucăceni
                     Unteni
 Ilenuța             Ilenuța
 Ișcălău             Ișcălău
                     Burghelea
                     Catranîc
                     Doltu
 Izvoare             Izvoare
 Logofteni           Logofteni
 Mărăndeni           Mărăndeni
 Musteața            Musteața
 Natalievca          Natalievca
                     Beleuți
                     Comarovca
                     Ivanovca
                     Popovca
                     Țapoc
 Năvîrneț            Năvîrneț
 Obreja Veche        Obreja Veche
                     Obreja Nouă
 Pietrosu            Pietrosu
                     Măgura
                     Măgura Nouă
 Pînzăreni          Pînzăreni
                     Moldoveanca
                     Pînzărenii Noi
 Pîrlița             Pîrlița
 Pompa               Pompa
                     Pervomaisc
                     Suvorovca
 Pruteni             Pruteni
                     Cuzmenii Vechi
                     Drujineni
                     Valea Rusului
 Răuțel              Răuțel
 Risipeni            Risipeni
                     Bocșa
 Sărata Veche        Sărata Veche
                     Hitrești
                     Sărata Nouă
 Scumpia             Scumpia
                     Hîrtop
                     Măgureanca
                     Nicolaevca
 Taxobeni            Taxobeni
                     Hrubna Nouă
                     Vrănești

[Compartimentul modificat prin Legea nr.706-XIII din 26.12.95]

Raionul Florești[modifică]

Orașe                                3
Sate (comune)                       26
Localitățile din componența lor     53

Orașe

Florești
Ghindești
Mărculești

Sate (com.) Loc. din com. lor

Alexeevca           Alexeevca
                    Chirilovca
                    Dumitreni
                    Rădulenii Noi
Băhrinești          Băhrinești
Cașunca             Cașunca
Cernița             Cernița
Ciripcău            Ciripcău
Ciutulești          Ciutulești
                    Ion Vodă
                    Mărinești
                    Sîrbești
Coșernița           Coșernița
Domulgeni           Domulgeni
Frumușica           Frumușica
                    Frumușica Nouă
                    Mărășești
Ghindești           Ghindești
                    Hîrtop
                    Țîra
Gura Camencii       Gura Camencii
                    Bobulești
                    Gvozdova
Gura Căinarului     Gura Căinarului
                    Zarojeni
Iliciovca           Iliciovca
                    Maiscoe
Izvoare             Izvoare
                    Bezeni
                    Scăieni
Lunga               Lunga
Mărculești          Mărculești
Nicolaevca          Nicolaevca
                    Valea Rădoaiei
Prajila             Prajila
                    Antonovca
                    Frunzești
                    Mihailovca
Prodănești          Prodănești
                    Căprești
Putinești           Putinești
Rădulenii Vechi     Rădulenii Vechi
Roșietici           Roșietici
                    Cenușa
                    Roșieticii Vechi
Sevirova            Sevirova
                    Ivanovca
Ștefănești          Ștefănești
                    Prodăneștii Vechi
Trifănești          Trifănești
                    Alexandrovca
Vărvăreuca          Vărvăreuca
                    Stîrceni

Raionul Glodeni[modifică]

Orașe                                1
Localitățile din componența lor      1
Sate (comune)                       18
Localitățile din componența lor     33

Orașe Loc. din com. lor

 Glodeni             Stîrcea

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Balatina           Balatina
                    Clococenii Vechi
                    Lipovăt
                    Tomeștii Noi
                    Tomeșii Vechi
  Cajba             Cajba
  Camenca           Camenca
                    Brînzeni
                    Butești
                    Molești
  Ciuciulea         Ciuciulea
  Cobani            Cobani
  Cuhnești          Guhnești
                    Bisericani
                    Cot
                    Serghieni
  Danu              Danu
                    Camencuța
                    Nicolaevca
  Dușmani           Dușmani
  Fundurii Noi      Fundurii Noi
  Fundurii Vech     Fundurii Vechi
  Hîjdieni          Hîjdieni
  Iabloana          Iabloana
                    Soroca
  Limbenii Noi      Limbenii Noi
  Limbenii Vech     Limbenii Vechi
  Petrunea          Petrunea
  Sadovoe           Sadovoe
  Sturzovca         Sturzovca
  Ustia             Ustia
  Viișoara          Viișoara
                    Moara Domnească

