Legea nr. 191 din 12 noiembrie 1998 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova

Salt la: navigare, căutare

Legea nr. 191/1998 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova


ID intern unic: 310818 Fișa actului juridic

Republica Moldova PARLAMENTUL

Publicată în Monitorul Oficial al R. Moldova nr. 116 din 30.12.1998
L E G E
privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova
Nr. 191 din 12.11.1998
  • Data intrării in vigoare: 30.12.1998
  • Abrogată prin L764/27.12.2001, MO16/29.01.2002 art.53
  • Modificată prin L736/13.12.2001, MO158/27.12.2001 art.1270

Parlamentul adoptă prezenta lege organică.

Capitolul I: Dispoziții generale[modifică]

  • Art.1. - Organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova și stabilirea cadrului juridic pentru satele (comunele) și orașele (municipiile) ei se efectuează potrivit art.110 și 111 din Constituție și se realizează în conformitate cu necesitățile reale economice, sociale și culturale, precum și cu respectarea tradițiilor istorice, în scopul asigurării unui nivel adecvat de civilizație tuturor localităților rurale și urbane.
  • Art.2. - Divizarea administrativă a teritoriului este chemată să asigure realizarea principiilor autonomiei locale, ale descentralizării serviciilor publice, ale eligibilității autorităților administrației publice locale și ale consultării cetățenilor în problemele locale de interes deosebit.
  • Art.3.
    • (1) În unitățile administrativ-teritoriale, activitatea autorităților administrației publice locale, organizate în condițiile legii, se desfășoară în baza bugetelor locale.
    • (2) Unitățile administrativ-teritoriale sînt persoane juridice.

Capitolul II: Unitățile administrativ-teritoriale[modifică]

  • Art.4.
    • (1) Teritoriul Republicii Moldova este organizat, sub aspect administrativ, în județe, orașe și sate.
    • (2) Unele localități din sudul republicii constituie o unitate teritorială autonomă cu statut special stabilit prin lege organică.
    • (3)Unor localități din stînga Nistrului li se pot atribui forme și condiții speciale de autonomie conform statutului special stabilit prin lege organică.
    • (4) Organizarea administrativă a teritoriului Republicii Moldova se efectuează pe două niveluri: satele (comunele) și orașele (municipiile) constituie primul nivel, iar județele, unitatea teritorială autonomă Găgăuzia și municipiul Chișinău constituie nivelul al doilea.
  • Art.5.
    • (1) Satul este o unitate administrativ-teritorială care cuprinde populația rurală unită prin teritoriu, condiții geografice, relații economice, social-culturale, tradiții și obiceiuri.
    • (2) Două sau mai multe sate se pot uni, formînd o singură unitate administrativ-teritorială numită comună.
    • (3) Satul în care își au sediul autoritățile administrației publice locale ale comunei se numește sat-reședință.
    • (4) Comuna poartă, de regulă, denumirea satului-reședință.
  • Art.6.
    • (1) Orașul este o unitate administrativ-teritorială mai dezvoltată decît satul din punct de vedere economic și social-cultural, cu structuri edilitar-gospodărești, industriale și comerciale corespunzătoare, a cărei populație, în mare parte, este încadrată în industrie, în sfera deservirii publice și în diferite domenii de activitate intelectuală, în viața culturală și politică.
    • (2) În conformitate cu legislația, unele orașe pot fi declarate municipii.
  • Art.7.
    • (1) Municipiul este o localitate de tip urban cu un rol deosebit în viața economică, social-culturală, științifică, politică și administrativă a republicii, cu importante structuri edilitar-gospodărești și unități din domeniul învățămîntului, ocrotirii sănătății și culturii.
    • (2) Municipiul în care își au sediul autoritățile administrației publice ale județului se numește centru județean.
    • (3) Municipiul poate fi împărțit în sectoare.
  • Art.8.
    • (1) Statut de municipiu se acordă orașelor Bălți, Bender, Cahul, Căușeni, Chișinău, Comrat, Dubăsari, Edineț, Hîncești, Orhei, Rîbnița, Soroca, Taraclia, Tiraspol și Ungheni.

[Alin.1 art.8 completat prin Legea nr.650-XIV din 22.10.99]

    • (2) În funcție de numărul locuitorilor, de condițiile economice și sociale, în conformitate cu legislația, pot fi declarate municipii și alte orașe.
  • Art.9. - Municipiul Chișinău este capitala Republicii Moldova. Statutul municipiului Chișinău este reglementat prin lege organică.
  • Art.10.
    • (1) Județul este o unitate administrativ-teritorială alcătuită din sate (comune) și orașe (municipii). Noțiunea de județ, în prezenta lege, este identică cu cea de raion, prevăzută de art.110 din Constituție, și reprezintă denumirea unității administrativ-teritoriale de nivelul al doilea.
    • (2) Județul se formează, în condițiile prezentei legi, după delimitarea hotarelor satelor (comunelor) și orașelor (municipiilor) care intră în componența lui, ținîndu-se cont de tradițiile acestora, de relațiile economice și social-culturale, de structurile lor edilitar-gospodărești.
    • (3) Județul poartă, de regulă, denumirea centrului județean.
  • Art.11.
    • (1) Unitatea teritorială autonomă cu statut special reprezintă o unitate administrativ-teritorială de nivelul al doilea.
    • (2) Unitatea teritorială autonomă cu statut special se formează, în condițiile unei legi organice, în conformitate cu art.111 din Constituție.
  • Art.12.
    • (1) Satelor și orașelor, care, datorită condițiilor climaterice, balneologice și înzestrării lor edilitar-gospodărești, prezintă o importanță deosebită pentru ocrotirea sănătății și odihna populației, li se atribuie, prin hotărîre a Guvernului, statut de stațiune balneoclimaterică.
    • (2) Satelor și orașelor, care au o importanță deosebită în domeniul economiei naționale, precum și pentru istoria sau cultura statului, li se poate atribui, prin hotărîre a Guvernului, statut de nod feroviar, centru istoric, centru cultural.
  • Art.13. - Județele și centrele județene sînt prevăzute în anexa nr.1, care face parte integrantă din prezenta lege.
  • Art.14. - Județele și localitățile din componența acestora sînt prevăzute în anexa nr.2, care face parte integrantă din prezenta lege.
  • Art.15. - Localitățile din componența municipiului Chișinău sînt prevăzute în anexa nr.3, care face parte integrantă din prezenta lege.
  • Art.16. - Localitățile din componența unității teritoriale autonome Găgăuzia sînt prevăzute în anexa nr.4, care face parte integrantă din prezenta lege.
  • Art.17. - Localitățile din stînga Nistrului, cărora li se pot atribui forme și condiții speciale de autonomie, sînt prevăzute în anexa nr.5, care face parte integrantă din prezenta lege.