[Compartimentul modificat prin Legea nr.676-XIII din 08.12.95]

Raionul Grigioriopol[modifică]

Orașe                                2
Localitățile din componența lor      1
Sate (comune)                       14
Localitățile din componența lor     28

Orașe Loc. din com. lor

 Grigoriopol       Crasnoe
 Maiac

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Bîcioc              Bîcioc
                     Novovladimirovca
 Hîrtop              Hîrtop
                     Bruslachi
                     Marian
                     Mocreachi
 Butor               Butor
                     India
 Carmanova           Carmanova
                     Cotovca
                     Fedoseevca
                     Mocearovca
 Colosova            Colosova
                     Crasnaia Bessarabia
                     Pobeda
 Crasnogorca         Crasnogorca
 Delacău             Delacău
                     Crasnaia Gorca
 Hlinaia             Hlinaia
 Mălăești            Mălăești
                     Cernița
 Speia               Speia
 Șipca               Șipca
                     Vesioloe
 Tașlîc              Tașlîc
 Teiu                Teiu
                     Tocmagiu
 Vonogradnoe         Vinogradnoe

Raionul Hîncești[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       36
Localitățile din componența lor     58

Orașe

Hîncești

Sate (com.) Loc. din com. lor

Bălceana            Bălceana
Bobeica             Bobeica
                    Dahnovici
                    Drăgușeni
Boghiceni           Boghiceni
Bozieni             Bozieni
                      Dubovca
Bujor               Bujor
Buțeni              Buțeni
Caracui             Caracui
Călmățui            Călmățui
Căprineanca         Căprineanca
                    Coroliovca
                    Valea Florii
Cărpineni           Cărpineni
                    Horjești
Cioara              Cioara
Cotul Morii         Cotul Morii
Crasnoarmeiscoe     Crasnoarmeiscoe
                    Tălăești
Dancu               Dancu
Fîrlădeni           Fîrlădeni
Fundul Galbenei     Fundul Galbenei
Ivanovca            Ivanovca
                    Cotești
                    Frasin
                    Sărăteni
Lăpușna             Lăpușna
                    Anini
                    Rusca
Leușeni             Leușeni
                    Feteasca
Logănești           Logănești
Mereșeni            Mereșeni
                    Sărata-Mereșeni
                    Mingir
                    Semionovca
Mirești             Mirești
                    Chetroșeni
Negrea              Negrea
Nemțeni             Nemțeni
Obileni             Obileni
Onești              Onești
                    Strîmbeni
Pașcani             Pașcani
                    Pereni
Pervomaiscoe        Pervomaiscoe
Pogănești           Pogănești
                    Marchet
Sărata-Galbenă      Sărata-Galbenă
                    Brătianovca
Secăreni            Secăreni
                    Cornești
                    Secărenii Noi
Sofia               Sofia
Stolniceni          Stolniceni
Șipoteni            Șipoteni
Voinescu            Voinescu

Raionul Ialoveni[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       21
Localitățile din componența lor     28

Orașe

Ialoveni

Sate (com.) Loc. din com. lor

Bardar              Bardar
Băcioi              Băcioi
                    Frumușica
                    Străisteni
Brăila              Brăila
Costești            Costești
Dănceni             Dănceni
Hansca              Hansca
Horești             Horești
Horodca             Horodca
Malcoci             Malcoci
Mileștii Mici       Mileștii Mici
                    Piatra Albă
Molești             Molești
Nimoreni            Nimoreni
Pojăreni            Pojăreni
Puhoi               Puhoi
Ruseștii Noi        Ruseștii Noi
                    Ruseștii Vechi
Sociteni            Sociteni
Suruceni            Suruceni
Țipala              Țipala
                    Bălțați
                    Budăi
Ulmu                Ulmu
Văsieni             Văsieni
Zîmbreni            Zîmbreni
                    Găureni

Raionul Leova[modifică]

Orașe                                2
Localitățile din componența lor      1
Sate(comune)                        22
Localitățile din componența lor     36