Capitolul III: Formarea și desființarea unităților administrativ-teritoriale și modificarea hotarelor lor[modifică]

  • Art.18.
    • (1) Formarea, desființarea și schimbarea statutului unității administrativ-teritoriale se efectuează de către Parlament după consultarea cetățenilor.
    • (2) Unitatea administrativ-teritorială de sine stătătoare se formează dacă are o populație de cel puțin 2500 de locuitori și dispune de mijloace financiare suficiente pentru întreținerea aparatului primăriei și instituțiilor sferei sociale.
    • (3) În cazuri excepționale Parlamentul, poate stabili, prin lege organică, formarea unei unități administrativ-teritoriale de sine stătătoare cu un număr de locuitori mai mic decît cel prevăzut la alin.(2), modificînd anexa respectivă a prezentei legi.
  • Art.19. - Modificarea hotarelor unității administrativ-teritoriale, transferarea centrului administrativ se efectuează de către Parlament după consultarea cetățenilor. [Art. 18 și 19 modificate prin L736/13.12.2001, MO158/27.12.2001 art.1270]

Capitolul IV: Dispoziții finale și tranzitorii[modifică]

  • Art.20.
    • (1) Unitățile administrativ-teritoriale care, la momentul intrării în vigoare a prezentei legi, au un număr de locuitori mai mic decît cel stabilit de art.18 alin.(2) urmează, în termen de două luni, să se reorganizeze în conformitate cu prezenta lege.
    • (2) După reorganizarea prevăzută la alin.(1), primarii satelor (comunelor) vor activa în funcțiile lor pînă la alegerile locale din anul 1999.
  • Art.21. - Pînă la formarea județelor, raioanele se păstrează în actualele lor hotare.
  • Art.22. - Guvernul, pînă la 1 februarie 1999, va prezenta Parlamentului propuneri pentru modificarea prezentei legi în conformitate cu art.20 alin.(1).
  • Art.23. - Comisia Electorală Centrală va forma, pentru efectuarea alegerilor locale din 1999, circumscripțiile electorale și consiliile electorale de circumscripție în conformitate cu noua organizare administrativ-teritorială a Republicii Moldova.
  • Art.24. - La intrarea în vigoare a prezentei legi se abrogă Legea nr.306-XIII din 7 decembrie 1994 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova, legile pentru modificarea și completarea acesteia nr. 519-XIII din 7 iulie 1995, nr.563-XIII din 22 iulie 1995, nr. 676-XIII din 8 decembrie 1995, nr. 812-XIII din 24 aprilie 1996, nr.839-XIII din 23 mai 1996, nr. 1050-XIII din 18 decembrie 1996, nr.1096-XIII din4 februarie 1997, nr.1413-XIII din 17 decembrie 1997 și articolul 3 din Legea nr.706-XIII din 26 decembrie 1995 pentru formarea unor unități administrativ-teritoriale și pentru modificarea și completarea Legii privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova.

PREȘEDINTELE PARLAMENTULUI Dumitru DIACOV

Chișinău, 12 noiembrie 1998. Nr. 191-XIV.

Anexa nr.1 JUDEȚELE ȘI CENTRELE JUDEȚENE[modifică]

Județul Centrul județean

   Bălți                              mun.Bălți
   Cahul                              mun.Cahul
   Chișinău                           mun.Chișinău
   Edineț                             mun.Edineț
   Lăpușna                            mun.Hîncești
   Orhei                              mun.Orhei
   Soroca                             mun.Soroca
   Taraclia                           mun.Taraclia
   Tighina                            mun.Căușeni
   Ungheni                            mun.Ungheni

[Anexa nr.1 completată prin Legea nr.650-XIV din 22.10.99]

Anexa nr.2 JUDEȚELE ȘI UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE DIN COMPONENȚA ACESTORA[modifică]

Județul Bălți

Total localități         - 251
Inclusiv:
municipii                -   1
orașe                    -   6
sate (comune)            -  75

Municipiu Localități din componența lui

 Bălți
                     Elizaveta
                     Sadovoe

Orașe Localități din componența lor

Biruința
Costești
                     Dămășcani
                     Duruitoarea
                     Păscăuți
                     Proscureni
Fălești
Glodeni
                     Stîrcea
Rîșcani
                     Balanul Nou
                     Rămăzan
Sîngerei
                     Vrănești
Sate (comune)        Localități din componența lor
Albinețul Vechi       Albinețul Vechi
                      Albinețul Nou
                      Rediul de Jos
                      Rediul de Sus
Alexăndreni           Alexăndreni
                      Grigorești
                      Heciul Vechi
                      Țiplești
                      Țipletești
Balatina              Balatina
                      Clococenii Vechi
                      Lipovăț
                      Tomeștii Noi
                      Tomeștii Vechi
Bilicenii Noi         Bilicenii Noi
                      Lipovanca
                      Mîndreștii Noi
Bilicenii Vechi       Bilicenii Vechi
                      Coada Iazului
Bocani                Bocani
                      Măgura
                      Măgura Nouă
                      Pietrosu
Borosenii Noi         Borosenii Noi
Braniște              Braniște
                      Avrămeni
                      Reteni
                      Reteni-Vasileuți
Cajba                 Cajba
Camenca               Camenca
                      Brînzeni
                      Butești
                      Molești
Călinești             Călinești
                      Chetriș
                      Chetrișul Nou
                      Hîncești
Călugăr               Călugăr
                      Frumușica
                      Musteața
                      Socii Noi
                      Socii Vechi
Chișcăreni            Chișcăreni
                      Nicolaevca
                      Slobozia-Chișcăreni
                      Tăura Nouă
                      Tăura Veche
Ciolacu Nou           Ciolacu Nou
                      Ciolacu Vechi
                      Făgădău
                      Pocrovca
                      Șoltoaia
Ciuciulea             Ciuciulea
Cobani                Cobani
Copăceni              Copăceni
                      Antonovca
                      Evghenievca
                      Gavrilovca
                      Grigorăuca
                      Petropavlovca
                      Petrovca
                      Vladimireuca
Corlăteni             Corlăteni
                      Ciobanovca
                      Grinăuți
                      Singureni
Coșcodeni             Coșcodeni
                      Bobletici
                      Bursuceni
                      Flămînzeni
                      Slobozia-Măgura
Cubolta               Cubolta
                      Frumușica Nouă
                      Mărășești
Cuhnești              Cuhnești
                      Bisericani
                      Cot
                      Moara Domnească
                      Serghieni
                      Viișoara
Danu                  Danu
                      Camencuța
                      Nicolaevca
Dobrogea Veche        Dobrogea Veche
                      Cotovca
                      Dobrogea Nouă
Drăgănești            Drăgănești
                      Alexeuca
                      Chirileni
                      Cotiujenii Mici
                      Gura-Oituz
                      Izvoare
                      Nicolaevca
                      Sacarovca
                      Valea Norocului
                      Valea Rădoaiei
Dominteni             Dominteni
                      Petreni
                      Popeștii Noi
Dumbrăvița            Dumbrăvița
                      Bocancea-Schit
                      Valea lui Vlad
Dușmani               Dușmani
Egorovca              Egorovca
                      Ciuluc
                      Catranîc
Făleștii Noi          Făleștii Noi
                      Pietrosul Nou
Fundurii Vechi        Fundurii Vechi
Ghiliceni             Ghiliceni
                      Cucioaia
                      Cucioaia Nouă
                      Cîșla
[Poziția completată prin Legea nr.905-XIV din 24.03.2000]
Glinjeni              Glinjeni
Hăsnășenii Mari       Hăsnășenii Mari
                      Hăsnășenii Noi
                      Lazo
                      Moara de Piatră
Heciul Nou            Heciul Nou
                      Trifănești
Hiliuți               Hiliuți
                      Răuțelul Nou
Hiliuți               Hiliuți
Hîjdieni              Hîjdieni
Horești               Horești
                      Hrubna Nouă
                      Lucăceni
                      Taxobeni
                      Unteni
                      Vrănești
Iabloana              Iabloana
                      Soroca
Iezărenii Vechi       Iezărenii Vechi
                      Brejeni
                      Ciuciuieni
                      Iezărenii Noi
Ilenuța               Ilenuța
Iliciovca             Iliciovca
                      Maiscoe
Ișcălău               Ișcălău
                      Burghelea
                      Catranîc
                      Doltu
Izvoare               Izvoare
Limbenii Noi          Limbenii Noi
                      Fundurii Noi
Limbenii Vechi        Limbenii Vechi
Mărăndeni             Mărăndeni
Mihăileni             Mihăileni
Natalievca            Natalievca
                      Beleuți
                      Comarovca
                      Ivanovca
                      Octeabriscoe
                      Pălăria
                      Pervomaisc
                      Pompa
                      Popovca
                      Suvorovca
                      Țambula
                      Țapoc
Năvîrneț              Năvîrneț
                      Logofteni
Nihoreni              Nihoreni
Obreja Veche          Obreja Veche
                      Obreja Nouă
Pelinia               Pelinia
                      Pelinia loc.c.f.
Pepeni                Pepeni
                      Bălășești
                      Pepenii Noi
                      Răzălăi
                      Romanovca
                      Sloveanca
Petrunea              Petrunea
Pînzăreni             Pînzăreni
                      Moldoveanca
                      Pînzărenii Noi
Pîrjota               Pîrjota
Pîrlița               Pîrlița
Prepelița             Prepelița
                      Clișcăuți
                      Mihailovca
                      Șestaci
Pruteni               Pruteni
                      Cuzmenii Vechi
                      Drujineni
                      Valea Rusului
Răcăria               Răcăria
                      Lupăria
                      Malinovscoe
                      Ușurei
Rădoaia               Rădoaia
Răuțel                Răuțel
Recea                 Recea
                      Aluniș
                      Bulhac
                      Cepăria
                      Slobozia-Recea
                      Sverdiac
                      Șumna
Risipeni              Risipeni
                      Bocșa
Ustia                 Ustia
Sărata Veche          Sărata Veche
                      Hitrești
                      Sărata Nouă
Scumpia               Scumpia
                      Hîrtop
                      Măgureanca
                      Nicolaevca
Sîngereii Noi         Sîngereii Noi
                      Mărinești
Sofia                 Sofia
Sturzeni              Sturzeni
                      Alexăndrești
                      Cucuieții Noi
                      Cucuieții Vechi
                      Ivănești
Sturzovca             Sturzovca
Șaptebani             Șaptebani
                      Gălășeni
                      Mălăiești
                      Petrușeni
Vasileuți             Vasileuți
                      Armanca
                      Ciubara
                      Mihailenii Noi
                      Moșeni
                      Știubeieni
Zgărdești             Zgărdești
                      Bondareuca
                      Ciofu
                      Cozești
[Poziția modificată prin Legea nr.905-XIV din 24.03.2000]