Orașe Loc. din comp.lor

 Leova
 Iargara             Meșeni

Sate(comune) Loc. din comp. lor

 Baiuș               Baiuș
                     Cociulia Nouă
                     Hîrtop
 Beștemac            Beștemac
                     Pitești
 Borogani            Borogani
 Cazangic            Cazangic
                     Frumușica
                     Seliște
 Ceadîr              Ceadîr
 Cneazevca           Cneazevca
                     Cîzlar
 Colibabovca         Colibabovca
 Covurlui            Covurlui
 Cupcui              Cupcui
 Filipeni            Filipeni
                     Romanovca
Hănăsenii Noi        Hănăsenii Noi
                     Nicolaevca
Orac                 Orac
Sărata Nouă          Sărata Nouă
Sărata-Răzeși        Sărata-Răzeși
Sărăteni             Sărăteni
                     Victoria
Sărățica Nouă        Sărățica Nouă
                     Cîmpul Drept
Sîrma                Sîrma
Tigheci              Tigheci
                     Cuporani
Tochile-Răducani     Tochile-Răducani
Tomai                Tomai
Tomaiul Nou          Tomaiul Nou
                     Sărățica Veche
Vozneseni            Vozneseni
                     Troian
                     Troița

[Compartimentul modificat prin Legea nr.563-XIII din 22.07.95]

Raionul Nisporeni[modifică]

Orașe                                1
Sate(comune)                        27
Localitățile din componența lor     46

Orașe

  Nisporeni

Sate(comune) Loc. din comp. lor

  Bălănești           Bălănești
                      Găureni
  Bălăurești          Bălăurești
  Bărboieni           Bărboieni
  Boldurești          Boldurești
                      Băcșeni
                      Chilișoaia
  Bolțun              Bolțun
                      Cornești
  Brătuleni           Brătuleni
                      Cîrnești
  Bursuc              Bursuc
  Călimănești         Călimănești
  Cățeleni            Cățeleni
  Ciorești            Ciorești
                      Vulcănești
  Ciuciuleni          Ciuciuleni
  Ciutești            Ciutești
                      Valea Nîrnovei
  Cristești           Cristești
  Dolna               Dolna
  Drăgușenii Noi      Drăgușenii Noi
                      Horodca
  Grozești            Grozești
  Iurceni             Iurceni
                      Mîrzoaia
  Marinici            Marinici
                      Heleșteni
  Micleușeni          Micleușeni
                      Huzun
  Milești             Milești
  Seliște             Seliște
                      Păruceni
  Soltănești          Soltănești
  Șiscșcani           Șișcani
                      Drojdieni
                      Odaia
  Valea-Trestieni     Valea-Trestieni
                      Isăicani
                      Luminița
                      Odobești
                      Selișteni
  Vărzărești          Vărzărești
                      Șendreni
  Vînători            Vînători
  Zberoaia            Zberoaia

[Compartimentul modificat prin Legea nr.519-XIII din 07.07.95]

Raionul Ocnița[modifică]

Orașe                               3
Sate(comune)                       19
Localit. din componența lor        32

Orașe

 Ocnița
 Otaci
 Frunze

Sate(comune) Loc. din comp. lor

  Bîrlădeni           Bîrlădeni
                      Paladea
                      Rujnița
  Bîrnova             Bîrnova
  Calarașovca         Calarașovca
                      Berezovca
  Cepeleuți           Cepeleuți
                      Rîngaci
                      Vancicăuți
  Clocușna            Clocușna
  Corestăuți          Corestăuți
                      Stalinești
  Dîngeni             Dîngeni
                      Grinăuți
  Gîrbova             Gîrbova
  Grinăuți-Raia       Grinăuți-Raia
                      Grinăuți-Moldova
                      Rădiu Mare
  Hădărăuți           Hădărăuți
  Lencăuți            Lencăuți
                      Verejeni
  Lipnic              Lipnic
                      Paustova
  Mereșeuca           Mereșeuca
  Mihălășeni          Mihălășeni
                      Grinăuți
  Naslavcea           Naslavcea
  Ocnița              Ocnița
                      Maiovca
  Sauca               Sauca
  Unguri              Unguri
  Vălcineț            Vălcineț    
                       Codreni

Raionul Orhei[modifică]

Orașe                                1
Sate (comune)                       34
Localitățile din componența lor     73

Orașe

Orhei

Sate(comune) Loc. din comp.lor

Berezlogi         Berezlogi
                  Hîjdieni
Biești            Biești
                  Cihoreni
                  Slobozia-Hodorogea
Bolohan           Bolohan
Brăviceni         Brăviceni
Bulăiești         Bulăiești
                  Mîrzaci
                  Mîrzești
Chiperceni        Chiperceni
                  Andreevca
                  Voroteț
Ciocîlteni        Ciocîlteni
                  Fedoreuca
Cișmea            Cișmea
Clișova           Clișova
                  Clișova Nouă
Crihana           Crihana
                  Cucuruzenii de Sus
                  Sirota
Cucuruzeni        Cucuruzeni
Donici            Donici
                  Camencea
                  Pocșești
Ghetlova          Ghetlova
                  Hulboaca
                  Noroceni
Isacova           Isacova
                  Neculăieuca
Ivancea           Ivancea
                  Brănești
                  Furceni
Jora de Mijloc    Jora de Mijloc
                  Jora de Jos
                  Jora de Sus
                  Lopatna
 Mălăiești        Mălăiești
                  Tîrzieni
Mitoc             Mitoc
Morozeni          Morozeni
                  Breanova
Pelivan           Pelivan
Peresecina        Peresecina
Piatra            Piatra
                  Jeleboc
Podgoreni         Podgoreni
Pohorniceni       Pohorniceni
Pohrebeni         Pohrebeni
                  Izvoare
                  Șercani
Puțintei          Puțintei
                  Discova
                  Vîprova
Seliște           Seliște
                  Lucășeuca
                  Mana
Step-Soci         Step-Soci
                  Budăi
Susleni           Susleni
Teleșeu           Teleșeu
                  Sămănanca
Trebujeni         Trebujeni
                  Butuceni
                  Morovaia
Vatici            Vatici
                  Curchi
                  Tabăra
Vîșcăuți          Vîșcăuți
Zorile            Zorile
                  Inculeț
                  Ocnița-Răzești
                  Ocnița-Țărani


Raionul Rezina[modifică]

Orașe                            1
Localitățile din componența lor  3
Sate (comune)                   26
Localitățile din componența lor 38

Orașe Loc. din com. lor

 Rezina           Boșernița
                  Stohnaia

Sate (com.) Loc. din com. lor


 Bușăuca          Bușăuca
 Cineșeuți        Cineșeuți
 Cogîlniceni      Cogălniceni
 Cuizăuca         Cuizăuca
 Echimăuți        Echimăuți
 Ghiduleni        Ghiduleni
                  Roșcanii de Jos
                  Roșcanii de Sus
 Gordinești       Gordinești
 Horodiște        Horodiște
                  Slobozia-Horodiște
 Ignăței          Ignăței
 Lalova           Lalova
                  Nistreni
                  Țipova
 Mateuți          Mateuți
 Meșeni           Meșeni
 Mincenii de Jos  Mincenii de Jos
                  Mincenii de Sus
 Otac             Otac
 Păpăuți          Păpăuți
                  Lipceni
 Peciște          Peciște
 Pereni           Pereni
                  Roșcani
 Piscărești       Piscărești
 Pripiceni-Răzești Pripiceni-Răzeși
                  Pripiceni-Curchi
 Saharna Nouă     Saharna Nouă
                  Buciușca
                  Saharna
 Sîrcova          Sîrcova
 Solonceni        Solonceni
 Tarasova         Tarasova
 Trifești         Trifești
 Țareuca          Țareuca
                  Țahnăuți
 Zahoreni         Zahoreni

[Compartimentul modificat prin Legea nr.839-XIII din 23.05.96]

Rainul Rîbnița[modifică]

Orașe                            1
Sate (comune)                   22
Localitățile din componența lor 45