Județul Cahul

Total localități         - 106
Inclusiv:
municipii                - 1
orașe                    - 1
sate (comune)            - 42

Municipiu Localități din componența lui

Cahul                 Cotihana

Oraș

Cantemir

Sate (comune) Localități din componența lor

Alexandru Ioan        Alexandru Ioan
Cuza                  Cuza
Alexanderfeld         Alexanderfeld
                      Iujnoe
Andrușul de Jos       Andrușul de Jos
                      Andrușul de Sus
Antonești             Antonești
                      Leca
                      Toceni
                      Vîlcele
Baimaclia             Baimaclia
                      Acui
                      Bobocica
                      Enichioi
                      Floricica
                      Suhat
                      Țolica
Baurci-Moldoveni      Baurci-Moldoveni
Borciag               Borciag
Brînza                Brînza
Burlacu               Burlacu
                      Spicoasa
Burlăceni             Burlăceni
                      Greceni loc.c.f.
Cania                 Cania
                      Alexandrovca
                      Iepureni
                      Hîrtop
                      Plopi
                      Porumbești
                      Taraclia
Capaclia              Capaclia
                      Haragîș
Chioselia             Chioselia
                      Coștangalia
                      Țărăncuța
Chioselia Mare        Chioselia Mare
                      Cîietu
                      Dimitrova
                      Frumușica
Ciobalaccia           Ciobalaccia
                      Flocoasa
                      Victorovca
Cîrpești              Cîrpești
Cociulia              Cociulia
Colibași              Colibași
Crihana Veche         Crihana Veche
Cucoara               Cucoara
                      Chircani
Doina                 Doina
                      Cîșla
                      Iasnaia Poleana
                      Rumeanțev
                      Șofranovca
Găvănoasa             Găvănoasa
                      Nicolaevca
                      Vladimirovca
Giurgiulești          Giurgiulești
                      Cîșlița-Prut
Gotești               Gotești
                      Constantinești
Larga Nouă            Larga Nouă
                      Badicul Moldovenesc
                      Larga Veche
Lărguța               Lărguța
Lebedenco             Lebedenco
                      Hutulu
                      Ursoaia
Manta                 Manta
                      Pașcani
Moscovei              Moscovei
                      Bucuria
                      Lopățica
                      Trifeștii Noi
Pelinei               Pelinei
                      Sătuc
Pleșeni               Pleșeni
                      Hănăseni
                      Tătărășeni
Roșu                  Roșu
Sadîc                 Sadîc
                      Taraclia
Slobozia Mare         Slobozia Mare
Taraclia de           Taraclia de
Salcie                Salcie
                      Tartaul de Salcie
                      Tudorești
Tartaul               Tartaul
                      Crăciun
                      Lingura
                      Popovca
Tătărești             Tătărești
                      Huluboaia
                      Lucești
Țiganca               Țiganca
                      Ghioltosu
                      Stoianovca
                      Țiganca Nouă
Vadul lui Isac        Vadul lui Isac
Văleni                Văleni
Vișniovca             Vișniovca
                      Șamalia
Zîrnești              Zîrnești
                      Paicu
                      Tretești

[Județul Cahul în redacția Legii nr.650-XIV din 22.10.99]

Județul Chișinău

Total localități         - 178
Inclusiv:
orașe                    - 5
sate (comune)            - 86

Orașe Localități din componența lor

Anenii Noi            Albinița
                      Beriozchi
                      Hîrbovățul Nou
                      Ruseni
Bucovăț
                      Rassvet
                      Tătărești
Criuleni
                      Ohrincea
                      Zolonceni
Ialoveni
Strășeni
                      Făgureni