Orașe

Rîbnița

Sate (com.) Loc. din com. lor

Andreevca        Andreevca
                 Pîcalova
                 Șmalena
Beloci           Beloci
Broșteni         Broșteni
Butuceni         Butuceni
                 Cobasna
                 Suhaia Rîbnița
Crasnencoe       Crasnencoe
                 Dimitrova
                 Ivanovca
Hîrjău           Hîrjău
                 Mihailovca Nouă
                 Sărăței
Ghidirim         Ghidirim
Haraba           Haraba
Jura             Jura
Lenin            Lenin
                 Pervomaisc
                 Pobeda
                 Stanislavca
Mihailovca       Mihailovca
Mocra            Mocra
                 Basarabca
                 Șevcenco
                 Zaporojeț
Molochișul Mare  Molochișul Mare
Ofatinți         Ofatinți
                 Novaia Jizni
Plopi            Plopi
Popencu          Popencu
                 Chirov
                 Vladimirovca
                 Zăzuleni
Sovietscoe       Sovietscoe
                 Vasilievca
Stroiești        Stroiești
Ulmu             Ulmu
                 Ulmul Mic
                 Lîsaia Gora
Vadul Turcului   Vadul Turcului
                 Molochișul Mic
Vărăncău         Vărăncău
                 Buschi
                 Gherșunovca

Raionul Rîșcani[modifică]

Orașe                            2
Localitățile din componența lor  1
Sate (comune)                   27
Localitățile din componența lr  53

Orașe Loc. din com. lor

 Rîșcani           Balanul Nou
 Costești

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Alexăndrești      Alexandrești
                   Cucuieții Noi
                   Cucueții Vechi
                   Ivănești
  Aluniș           Aluniș
  Borosenii Noi    Borosenii Noi
  Braniște         Braniște
                   Avrămeni
                   Reteni
                   Reteni-Vasileuți
  Corlăteni        Corlăteni
  Duruitoarea      Duruitoarea
                   Dămășcani
                   Proscureni
  Gălășeni         Gălășeni
                   Mălăiești
  Grinăuți         Grinăuți
                   Ciobanovca
  Hiliuți          Hiliuți
  Horodiște        Horodiște
  Malinovscoe      Malinovscoe
                   Lupăria
  Mihăileni        Mihăileni
  Nihoreni         Nihoreni
  Pelinia          Pelinia
  Petrușeni        Petrușeni
                   Păscăuți
  Pîrjota          Pîrjota
  Pociumbeni       Pociumbeni
                   Druța
                   Pociumbăuți
  Răcăria          Răcăria
                   Ușurei
  Rămăzan          Rămăzan
  Recea            Recea
                   Zlobozia-Recea
                   Sverdiac
  Singureni        Singureni
  Sturzeni         Sturzeni
  Șaptebani        Șaptebani
  Șumna            Șumna
                   Bulhac
                   Cepăria
  Văsileuți        Văsileuți
                   Armanca
                   Ciubara
                   Mihăilenii Noi
                   Moșeni
                   Știubeieni
  Văratic          Văratic
                   Dumeni
                   Duruitoarea Nouă
  Zăicani          Zăicani

[Compartimentul modificat prin Legea nr.1050 din 18.12.96] [Compartimentul modificat prin Legea nr.706-XIII din 26.12.95]

Raionul Sîngerei[modifică]

Orașe                             1
Localitățile din componența lor   1
Sate (comune)                    24
Localitățile din componența lor  65

Orașe Loc. din com. lor

 Sîngerei          Vrănești
 Biruința

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Alexăndreni       Alexăndreni
                   Grigorești
                   Heciul Vechi
                   Țiplești
                   Țipletești
 Bălășești         Bălășești
 Bilicenii Noi     Bilicenii Noi
                   Lipovanca
                   Mîndreștii Noi
 Bilicenii Vechi   Bilicenii Vechi
                   Coada Iazului
 Bursuceni         Bursuceni
                   Slobozia-Măgura
 Chișcăreni        Chișcăreni
                   Nicolaevca
 Ciuciuieni        Ciuciuieni
                   Brejeni
 Copăceni          Copăceni
                   Antonovca
                   Evghenievca
                   Gavrilovca
                   Grigorăuca
                   Petrovca
                   Vladimireuca
 Coșcodeni         Coșcodeni
                   Bobletici
                   Flămînzeni
 Cotiujenii Mici   Cotiujenii Mici
                   Alexeuca
                   Gura-Oituz
 Cubolta           Cubolta
 Dobrogea Veche    Dobrogea Veche
                   Dobrogea Nouă
                   Cotovca
 Drăgănești        Drăgănești
                   Chirileni
                   Sacarovca
 Dumbrăvița        Dumbrăvița
                   Bocancea-Schit
                   Valea lui Vlad
 Heciul Nou        Heciul Nou
                   Trifănești
 Iezărenii Vechi   Iezărenii Vechi
                   Iezărenii Noi
 Izvoare           Izvoare
                   Valea Norocului
 Mihailovca        Mihailovca
                   Petropavlovca
 Pepeni            Pepeni
                   Pepenii Noi
                   Răzălăi
                   Romanovca
                   Sloveanca
 Prepelița         Prepelița
                   Clișcăuți
                   Șestaci
 Rădoaia           Rădoaia
 Sîngereii Noi     Sîngereii Noi
                   Mărinești
 Tăura Veche       Tăura Veche
                   Tăura Nouă
 Țambula           Țambula
                   Octeabriscoe
                   Pălăria

Raionul Slobozia[modifică]

Orașe                            2
Sate   (comune)                 14
Localitățile din componența lor 24

Orașe

 Slobozia
 Crasnoe

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Blijnii Hutor    Blijnii Hutor
 Caragaș          Caragaș
 Chițcani         Cițcani
                  Merenești
                  Zahorna
 Cioburciu        Cioburciu
 Copanca          Copanca
 Corotna          Corotna
 Frunză           Frunză
                  Andriașevca Nouă
                  Andriașevca Veche
                  Novocotovsc
                  Novosavițcaia
                  Prioziornoe
                  Uiutnoe
 Hlinaia          Hlinaia
 Nezavertailovca  Nezavertailovca
 Parcani          Parcani
 Pervomaisc       Pervomaisc
 Sucleia          Sucleia
 Tîrnauca         Tîrnauca
 Vladimirovca     Vladimirovca
                  Constantinovca
                  Nicolscoe

Raionul Soroca[modifică]

 Orașe                             1
 Sate (comune)                    29
 Localitățile din componența lor  57

Orașe

 Soroca

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Băxani           Băxani
 Bădiceni         Bădiceni
                  Grigorăuca
 Bulboci          Bulboci
                  Bulbocii Noi
 Căinarii Vechi   Căinarii Vechi
                  Floriceni
 Cosăuți          Cosăuți
                  Iorjnița
 Cremenciug       Cremenciug
                  Livezi
                  Oclanda
                  Sobari
                  Valea
 Dărcăuți         Dărcăuți
                  Dărcăuții Noi
                  Mălcăuți
 Dubna            Dubna
 Egoreni          Egoreni
 Holoșnița        Holoșnița
                  Cureșnița
 Hristici         Hristici
 Iarova           Iarova
                  Bălinți
                  Bălinții Noi
 Ocolina          Ocolina
                  Țepilova
 Parcani          Parcani
 Pîrlița          Pîrlița
                  Vanțina
                  Vanțina Mică
 Racovăt          Racovăt
 Redi-Cereșnovăț  Redi-Cereșnovăț
 Regina Maria     Regina Maria
                  Lugovoe
 Rublenița        Rublenița
                  Rublenița Nouă
 Schineni         Schineni
                  Schinenii Noi
 Slobozia-Cremene Slobozia-Cremene
                  Slobozia-Vărăncău
                  Vărăncău
 Stoicani         Stoicani
                  Soloneț
 Șeptelici        Șeptelici
 Șolcani          Șolcani
                  Cureșnița Nouă
 Vasilcău         Vasilcău
                  Inundeni
                  Ruslanovca
                  Trifăuți
 Vădeni           Vădeni
                  Dumbrăveni
 Voloave          Voloave
 Volovița         Volovița
                  Alexandru cel Bun
 Zastînca         Zastînca

Raionul Strășeni[modifică]

Orașe                            2
Localitățile din componența lor  1
Sate (comune)                   23
Localitățile din componența lor 33

Orașe Loc. din com. lor

Strășeni        Făgureni
Bucovăț

Sate (com.) Loc. din com. lor

Căpriana        Căpriana
Chirianca       Chirianca
Codreanca       Codreanca
                Lupa-Recea
Cojușna         Cojușna
Gălești         Gălești
                Găleștii Noi
Ghelăuza        Ghelăuza
                Saca
Greblești       Greblești
                Mărtinești
Lozova          Lozova
                Stejăreni
Micăuți         Micăuți
                Gornoe
Negrești        Negrești
Onești          Onești
Pănășești       Pănășești
                Ciobanca
Rădeni          Rădeni
                Drăgușeni
                Romanești
                Zamcioji
Recea           Recea
Roșcani         Roșcani
Scoreni         Scoreni
Sireți          Sireți
Tătărești       Tătărești
Trușeni         Trușeni
Țîgănești       Țîgănești
Voinova         Voinova
Vorniceni       Vorniceni
Zubrești        Zubrești