Sate (comune) Localități din componența lor

Bardar                Bardar
                      Pojăreni
Bălăbănești           Bălăbănești
                      Mălăiești
                      Mălăieștii Noi
Bălțata               Bălțata
                      Bălțata de Sus
                      Sagaidac
                      Sagaidacul de Sus
Boșcana               Boșcana
                      Coșernița
                      Mărdăreuca
Bulboaca              Bulboaca
Căpriana              Căpriana
Cărbuna               Cărbuna
Chetrosu              Chetrosu
                      Merenii Noi
                      Todirești
Chirca                Chirca
                      Botnărești
                      Botnăreștii Noi
                      Salcia
Cigîrleni             Cigîrleni
Cimișeni              Cimișeni
Ciobanovca            Ciobanovca
                      Balmaz
                      Mirnoe
                      Troița Nouă
Cobusca Nouă          Cobusca Nouă
                      Socoleni
Cobusca Veche         Cobusca Veche
                      Florești
Cocieri               Cocieri
                      Vasilievca
Codreanca             Codreanca
                      Lupa-Recea
Cojușna               Cojușna
Corjova               Corjova
Corjova               Corjova
                      Mahala
Costești              Costești
                      Hansca
Coșnița               Coșnița
                      Pohrebea
Cruglic               Cruglic
Gangura               Gangura
                      Alexandrovca
                      Homuteanovca
                      Misovca
Gălești               Gălești
                      Găleștii Noi
Geamăna               Geamăna
                      Batîc
Gura Bîcului          Gura Bîcului
Dănceni               Dănceni
                      Sociteni
Delacău               Delacău
Doroțcaia             Doroțcaia
Drăsliceni            Drăsliceni
                      Logănești
                      Ratuș
Dubăsarii Vechi       Dubăsarii Vechi
Floreni               Floreni
Hîrbovăț              Hîrbovăț
Hîrtopul Mare         Hîrtopul Mare
                      Hîrtopul Mic
Holercani             Holercani
                      Marcăuți
Horești               Horești
Hrușova               Hrușova
                      Chetroasa
                      Ciopleni
Ișnovăț               Ișnovăț
                      Rîșcova
Izbiște               Izbiște
Jevreni               Jevreni
                      Bălășești
                      Răculești
Lozova                Lozova
                      Stejăreni
Malcoci               Malcoci
                      Condrița
Mașcăuți              Mașcăuți
Maximovca             Maximovca
                      Dolinnoe
                      Valea Coloniței
                      Valea Satului
Măgdăcești            Măgdăcești
Mereni                Mereni
                      Petrovca
Micăuți               Micăuți
                      Gornoe
Miclești              Miclești
                      Stețcani
Micleușeni            Micleușeni
                      Dolna
                      Huzun
Mileștii Mici         Mileștii Mici
                      Piatra Albă
Molești               Molești
Molovata              Molovata
Molovata Nouă         Molovata Nouă
                      Roghi
Negrești              Negrești
                      Ghelăuza
                      Saca
Nimoreni              Nimoreni
Onești                Onești
                      Țigănești
Onițcani              Onițcani
Oxentea               Oxentea
Pașcani               Pașcani
                      Porumbeni
Pănășești             Pănășești
                      Ciobanca
Pîrîta                Pîrîta
Puhăceni              Puhăceni
Puhoi                 Puhoi
                      Văratic
Rădeni                Rădeni
                      Drăgușeni
                      Romănești
                      Zamcioji
Răzeni                Răzeni
                      Codreni
                      Mileștii Noi
                      Sagaidacul Nou
                      Zloți loc.c.f.
Recea                 Recea
                      Greblești
                      Mărtinești
Roșcani               Roșcani
                      Calfa
                      Calfa Nouă
Ruseștii Noi          Ruseștii Noi
                      Ruseștii Vechi
Sadova                Sadova
Scoreni               Scoreni
Sireți                Sireți
                      Roșcani
Slobozia-Dușca        Slobozia-Dușca
Speia                 Speia
                      Telița
                      Telița Nouă
                      Varnița Nouă
Suruceni              Suruceni
Șerpeni               Șerpeni
Țipala                Țipala
                      Bălțați
                      Budăi
Țînțăreni             Țînțăreni
                      Crețoaia
Ulmu                  Ulmu
                      Horodca
Ustia                 Ustia
Varnița               Varnița
Văsieni               Văsieni
Voinova               Voinova
                      Chirianca
Vorniceni             Vorniceni
Zăicana               Zăicana
Zîmbreni              Zîmbreni
                      Găureni
Zubrești              Zubrești

Județul Edineț

Total localități         - 157
Inclusiv:
municipii                -   1
orașe                    -   7
sate (comune)            -  68
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]

Municipiu Localități din componența lui

Edineț                Alexăndreni

Orașe Localități din componența lor

Briceni
Cupcini               Chetroșica Veche
                      Chiurt
 [Poziția modificată prin L1356/03.11.2000, MO147/23.11.2000]  
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Dondușeni             Dondușeni
Frunză                Gîrbova
Lipcani
Ocnița                Naslavcea
Otaci

Sate (comune) Localități din componența lor

Arionești             Arionești
                      Pocrovca
Balasinești           Balasinești
Baraboi               Baraboi
Berlinți              Berlinți
                      Caracușenii Noi
Bîrlădeni             Bîrlădeni
                      Paladea
                      Rujnița
Bîrnova               Bîrnova
Bleșteni              Bleșteni
                      Volodeni
Brătușeni             Brătușeni
                      Brătușenii Noi
Brînzeni              Brînzeni
                      Bădragii Vechi
Burlănești            Burlănești
                      Buzdugeni
[Poziția introdusă prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Calarașovca           Calarașovca
                      Berezovca
                      Unguri
Caracușenii Vechi     Caracușenii Vechi
Cernoleuca            Cernoleuca
                      Climăuți
Clocușna              Clocușna
Colicăuți             Colicăuți
                      Trestieni
Corbu                 Corbu
                      Pivniceni
                      Rediul Mare
Corjeuți              Corjeuți
Corpaci               Corpaci
                      Hancăuți
Coteala               Coteala
                      Hlina
Cotiujeni             Cotiujeni
Criva                 Criva
Cuconeștii Noi        Cuconeștii Noi
                      Cuconeștii Vechi
Dîngeni               Dîngeni
                      Grinăuți
                      Mihălășeni
                      Grinăuți loc.c.f.
Drepcăuți             Drepcăuți
Fetești               Fetești
                      Lopatnic
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Frasin                Frasin
                      Caraiman
                      Codrenii Noi
Gașpar                Gașpar
                      Chetroșica Nouă
Beleavinți            Beleavinți
[Poziția modificată prin Legea nr.309-XIV din 04.03.99]
Gordinești            Gordinești
Grimăncăuți           Grimăncăuți
Grinăuți-Moldova      Grinăuți-Moldova
                      Grinăuți-Raia
                      Rediul Mare loc.c.f.
Halahora de Sus       Halahora de Sus
                      Chirilovca
                      Groznița
                      Halahora de Jos
                      Mihăileni
Hădărăuți             Hădărăuți
                      Corestăuți
                      Stălinești
Hincăuți              Hincăuți
                      Cepeleuți
                      Clișcăuți
                      Hlinaia Mică
                      Poiana
                      Rîngaci
                      Rotunda
                      Vancicăuți
Hlinaia               Hlinaia
                      Gordineștii Noi
Horodiște             Horodiște
Larga                 Larga
                      Pavlovca
Lencăuți              Lencăuți
                      Mereșeuca
                      Verejeni
Lipnic                Lipnic
                      Paustova
Maramonovca           Maramonovca
Mărcăuți              Mărcăuți
                      Bălcăuți
                      Bocicăuți
                      Mărcăuții Noi
Medveja               Medveja
                      Slobozia-Medveja
Moșana                Moșana
                      Octeabriscoe
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Ocnița                Ocnița
                      Maiovca
Parcova               Parcova
                      Fîntîna Albă
Pererita              Pererita
Plop                  Plop
                      Boroseni
                      Elizavetovca
Pociumbeni            Pociumbeni
                      Druța
                      Horodiște
                      Pociumbăuți
Ruseni                Ruseni
                      Goleni
                      Slobodca
Sauca                 Sauca
                      Briceni  
[Poziția introdusă prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Scăieni               Scăieni
Stolniceni            Stolniceni
[Poziția modificată prin L1356/03.11.2000, MO147/23.11.2000]
[Poziția introdusă prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Sudarca               Sudarca
                      Braicău
Șirăuți               Șirăuți
                      Slobozia-Șirăuți
Șofrîncani            Șofrîncani
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Tabani                Tabani
Terebna               Terebna
Tețcani               Tețcani
                      Bezeda
                      Bogdănești
                      Grimești
Tîrnova               Tîrnova
                      Briceva
                      Elenovca
Tîrnova               Tîrnova
Trebisăuți            Trebisăuți
                      Bulboaca
Trinca                Trinca
                      Constantinovca
                      Iachimeni
Țaul                  Țaul
Vălcineț              Vălcineț
                      Codreni
Văratic               Văratic
                      Dumeni
                      Duruitoarea Nouă
Viișoara              Viișoara
                      Bădragii Noi
Zăbriceni             Zăbriceni
                      Alexeevca
                      Onești
Zăicani               Zăicani

Județul Lăpușna

Total localități         - 148
Inclusiv:
municipii                -   1
orașe                    -   4
sate (comune)            -  58
[Numerele 151 și 59 modificate prin L1140/14.07.2000, MO94/03.08.2000]

Municipiu

Hîncești

Orașe Localități din componența lor

Basarabeasca
Cimișlia
                      Bogdanovca Nouă
                      Bogdanovca Veche
                      Dimitrovca
Iargara               Băiuș
                      Cociulia Nouă
                      Hîrtop
                      Meșeni
Leova                 Hănăsenii Noi
                      Nicolaevca
                      Sîrma

Sate (comune) Localități din componența lor

Abaclia               Abaclia
Bașcalia              Bașcalia
Batîr                 Batîr
Beștemac              Beștemac
                      Cîmpul Drept
                      Pitești
                      Sărățica Nouă
Bobeica               Bobeica
                      Dahnovici
                      Drăgușeni
Boghiceni             Boghiceni
                      Pervomaiscoe
Borogani              Borogani
Bozieni               Bozieni
                      Dubovca
                      Fîrlădeni
                      Ivanovca Nouă
Bujor                 Bujor
                      Chetroșeni
                      Mirești
Buțeni                Buțeni
Carabetovca           Carabetovca
                      Iordanovca
Caracui               Caracui
Cazangic              Cazangic
                      Frumușica
                      Seliște
Cărpineni             Cărpineni
                      Horjești
Cenac                 Cenac
                      Topala
Cioara                Cioara
                      Marchet
                      Pogănești
Ciuciuleni            Ciuciuleni
Ciucur-Mingir         Ciucur-Mingir
Cotul Morii           Cotul Morii
                      Sărăteni
Covurlui              Covurlui
Crasnoarmeiscoe       Crasnoarmeiscoe
                      Tălăiești
Dancu                 Dancu
                      Călmățui
Drăgușenii Noi        Drăgușenii Noi
                      Horodca
Ecaterinovca          Ecaterinovca
                      Coștangalia
                      Valea Perjei
Filipeni              Filipeni
Fundul Galbenei       Fundul Galbenei
Gradiște              Gradiște
                      Iurievca
Gura Galbenei         Gura Galbenei
                      Albina
                      Fetița
Hîrtop                Hîrtop
                      Ialpug
                      Mereni
                      Prisaca
Ialpujeni             Ialpujeni
                      Marienfeld
Iserlia               Iserlia
                      Bogdanovca
                      Carabiber
                      Ivanovca
                      Troițcoe
Javgur                Javgur
                      Artimonovca
                      Maximeni
Lăpușna               Lăpușna
                      Anini
                      Rusca
Leușeni               Leușeni
                      Feteasca
Lipoveni              Lipoveni
                      Munteni
                      Schinoșica
Logănești             Logănești
Mereșeni              Mereșeni
                      Sărata-Mereșeni
Mihailovca            Mihailovca
Mingir                Mingir
                      Semionovca
Negrea                Negrea
Nemțeni               Nemțeni
                      Obileni
Onești                Onești
                      Cățeleni
                      Costești
                      Frasin
                      Ivanovca
                      Strîmbeni
Orac                  Orac
                      Ceadîr
                      Colibabovca
Pașcani               Pașcani
                      Cornești
                      Pereni
                      Secăreni
                      Secărenii Noi
Sadaclia              Sadaclia
Sagaidac              Sagaidac
                      Porumbrei
Satul Nou             Satul Nou
                      Suric
Sărata Nouă           Sărata Nouă
                      Cupcui
                      Romanovca
Sărata-Galbenă        Sărata-Galbenă
                      Brătianovca
                      Cărpineanca
                      Coroliovca
                      Valea Florii
Sărăteni              Sărăteni
                      Cîzlar
                      Cneazevca
                      Sărățica Veche
                      Tomaiul Nou
                      Victoria
Selemet               Selemet
Sofia                 Sofia
                      Bălceana
Stolniceni            Stolniceni
                      Șipoteni
[Poziția Șișcani exclusă prin L1140/14.07.2000, MO94/03.08.2000]
Tigheci               Tigheci
                      Cuporani
Tochile-Răducani      Tochile-Răducani
                      Sărata-Răzeși
Tomai                 Tomai
Voinescu              Voinescu
Vozneseni             Vozneseni
                      Troian
                      Troița

Județul Orhei

Total localități         - 190
Inclusiv:
municipii                -   1
orașe                    -  3
sate (comune)            -  69

Municipiu Localități din componența lui

Orhei                 Bolohan
                      Pohorniceni

Orașe Localități din componența lor

Rezina                Boșernița
                      Buciușca
                      Ciorna
                      Saharna
                      Saharna Nouă
                      Solonceni
                      Stohnaia
Șoldănești            Parcani
                      Șestaci
Telenești             Mihălașa
                      Mihălașa Nouă

Sate (comune) Localități din componența lor

Alcedar               Alcedar
                      Curătura
                      Odaia
                      Poiana
                      Tarasova
Bănești               Bănești
                      Băneștii Noi
Berezlogi             Berezlogi
                      Hîjdieni
Biești                Biești
                      Cihoreni
                      Slobozia-Hodorogea
Bravicea              Bravicea
Brăviceni             Brăviceni
                      Mălăiești
                      Tîrzieni
Brînzenii Vechi       Brînzenii Vechi
                      Brînzenii Noi
Budăi                 Budăi
                      Bogzești
                      Crăsnășeni
[Poziția modificată prin L1356/03.11.2000, MO147/23.11.2000]
Bulăiești             Bulăiești
                      Mîrzaci
                      Mîrzești
Căzănești             Căzănești
                      Vadul-Leca
                      Vadul-Leca Nou
Chiperceni            Chiperceni
                      Andreevca
                      Voroteț
Chipeșca              Chipeșca
Chiștelnița           Chiștelnița
Chițcanii Vechi       Chițcanii Vechi
                      Chițcanii Noi
Cinișeuți             Cinișeuți
Ciocîlteni            Ciocîlteni
                      Clișova
                      Clișova Nouă
                      Fedoreuca
Climăuții de Jos      Climăuții de Jos
                      Cot
Cobîlea               Cobîlea
Cucuruzeni            Cucuruzeni
                      Crihana
                      Cucuruzenii de Sus
                      Inculeț
                      Ocnița-Răzeși
                      Ocnița-Țărani
                      Sirota
                      Zorile
Cușmirca              Cușmirca
                      Lelina
                      Salcia
Cuizăuca              Cuizăuca
                      Cogîlniceni
                      Otac
Donici                Donici
                      Camencea
                      Pocșești
Echimăuți             Echimăuți
Ghetlova              Ghetlova
                      Hulboaca
                      Noroceni
Ghiduleni             Ghiduleni
                      Bușăuca
                      Roșcanii de Jos
                      Roșcanii de Sus
Hirișeni              Hirișeni
[Poziția introdusă prin L1356/03.11.2000, MO147/23.11.2000]
Horodiște             Horodiște
                      Lalova
                      Mincenii de Jos
                      Mincenii de Sus
                      Nistreni
                      Slobozia-Horodiște
                      Țipova
Ignăței               Ignăței
                      Meșeni
Inești                Inești
Isacova               Isacova
                      Neculăieuca
Ivancea               Ivancea
                      Brănești
                      Furceni
Jora de Mijloc        Jora de Mijloc
                      Jora de Jos
                      Jora de Sus
                      Lopatna
Leușeni               Leușeni
                      Văsieni
Mateuți               Mateuți
Mihuleni              Mihuleni
                      Hligeni
                      Șipca
Mitoc                 Mitoc
Mîndrești            Mîndrești
                      Ciulucani
                      Codru
Morozeni              Morozeni
                      Breanova
Negureni              Negureni
                      Chersac
                      Dobrușa
Olișcani              Olișcani
Ordășei               Ordășei
                      Hîrtop
                      Pistruieni
                      Pistruienii Noi
Păpăuți               Păpăuți
                      Lipceni
Peciște               Peciște
Pelivan               Pelivan
                      Cișmea
Peresecina            Peresecina
Piatra                Piatra
                      Jeloboc
Podgoreni             Podgoreni
                      Zahoreni
Pohrebeni             Pohrebeni
                      Izvoare
                      Șercani
Puțintei              Puțintei
                      Dișcova
                      Vîprova
Ratuș                 Ratuș
                      Mîndra
                      Sărătenii Noi
                      Zăicani
                      Zăicanii Noi
Răspopeni             Răspopeni
                      Găuzeni
Sămășcani             Sămășcani
                      Fuzăuca
Sărătenii Vechi       Sărătenii Vechi
                      Zahareuca
Săseni                Săseni
                      Bahu
Scorțeni              Scorțeni
Seliște               Seliște
                      Lucășeuca
                      Mana
Sîrcova               Sîrcova
                      Piscărești
Step-Soci             Step-Soci
                      Budăi
Suhuluceni            Suhuluceni
                      Coropceni
                      Ghermănești
Susleni               Susleni
                      Vîșcăuți
Teleșeu               Teleșeu
                      Sămănanca
Tîrșiței              Tîrșiței
                      Flutura
Trebujeni             Trebujeni
                      Butuceni
                      Morovaia
Trifești              Trifești
                      Gordinești
                      Pereni
                      Pripiceni-Curchi
                      Pripiceni-Răzeși
                      Roșcani
Țareuca               Țareuca
                      Țahnăuți
Țînțăreni             Țînțăreni
                      Codrul Nou
                      Nucăreni
Vadul-Rașcov          Vadul-Rașcov
                      Socola
Vatici                Vatici
                      Curchi
                      Tabăra
Verejeni              Verejeni