Raionul Șoldănești[modifică]

Orașe                            1
Sate (comune)                   22
Localitățile din componența lor 31

Orașe

Șoldănești

Sate (com.) Loc. din com. lor

Alcedar         Alcedar
                Curătura
                Odaia
Chipeșca        Chipeșca
Climăuții de Jos Climăuții de Jos
                Cot
Cotiujenii Mari Cotiujenii Mari
Cobîlea         Cobîlea
                Cușelăuca
Cușmirca        Cușmirca
Fuzăuca         Fuzăuca
Găuzeni         Găuzeni
Hligeni         Hligeni
Mihuleni        Mihuleni
Olișcani        Olișcani
Parcani         Parcani
Pohoarna        Pohoarna
Poiana          Poiana
Răspopeni       Răspopeni
Recești         Recești
                Dobrușa
                Zahorna
Rogojeni        Rogojeni
Salcia          Salcia
                Lelina
Sămășcani       Sămășcani
Șestaci         Șestaci
Șipca           Șipca
Vadul-Rașcov    Vadul-Rașcov
                Socola

[Compartimentul modificat prin Legea nr.706-XIII din 26.12.95] [Compartimentul modificat prin Legea nr.676-XIII din 08.12.95]

Raionul Ștefan-Vodă[modifică]

Orașe                            1
Sate (comune)                   23
Localitățile din componența lor 28

Orașe


 Ștefan-Vodă

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Alava            Alava
                  Lazo
 Antonești        Antonești
 Brezoaia         Brezoaia
 Carahasani       Carahasani
 Căplani          Căplani
 Ciobruciu        Ciobruciu
 Copceac          Copceac
 Crocmaz          Crocmaz
 Ermoclia         Ermoclia
 Feștelița        Feștelița
 Grădinița        Grădinița
                  Leuntea
                  Valea Verde
 Marianca de Jos  Marianca de Jos
 Olănești         Olănești
 Palanca          Palanca
 Popeasca         Popeasca
 Purcari          Purcari
                  Viișoara
 Răscăieți        Răscăieți
                  Răscăeții Noi
 Semionovca       Semionovca
 Slobozia         Slobozia
 Ștefănești       Ștefănești
 Talmaza          Talmaza
 Tudora           Tudora
 Volintiri        Volintiri

[Compartimentul modificat prin Legea nr.1096 din 04.02.97]

Raionul Taraclia[modifică]

Orașe                             1
Sate (comune)                    15
Localitățile din componența lor  26

Orașe

 Taraclia

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Albota de Jos    Albota de Jos
                  Hagichioi
                  Hîrtop
 Albota de Sus    Albota de Sus
                  Roșița
                  Sofievca
 Aluatu           Aluatu
 Balabanu         Balabanu
 Borceag          Borceag
 Budăi            Budăi
 Cairaclia        Cairaclia
 Cealîc           Cealîc
                  Samurza
 Corten           Corten
 Musaitu          Musaitu
 Novosiolovca     Novosiolovca
 Salcia           Salcia
                  Orehovca
 Tvardița         Tvardița
 Valea Perjei     Valea Perjei
                  Alexeevca
 Vinogradovca     Vinogradovca
                  Chirilovca
                  Ciumai
                  Mirnoe
                  Dermenji
                  Cortenul Nou

[Compartimentul modificat prin Legea nr.563-XIII din 22.07.95]

Raionul Telenești[modifică]

Orașe
Localitățile din componența lor  2
Sate (comune)                   30
Localitățile din componența lor 52