Județul Soroca

Total localități         - 178
Inclusiv:
municipii                -   1
orașe                    -  4
sate (comune)            -  57

Municipiu

Soroca

Orașe Localități din componența lor

Drochia               Miciurin
Floreșri
Ghindești             Ghindești
                      Hîrtop
                      Țîra
                      Țîra loc.c.f.
Mărculești            Mărculești

Sate (comune) Localități din componența lor

Bădiceni              Bădiceni
                      Dărcăuți
                      Dărcăuții Noi
                      Grigorăuca
                      Mălcăuți
Băhrinești            Băhrinești
Băxani                Băxani
                      Schineni
                      Schinenii Noi
Bulboci               Bulboci
                      Bulbocii Noi
                      Lugovoe
                      Regina Maria
Cașunca               Cașunca
                      Sîrbești
Căinarii Vechi        Căinarii Vechi
                      Floriceni
Chetrosu              Chetrosu
Ciutulești            Ciutulești
                      Ion-Vodă
                      Mărinești
Cosăuți               Cosăuți
                      Egoreni
                      Iorjnița
Coșernița             Coșernița
                      Cernița
Cotiujenii Mari       Cotiujenii Mari
                      Cobîlea
                      Cușelăuca
                      Dobrușa
                      Recești
                      Zahorna
Cotova                Cotova
                      Ceapaevca
                      Iliciovca
                      Măcăreuca
                      Șalvirii Vechi
Cremenciug            Cremenciug
                      Balinți
                      Balinții Noi
                      Iarova
                      Livezi
                      Oclanda
                      Sobari
                      Valea
Crișcăuți             Crișcăuți
                      Teleșeuca
                      Teleșeuca Nouă
Cuhureștii de Jos     Cuhureștii de Jos
                      Țipordei
Cuhureștii de Sus     Cuhureștii de Sus
                      Nicolaevca
                      Unchitești
                      Unchitești loc.c.f.
Cunicea               Cunicea
Drochia               Drochia
Fîntînița             Fîntînița
                      Antoneuca
                      Pervomaiscoe
                      Sergheuca
                      Ghizdita loc.c.f.
Frumușica             Frumușica
                      Bezeni
                      Izvoare
                      Scăieni
Gribova               Gribova
                      Baroncea
                      Baroncea Nouă
Gura Camencii         Gura Camencii
                      Bobulești
                      Gvozdova
Japca                 Japca
                      Bursuc
Lunga                 Lunga
Mîndîc                Mîndîc
Nicoreni              Nicoreni
Nimereuca             Nimereuca
                      Cerlina
Ochiul Alb            Ochiul Alb
Ocolina               Ocolina
                      Hristici
                      Pîrlița
                      Țepilova
                      Vanțina
                      Vanțina Mică
Pohoarna              Pohoarna
                      Rogojeni
                      Rogojeni loc.c.f.
Popeștii de Sus       Popeștii de Sus
                      Popeștii de Jos
Prajila               Prajila
                      Antonovca
                      Frunzești
                      Mihailovca
Prodănești            Prodănești
                      Căprești
                      Domulgeni
Putinești             Putinești
                      Gura Căinarului
                      Zarojeni
Racovăț               Racovăț
Rădulenii Vechi       Rădulenii Vechi
                      Alexeevca
                      Chirilovca
                      Dumitreni
                      Rădulenii Noi
Redi-Cereșnovăț       Redi-Cereșnovăț
                      Parcani
                      Voloave
Roșietici             Roșietici
                      Cenușa
                      Roșieticii Vechi
Rublenița             Rublenița
                      Rublenița Nouă
Sănătăuca             Sănătăuca
                      Năpadova
Stoicani              Stoicani
                      Ciripcău
                      Dubna
                      Soloneț
Șeptelici             Șeptelici
                      Cureșnița
                      Cureșnița Nouă
                      Holoșnița
                      Șolcani
Ștefănești            Ștefănești
                      Prodăneștii Vechi
Șuri                  Șuri
                      Șurii Noi
Tătărăuca Veche       Tătărăuca Veche
                      Decebal
                      Niorcani
                      Rudi
                      Slobozia Nouă
                      Tătărăuca Nouă
                      Tolocănești
Tîrgul-Vertiujeni     Tîrgul-Vertiujeni
                      Zăluceni
Trifănești            Trifănești
                      Alexandrovca
                      Ivanovca
                      Sevirova
Țarigrad              Țarigrad
Vasilcău              Vasilcău
                      Alexandru cel Bun
                      Inundeni
                      Ruslanovca
                      Trifăuți
                      Volovița
Vădeni                Vădeni
                      Dumbrăveni
Vărvăreuca            Vărvăreuca
                      Stîrceni
Vărăncău              Vărăncău
                      Slobozia-Cremene
                      Slobozia-Vărăncău
Văscăuți              Văscăuți
                      Făgădău
                      Octeabriscoe
                      Temeleuți
Vertiujeni            Vertiujeni
Visoca                Visoca
Zastînca              Zastînca
Zgurița               Zgurița
                      Holoșnița Nouă
                      Palanca
                      Șalvirii Noi

Județul Taraclia

Total localități      - 26
Inclusiv:
municipii             -  1
sate (comune)         -  9
Municipiu             Taraclia

Sate (comune) Localități din componența lor

Albota de Jos         Albota de Jos
                      Balabanu
                      Hagichioi
                      Hîrtop
Albota de Sus         Albota de Sus
                      Cealîc
                      Cortenul Nou
                      Roșița
                      Samurza
                      Sofievca
Aluatu                Aluatu
                      Novosiolovca
Budăi                 Budăi
                      Dermengi
                      Musaitu
Cairaclia             Cairaclia
Corten                Corten
Tvardița              Tvardița
Valea Perjei          Valea Perjei
Vinogradovca          Vinogradovca
                      Chirilovca
                      Ciumai
                      Mirnoe
                      Orehovca              
                      Salcia

[Județul Taraclia introdus prin Legea nr.650-XIV din 22.10.99]

Județul Tighina

Total localități      - 81
Inclusiv:
municipii             - 2
orașe                 - 2
sate (comune)         - 44
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]

Municipii

Căușeni
Bender
[Poziția modificată prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]

Orașe Localități din componența lor

Căinari               Căinari loc.c.f.
Ștefan Vodă           Marianca de Jos
                      Ștefănești

Sate (comune) Localități din componența lor

Antonești             Antonești
Baccealia             Baccealia
                      Tricolici
Baimaclia             Baimaclia
                      Surchiceni
Carahasani            Carahasani
Chircăiești           Chircăiești
Căplani               Căplani
Chircăieștii Noi      Chircăieștii Noi
                      Baurci
                      Ciuflești
Chițcani              Chițcani
                      Merenești
                      Zahorna
Cioburciu             Cioburciu
Cîrnățeni             Cîrnățeni
Cîrnățenii Noi        Cîrnățenii Noi
                      Sălcuța Nouă
Copanca               Copanca
                      Valea Verde
Copceac               Copceac
Coșcalia              Coșcalia
                      Florica
                      Plop
Cremenciug            Cremenciug
Crocmaz               Crocmaz
Ermoclia              Ermoclia
Feștelița             Feștelița
Fîrlădeni             Fîrlădeni
                      Fîrlădenii Noi
Gîsca                 Gîsca
Grigorievca           Grigorievca
[Poziția introdusă prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Hagimus               Hagimus
Olănești              Olănești
Opaci                 Opaci
Palanca               Palanca
Pervomaisc            Pervomaisc
                      Constantinovca
                      Larga
                      Nicolaevca
                      Ochiul Roș
                      Picus
                      Zolotievca
Plop-Știubei          Plop-Știubei
                      Grădinița
                      Leuntea
Popeasca              Popeasca
Proteagailovca        Proteagailovca
Purcari               Purcari
                      Viișoara
Răscăieți             Răscăieți
                      Răscăieții Noi
Săiți                 Săiți
Sălcuța               Sălcuța
Semionovca            Semionovca
                       Alava
                       Brezoaia
                       Lazo
Slobozia              Slobozia
Talmaza               Talmaza
Taraclia              Taraclia
Tănătari              Tănătari
                      Tănătarii Noi
                      Ștefănești
                      Ursoaia Nouă
Tocuz                 Tocuz
Tudora                Tudora
Ucrainca              Ucrainca
                      Zviozdocica
Ursoaia               Ursoaia
Volintiri             Volintiri
Zaim                  Zaim
                      Marianca de Sus
                      Zaim loc.c.f.

Județul Ungheni

Total localități      - 153
Inclusiv:
municipii             - 1
orașe                 - 3
sate (comune)         - 52
[Numerele 150 și 51 modificate prin L1140/14.07.2000, MO94/03.08.2000]

Municipiu

Ungheni

Orașe Localități din componența lor

Călărași              Oricova
Cornești              Romanovca
Nisporeni             Soltănești

Sate (comune) Localități din componența lor

Bahmut                Bahmut
                      Veverița
                      Bahmut loc.c.f.
Bălănești             Bălănești
                      Găureni
Bălăurești            Bălăurești
Boghenii Noi          Boghenii Noi
                      Boghenii Vechi
                      Izvoreni
                      Măgurele
                      Mircești
                      Poiana
                      Pojarna
                      Sinești
Boldurești            Boldurești
                      Băcșeni
                      Chilișoaia
Brătuleni             Brătuleni
                      Cîrnești
Bumbăta               Bumbăta
Cetireni              Cetireni
                      Florițoaia Nouă
                      Florițoaia Veche
                      Grozasca
Chirileni             Chirileni
                      Bușila
Ciorești              Ciorești
                      Vulcănești
Cioropcani            Cioropcani
                      Buciumeni
                      Bulhac
                      Florești
                      Stolniceni
                      Buciumeni loc.c.f.
Ciutești              Ciutești
                      Valea Nîrnovei
                      Vînători
Cornești              Cornești
[O poziție exclusă prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Costuleni             Costuleni
Cristești             Cristești
                      Bursuc
Dereneu               Dereneu
                      Bularda
                      Duma
Grozești              Grozești
                      Bărboieni
Hirova                Hirova
Hîrcești              Hîrcești
                      Condrătești
                      Curtoaia
                      Drujba
                      Leordoaia
                      Mînzătești
Hîrjauca              Hîrjauca
                      Leordoaia
                      Mîndra
                      Palanca
Hoginești             Hoginești
Horodiște             Horodiște
Iurceni               Iurceni
                      Bolțun
                      Cornești
                      Mîrzoaia
Marinici              Marinici
                      Călimănești
                      Heleșteni
Măcărești             Măcărești
                      Frăsinești
Mănoilești            Mănoilești
                      Novaia Nicolaevca
                      Rezina
                      Vulpești
Milești               Milești
Năpădeni              Năpădeni
                      Cornova
[Poziția introdusă prin Legea nr.776-XIV din 02.02.2000]
Negurenii Vechi       Negurenii Vechi
                      Coșeni
                      Țîghira
                      Zăzulenii Vechi
Nișcani               Nișcani
                      Păulești
Onișcani              Onișcani
                      Hîrbovăț
                      Sverida
Petrești              Petrești
                      Medeleni
                      Petrești loc.c.f.
Pitușca               Pitușca
                      Vărzăreștii Noi
Pîrjolteni            Pîrjolteni
                      Buda
                      Căbăiești
                      Ursari
Pîrlița               Pîrlița
                      Agronomovca
                      Hristoforovca
                      Negurenii Noi
                      Teșcureni
                      Zăzulenii Noi
Răciula               Răciula
                      Frumoasa
                      Parcani
Rădeni                Rădeni
Rădenii Vechi         Rădenii Vechi
                      Alexeevca
                      Lidovca
                      Săghieni
Sculeni               Sculeni
                      Blindești
                      Floreni
                      Gherman
Seliște               Seliște
                      Păruceni
Sipoteni              Sipoteni
                      Podul Lung
Șișcani               Șișcani
                      Drojdieni
                      Odaia  
[Poziția Șișcani inclusă prin L1140/14.07.2000, MO94/03.08.2000]
Todirești             Todirești
                      Grăseni
Tuzara                Tuzara
                      Novaci
                      Peticeni
                      Seliștea Nouă
Țibirica              Țibirica
                      Meleșeni
Unțești               Unțești
Valea Mare            Valea Mare
                      Buzduganii de Jos
                      Buzduganii de Sus
                      Morenii Noi
                      Morenii Vechi
                      Șicovăț
Valea-Trestieni       Valea-Trestieni
                      Isăicani
                      Luminița
                      Odobești
                      Selișteni
Vălcineț              Vălcineț
                      Temeleuți
Vărzărești            Vărzărești
                      Șendreni
Zagarancea            Zagarancea
                      Elizavetovca
                      Semeni
Zberoaia              Zberoaia