Orașe Loc. din com. lor

Telenești         Mihălașa
                  Mihălașa Nouă

Sate (com.) Loc. din com.lor

Bănești           Bănești
                  Băneștii Noi
Bogzești          Bogzești
Brînzenii Noi     Brînzenii Noi
                  Brînzenii Vechi
Budăi             Budăi
Căzănești         Căzănești
                  Vadul-Leca
                  Vadul-Leca Nou
Chiștelnița       Chiștelnița
Chițcanii Vechi   Chițcanii Vechi
                  Chițcanii Noi
Ciulucani         Ciulucani
Cîșla             Cîșla
Codrul Nou        Codrul Nou
Coropceni         Coropceni
Crăsnășeni        Crăsnășeni
Ghiliceni         Ghiliceni
                  Cucioaia
                  Cucioaia Nouă
Hirișeni          Hirișeni
Inești            Inești
Leușeni           Leușeni
Mîndrești         Mîndrești
                  Codru
Negureni          Negureni
                  Chersac
                  Dobrușa
Nucăreni          Nucăreni
Ordășei           Ordășei
Pistruieni        Pistruieni
                  Hîrtop
                  Pistruienii Noi
Ratuș             Ratuș
                  Mîndra
                  Sărătenii Noi
                  Zăicani
                  Zăicanii Noi
Sărătenii Vechi   Sărătenii Vechi
                  Zahareuca
Scorțeni          Scorțeni
Suhuluceni        Suhuluceni
                  Germănești
Tîrșiței          Tîrșiței
                  Flutura
Țînțăreni         Țînțăreni
Văsieni           Văsieni
Verejeni          Verejeni
Zgărdești         Zgărdești
                  Bondareuca
                  Ciofu
                  Cozești

Raionul Ungheni[modifică]

Orașe                             2
Localitățile din componența lor   1
Sate (comune)                    31
Localitățile din componența lor  69

Orașe

 Ungheni
 Cornești          Romanovca

Sate (com.) Loc. din com. lor

 Agronomovca        Agronomovca
                    Negurenii Noi
                    Zăzulenii Noi
 Alexeevca          Alexeevca
                    Lidovca
                    Săghieni
 Boghenii Noi       Boghenii Noi
                    Boghenii Vechi
                    Izvoreni
                    Mircești
                    Poiana
  Buciumeni         Buciumeni
                    Florești
  Bumbăta           Bumbăta
  Bușila            Bușila
  Cetireni          Cetireni
  Chirileni         Chirileni
  Cioropcani        Cioropcani
                    Bulhac
                    Stolniceni
  Condrătești       Condrătești
                    Curtoaia
  Corești           Corești
  Cornova           Cornova
  Costuluni         Costuleni
  Florițoaia Veche  Florițoaia Veche
                    Florițoaia Nouă
                    Grozasca
  Hîrcești          Hîrcești
                    Drujba
                    Leordoaia
                    Mînzătești
                    Veverița
  Măcărești         Măcărești
                    Frăsinești
  Măgurele          Măgurele
  Mănoilești        Mănoilești
                    Novaia Nicolaevca
                    Rezina
                    Vulpești
  Morenii Noi       Morenii Noi
                    Morenii Vechi
                    Șicovăț
  Năpădeni          Năpădeni
  Negurenii Vechi   Negurenii Vechi
                    Coșeni
                    Țîghira
                    Zăzulenii Vechi
  Petrești          Petrești
                    Medeleni
  Pîrlița           Pîrlița
  Rădenii Vechi     Rădenii Vechi
  Sculeni           Sculeni
                    Blindești
                    Floreni
                    Gherman
  Sinești           Sinești
                    Pojarna
  Teșcureni         Teșcureni
                    Hristoforovca
  Todirești         Todirești
                    Grăseni
  Unțești           Unțești
  Valea Mare        Valea Mare
                    Buzduganii de Jos
                    Buzduganii de Sus
  Zagarancea        Zagarancea
                    Elizavetovca
                    Semeni

Raionul Vulcănești[modifică]

Sate (comune)                   12
Localitățile din componența lor 15

Sate (com.) Loc. din com.lor

 Alexandru Ioan      Alexandru
 Cuza                Ioan Cuza
 Brînza              Brînza
 Burlăceni           Burlăceni
                     Greceni
 Cîmpeni             Cîmpeni
 Cîșlița-Prut        Cîșlița-Prut
 Colibași            Colibași
 Găvănoasa           Găvănoasa
                     Nicolaevca
                     Vladimirovca
 Giurgiulești        Giurgiulești
 Iujnoe              Iujnoe
 Slobozia Mare       Slobozia Mare
 Vadul lui Isac      Vadul lui
                     Isac
 Văleni              Văleni