Anexa nr. 3. MUNICIPIUL CHIȘINĂU ȘI UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE DIN COMPONENȚA ACESTUIA[modifică]

Total localități            - 33
Inclusiv:
municipii                   -  1
orașe                       -  6
sate (comune)               - 11

Municipiu

Chișinău

Orașe Localități din componența lor

Codru
Cricova
Durlești
Sîngera                   Dobrogea
                          Revaca
Vadul lui Vodă
Vatra

Sate (comune) Localități din componența lor

Băcioi                    Băcioi
                          Brăila
                          Frumușica
                          Străisteni
Bubuieci                  Bubuieci
                          Bîc
                          Humulești
Budești                   Budești
                          Văduleni
Ciorescu                  Ciorescu
                          Făurești
                          Goian
Colonița                  Colonița
Cruzești                  Cruzești
                          Ceroborta
Ghidighici                Ghidighici
Grătiești                 Grătiești
                          Hulboaca
Stăuceni                  Stăuceni
                          Goianul Nou
Tohatin                   Tohatin
                          Buneți
                          Cheltuitori
Trușeni                   Trușeni

[Anexa nr.3 în redacția Legii nr.292-XIV din 19.02.99]

Anexa nr.4. UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE DIN COMPONENȚA UNITĂȚII TERITORIALE AUTONOME GĂGĂUZIA[modifică]

Total localități            - 32
Inclusiv:
municipii                   - 1
orașe                       - 2
sate (comune)             - 23

Municipiu

Comrat

Orașe Localități din componența lor

Ceadîr-Lunga
Vulcănești                Vulcănești loc.c.f.

Sate (comune) Localități din componența lor

Avdarma                   Avdarma
Baurci                    Baurci
Beșalma                   Beșalma
Beșghioz                  Beșghioz
Bugeac                    Bugeac
Carbalia                  Carbalia
Cazaclia                  Cazaclia
Chiriet-Lunga             Chiriet-Lunga
Chirsova                  Chirsova
Cioc-Maidan               Cioc-Maidan
Cișmichioi                Cișmichioi
Chioselia Rusă            Chioselia Rusă
Congaz                    Congaz
Congazcicul de Sus        Congazcicul de Sus
                          Congazcicul de Jos
                          Dudulești
[Poziția în redacția Legii nr.780-XIV din 03.02.2000]
Copceac                   Copceac
Cotovscoe                 Cotovscoe
Dezghingea                Dezghingea
Etulia                    Etulia
                          Etulia Nouă
                          Etulia loc.c.f.
Ferapontievca             Ferapontievca
Gaidar                    Gaidar
Joltai                    Joltai
Svetlîi                   Svetlîi
                          Alexeevca
Tomai                     Tomai

[Anexa nr.4 în redacția Legii nr.292-XIV din 19.02.99]

Anexa nr.5[modifică]

UNITĂȚILE ADMINISTRATIV-TERITORIALE DIN STÎNGA NISTRULUI CĂRORA LI SE POT ATRIBUI FORME ȘI CONDIȚII SPECIALE DE AUTONOMIE

Total localități            - 147
Inclusiv:
municipii                   -   3
orașe                       -   7
sate (comune)               -  69

Municipii

Dubăsari
Rîbnița
Tiraspol

Orașe Localități din componența lor

Camenca                  Solnecinoe
Crasnoe
Dnestrovsc
Grigoriopol              Crasnoe
Maiac
Slobozia
Tiraspolul Nou

Sate (comune) Localități din componența lor

Andreevca                Andreevca
                         Pîcalova
                         Șmalena
Beloci                   Beloci
Bîcioc                   Bîcioc
                         Novovladimirovca
Blijnii Hutor            Blijnii Hutor
Broșteni                 Broșteni
Butor                    Butor
                         India
Butuceni                 Butuceni
Caragaș                  Caragaș
Caterinovca              Caterinovca
                         Sadchi
Carmanova                Carmanova
                         Cotovca
                         Fedoseevca
                         Mocearovca
Cioburciu                Cioburciu
Cobasna                  Cobasna
                         Suhaia Rîbnița
                         Cobasna loc.c.f.
Colosova                 Colosova
                         Crasnaia Besarabia
                         Pobeda
Comisarovca Nouă         Comisarovca Nouă
                         Bosca
                         Coșnița Nouă
                         Pohrebea Nouă
Corotna                  Corotna
Crasnencoe               Crasnencoe
                         Dimitrova
                         Ivanovca
Crasnîi Octeabri         Crasnîi Octeabri
                         Alexandrovca
Crasnîi Vinogradari      Crasnîi Vinogradari
                         Afanasievca
                         Alexandrovca Nouă
                         Calinovca
                         Lunga Nouă
Crasnogorca              Crasnogorca
Cuzmin                   Cuzmin
                         Voitovca
Delacău                  Delacău
                         Crasnaia Gorca
Doibani I                Doibani I
                         Doibani II
                         Coicova
Dubău                    Dubău
                         Goianul Nou
Dzerjinscoe              Dzerjinscoe
Frunză                   Frunză
                         Andriașevca Nouă
                         Andriașevca Veche
                         Novocotovsc
                         Prioziornoe
                         Uiutnoe
                         Novosavițcaia loc.c.f.
Ghidirim                 Ghidirim
Goian                    Goian
                         Iagorlîc
Haraba                   Haraba
Harmațca                 Harmațca
Hîrjău                   Hîrjău
                         Mihailovca Nouă
                         Sărăței
Hîrtop                   Hîrtop
                         Bruslachi
                         Marian
                         Mocreachi
Hlinaia                  Hlinaia
Hlinaia                  Hlinaia
Hristovaia               Hristovaia
Hrușca                   Hrușca
                         Frunzăuca
Jura                     Jura
Lenin                    Lenin
                         Pervomaisc
                         Pobeda
                         Stanislavca
Lunga                    Lunga
Mălăiești                Mălăiești
                         Cernița
Mihailovca               Mihailovca
Mocra                    Mocra
                         Basarabca
                         Șevcenco
                         Zaporojeț
Molochișul Mare          Molochișul Mare
Nezavertailovca          Nezavertailovca
Ocnița                   Ocnița
Ofatinți                 Ofatinți
                         Novaia Jizni
Parcani                  Parcani
Pervomaisc               Pervomaisc
Plopi                    Plopi
Podoima                  Podoima
                         Podoimița
Popencu                  Popencu
                         Chirov
                         Vladimirovca
                         Zăzuleni
Rașcov                   Rașcov
                         Iantarnoe
Rotari                   Rotari
                         Bodeni
                         Socolovca
Severinovca              Severinovca
Slobozia-Rașcov          Slobozia-Rașcov
Sovetscoe                Sovetscoe
                         Vasilievca
Speia                    Speia
Stroiești                Stroiești
Sucleia                  Sucleia
Șipca                    Șipca
                         Vesioloe
Tașlîc                   Tașlîc
Teiu                     Teiu
                         Tocmagiu
Tîrnauca                 Tîrnauca
Țîbuleuca                Țîbuleuca
Ulmu                     Ulmu
                         Ulmul Mic
                         Lîsaia Gora
Vadul Turcului           Vadul Turcului
                         Molochișul Mic
Valea Adîncă             Valea Adîncă
                         Constantinovca
Vărăncău                 Vărăncău
                         Buschi
                         Gherșunovca
Vinogradnoe              Vinogradnoe
Vladimirovca             Vladimirovca
                         Constantinovca
                         Nicolscoe

[Anexa nr.5 în redacția Legii nr.292-XIV din 19.02.99]